Očista: Volební rok je brutálním masakrem

Očista: Volební rok je brutálním masakrem

Státem povolený masakr

Představte si, že byste se jeden den v roce mohli jakkoliv komukoliv beztrestně pomstít. Pro spoustu lidí lákavá představa. Pro jiné zážitek užít si dvanáct hodin brutálního řádění, při kterém je vše dovoleno.

Můžete okrádat, zabíjet, mučit, znásilňovat, ničit, anebo se sám stát obětí, přičemž vám nikdo nepomůže. Veškeré záchranné složky zůstávají po tutu dobu nečinné. Pochopitelně takové možnosti na sebe nabalují spoustu úchylných jedinců, včetně tzv. vražedné turistiky, vyřizování obchodní či politické konkurence, zkrátka v lidech se probouzejí ty nejtemnější pudy.

A právě o tom, že v Americe mají takovýto oficiálně uznávaný den, něco jako státní svátek, je film Očista: Volební rok. Vedle příznivců každoročního údajně očistného procesu společnosti roste i tábor jeho odpůrců. Kupříkladu senátorka Charlene Roanová (Elizabeth Mitchell) má k odporu vůči očistě pádný důvod, před lety jí padla za oběť celá její rodina. Od té doby je snaha o její zrušení hlavním motorem jejího tažení do Bílého domu. Ambiciózní soupeři vědí, že k její porážce vede jediná cesta, „legální“ zabití během očisty. Senátorku naštěstí jistí šéf její ochranky (Frank Grillo), hrdina z druhého dílu Očisty, kterému tohle každoroční běsnění už taky pěkně leze krkem. Mezitím ale krvavé představení začíná.

Najdou vás všude

Perfektně zabezpečený dům, početná a skvěle vybavená ochranka, co by se tak mohlo stát, aby senátorka tuhle noc nepřežila? Asi byste se divili, alarmy ohlašující začátek očisty ještě nedozněly, a už musí Roanová jen se svým strážcem po boku prchat nočními ulicemi ve snaze najít nějaké bezpečnější útočiště. Příštích dvanáct hodin bude velmi dlouhých. A krvavých.

the-purge-3-is-moving-forward-with-director-james-demonaco-770x470

„Nikdy by mě nenapadlo, že se Očista může stát takovým fenoménem,“ říká James DeMonaco, podle něhož je hlavním důvodem úspěchu série fakt, že kromě čisté filmové hrůzy nabízí i velmi zneklidňující otázky, které jsou navíc mrazivě aktuální.

Film provází rocková, metalová, případně nervní industriální hudba, zazní však i David Bowie a T-Rex. Děj má spád, nic se nezdržuje, také není moc co řešit, krev teče proudem, probíhá lov všech na všechny, zejména na senátorku, tu je třeba za každou cenu zachránit. Fundamentalistický tábor příznivců těchto legálních jatek je ukázán jako početná fanatická sekta, manipulovaná jakýmsi samozvaným duchovním (a zároveň politickým) vůdcem. Nápadná podobnost s islámem a právem šaría je jistě jen náhodná.

Otázky, které měl režisér a scénárista James DeMonaco zřejmě na mysli, zůstaly však do značné míry nezodpovězeny. Je samozřejmé, že takováhle příležitost by se měla stát hrůznou, byť přiznejme si dost zajímavou a pestrou, sociálně společenskou laboratoří. V tomto ohledu divákům tento ne nezajímavý snímek však zůstal hodně dlužen. Protože kvůli pouhému ponaučení, že násilí plodí zase jen násilí, netřeba sedět hodinu a půl v kině u filmu, kde si od krvavého, brutálního vraždění neodpočinete ani na chvilku, a v podstatě vás jeho stereotypnost postupně začne nudit. Ale proti vkusu…

5/10

JJ

Očista: Volební rok (The Purge: Election Year, USA, 2016)

žánr: thriller

režie: James DeMonaco

scénář: James DeMonaco

kamera: Jacques Jouffret

hudba: Nathan Whitehead

hrají: Frank Grillo, Elizabeth Mitchell, Mykelti Williamson, Edwin Hodge

délka: 106 minut

Screen Shot 2016-06-29 at 19.54.36

Purge: Assassins

2469_TPF_00066_D011_0123RV2_COMP_CROP

Purge: Assassins

OVR_plakat

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...