Nepostradatelní Expendables 2 otevírají propadliště filmových dějin

Nepostradatelní Expendables 2 otevírají propadliště filmových dějin

Že by protimluv? Kdepak!

V tomto filmu Nepostradatelní Expendables 2 si hrdinové museli roli zasloužit celoživotní prací. Jinak by si v něm ani neškrtli. Prostě vstup povolen jen slavným veteránům. Všem, kdo si mysleli, že veteránům jako Sylvester Stalone se otevřela propadliště filmových dějin, sklaplo už při uvedení Expendables 1. Pokud snad někdo čekal, že dvojka nedosáhne kvalit jedničky, pěkně se spletl. Jedním z důvodů je, že byl odstraněn závažný nedostatek jedničky – nehrál v ní totiž Chuck Norris.

 

Další hvězdná jména

Po nečekaném velkém úspěchu prvního dílu se největší akční hrdinové světa opět společně vracejí na plátna kin. Tentokrát jsou vyzbrojeni nejen ničivou municí, ale i posilou v podobě dalších hvězdných jmen.

Stará známá banda Postradatelných Barney Ross (Sylvester Stallone), Lee Christmas (Jason Statham), Yin Yang (Jet Li), Gunner Jensen (Dolph Lundgren), Toll Road (Randy Couture) a Hale Caesar (Terry Crews) se dají opět dohromady poté, co je tajný agent CIA Church (Bruce Willis) povolá, aby jim zadal zdánlivě jednoduchou zakázku. K partičce se přidávají i noví členové – Billy the Kid (Liam Hemsworth) a jako první žena v týmu Postradatelných Maggie (Yu Nan).

Ačkoliv úkol vypadá velice jednoduše, samotná akce se příliš nevydaří a jeden člen Postradatelných během ní dokonce zemře dost nepěknou smrtí. Jeho parťáci se rozhodnou pomstít přímo na místě, tedy na nepřátelském území, kde mají pouze mizivou šanci na úspěch. Postradatelným se podaří rozpoutat peklo na Zemi, na které se mimochodem válí i pět tun čistého plutonia, které by naši planetu hravě vychýlilo z osy. Tuhle třaskavou směs musí zajistit dřív, než bude pozdě. To je ovšem brnkačka ve srovnání se šťavnatou pomstou za kamarádovu smrt.
Tolik k jednoduché fabuli příběhu.

Expendables si dělají legraci sami ze sebe

Tento film je zvláštní hned několika neobvyklými aspekty. Například v něm skoro vůbec nejde o děj. Opět si parta veteránů ze speciálních jednotek krátí dlouhou chvíli plněním misí, na které si nikdo jiný netroufá a jsou tím pádem považováni tak trochu za odepsané zoufalce. Podstatné však je, že si nikdo na nic nehraje, všichni žijí přítomností a dělají si legraci sami ze sebe.

Když například Arnold Schwarzenegger prohlásí, že se vrátí, ostatní ho rovnou usadí, že to už sliboval mockrát. Krátká etuda s minivozítkem Smart, které Arnold přirovná velikostí ke své botě a omylem mu utrhne dveře, je jen malou ukázkou, že v Expendables jde především o humorný nadhled. Což ovšem neznamená, že se budeme jen častovat nějakým vtipkováním. Rozhodně pěkně postaru a pečlivě natočené akční scény skýtají velkolepou podívanou.

Očekávány nejsou ani žádné udivující herecké výkony. Ostatně většina zúčastněných během své kariéry přesvědčila publikum, že jich ani nejsou mocni. Nevadí, nikdo je od nich alespoň nevyžaduje. Divák chce, aby lump inkasující ránu pěstí od Sylvestera Stalone měl dojem, že ho přejel vlak a odletěl patřičně daleko. Vesmír není dost velký, aby se v něm zlosyn schoval před Chuckem Norrisem. Jason Statham prostě musí předvést excelentní ukázku hned několika bojových sportů naráz a Arnold Schwarzenegger se do boje neustále vrací na obrovských, těžkých strojích s nekompromisní destrukční silou. Ostatně, když to tolik let sliboval… Všichni cítí respekt k sobě navzájem i ke své celoživotní pověsti a ochotně plní očekávání svých fanoušků.

Typickou ukázkou je pekelná bitva natočená ve vysloužilých hollywoodských kulisách.

Když už situace vypadá tak, že horší ani být nemůže, nepřítel posílil útok o tanky a máme dojem, že se přiblížil velkolepý, leč smutný konec Postradatelných ve stylu Butche Cassidyho a Sundance Kida, nastane nečekaný obrat. Přežene se cosi, proti čemu by i třetí světová válka byla jen dětským pošťuchováním na pískovišti. Tank se za ohlušujícího dunění rozstříkne na malé kousíčky, nepřátelé ze všech stran prší po desítkách k zemi a během několika sekund není s kým bojovat. Ani nemusíme čekat, až se kouř rozptýlí, aby bylo možno identifikovat nově příchozího.

Chuck rozpoutá peklo

Není třeba se ohlížet, kdo ten armagedon způsobil. Je jenom jediný člověk, který dokázal změnit ekosystém pětiny planety, když pronásledoval nepřítele saharskou džunglí a bez něhož by ani šmirgl neuměl být drsný. Ano, řeč je o Chucku Norrisovi. Však také vzápětí dá skromně a s úsměvem k dobru roztomilou příhodu o tom, jak ho nedávno kousla kobra. Nedopadlo to pro ni nikterak dobře, po osmi dnech krutých bolestí ta chudinka zemřela.

Staří mazáci zkrátka dovedou rozpoutat opravdové peklo, však také mají protivníka, který se nezastaví před ničím a v žádném případě nepatří do druhé ligy. Záporné role zlosyna se zhostil Jean-Claude Van Damme. A při závěrečném souboji titánů se doslova tají dech a chvěje zem. Byla jistě škoda, že si Chuck Norris nezahrál víc, na druhou stranu jsme si zase užili Arnolda, jehož při natáčení jedničky tehdy ještě tlačil pečlivě vyměřený čas funkce kalifornského guvernéra.

Expendables 2 nemají za úkol ve filmovém smyslu nic objevovat, o ničem přesvědčovat. Přesto akční jízda všech našich oblíbených akčních hrdinů ani chvilku nenudí, naopak – dobré zábavy není nikdy dost, a tady jí jsou skoro dvě hodiny.

9/10

JJ

Expendables: Postradatelní 2 (The Expendables 2, USA, 2012)

žánr: akční, dobrodružný, thriller

režie: Simon West

scénář: Sylvester Stallone

kamera: Shelly Johnson

hudba: Brian Tyler

hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Liam Hemsworth, Dolph Lundgren, Jean-Claude Van Damme, Jet Li, Terry Crews, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Scott Adkins, Nan Yu, Amanda Ooms, Charisma Carpenter, Nikolette Noel, George Zlatarev, Velislav Pavlov

délka: 103 minut

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...