Obří botnet se šíří internetem, přichází nadvláda Skynetu?

Obří botnet se šíří internetem, přichází nadvláda Skynetu?

Nově vznikající obří botnet by mohl

vytvořit takovou kyberbouři, která by celosvětově ohrozila fungování internetu. Varuje před ním Check Point, světový leader na poli internetové bezpečnosti. Podle odhadů bylo infikováno už více než milion organizací z celého světa. Botnet staví svou armádu z IoT zařízení (tz. internet věcí), jako jsou bezdrátové IP kamery, a roste rychleji a disponuje větší silou než nedávný botnet Mirai z roku 2016.

Internet věcí se stává hrozbou

IoT botnety zneužívají chytrá zařízení s připojením k internetu. Nakazí je všechny stejným škodlivým kódem a útočníci je mohou vzdáleně použít ke kyberútokům. IoT botnety stojí za řadou nejničivějších kyberútoků proti organizacím po celém světě. Týkají se zákeřně především nemocnic, vnitrostátních dopravců, komunikačních společností a politických hnutí.

Kdo za vším stojí?

Některé technické detaily vyvolávají podezření na možné spojení s loňským botnetem Mirai. Nicméně jedná se o zcela novou a mnohem sofistikovanější kampaň, která se rychle šíří po celém světě. Je zatím příliš brzy, aby bylo možné přesně odhadnout záměry útočníků. Vzhledem k předchozím botnetovým DDoS útokům, které způsobily výpadky internetu, je však nezbytné, aby byly organizace připravené a měly správné nastavené postupy a obranné mechanismy.

Klid před kyberbouří

Řešení Check Point Intrusion Prevention System (IPS) poprvé upozornilo na novou hrozbu na konci září. Počet pokusů o zneužití zranitelností v různých IoT zařízeních nejen nepřestává, ale postupně pořád roste. Malware se každým dnem vyvíjí a snaží se zneužívat zranitelnosti především přes Wi-Fi, v bezdrátových IP kamerách, jako jsou GoAhead, D-Link, TP-Link, AVTECH, NETGEAR, MikroTik, Linksys, Synology a další. Zatím odhadujeme, že po celém světě bylo infikováno více než milion organizací a počet se dále zvyšuje. Check Point předpovídá, že nyní zažíváme klid před kyberbouří.

Co je botnet

Botnet je v informatice označení pro softwarové agenty nebo pro internetové roboty, kteří fungují autonomně nebo automaticky. V současné době je termín nejvíce spojován s malwarem, kdy botnet označuje síť počítačů infikovaných speciálním softwarem, který je řízen z jednoho centra.

Více se o problematice botnetů dozvíte zde.

O počítačové kriminalitě si můžete přečíst také zde.

Botnet

Další příspěvky
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...