Oscar 2019 – předány ceny pro nejlepší filmové tvůrce

Oscar 2019 – předány ceny pro nejlepší filmové tvůrce

Po několika letech

se hlavním tématem předávání nejprestižnějších filmových ocenění Oscar 2019 stal opět film. Žádná politika, rasismus či propírání práv různých menšin, jako tomu bylo v minulých letech, se nekonaly. Ani zkostnatělá americká filmová akademie si totiž nemohla nevšimnout, že zájem o oskary dlouhodobě klesá. Tedy především zájem divácký. A tak nezbylo, než přestat tuto událost zneužívat ke společenským tématům, která patří jinam, a vrátit se k filmu. Navíc došlo ke zkrácení večera, jehož tempo a především nekonečná, nudná děkování ho neúnosně natahovaly na mnoho hodin. 

Letošní večer se obešel bez moderátora. Plánovaný Kevin Hart po skandálu se svými výroky na adresu gayů nakonec nenastoupil. Takže se podívejme, kdo si letos odnesl zlaté sošky v jednotlivých kategoriích.

Oscar 2019 představil kvalitní výběr

Nominované snímky tentokrát nerozpoutaly žádné větší nesouhlasné polemiky. Ve všech případech se jedná o kvalitní filmy, které si nominaci zasloužily. Z evropského pohledu možná může vzbudit mírný údiv nominace Black Panther mezi nejlepšími filmy, musíme si ovšem uvědomit, že v USA je tento film neobyčejně úspěšný.

Nejlepší film

Vyhrála Zelená kniha, další nominace: Bohemian Rhapsody, Zrodila se hvězda, Roma, Vice, BlacKkKlansman, Favoritka, Black Panther.

Nejlepší režie

Vyhrál snímek Roma, další nominace: Studená válka, Vice, BlacKkKlansman, Favoritka.

Nejlepší scénář

Vyhrála Zelená kniha, další nominace: Roma, Vice, Favoritka, Zoufalství a naděje.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Cenu získala Olivia Colman (Favoritka), další nominace: Lady Gaga (Zrodila se hvězda), Yalitza Aparicio (Roma), Mellisa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?), Glenn Close (The Wife).

Nejlepší herec v hlavní roli

Vyhrál Rami Malek (Bohemian Rhapsody), další nominace: Bradley Cooper (Zrodila se hvězda), Christian Bale (Vice), Viggo Mortensen (Zelená kniha), Willem Dafoe (At Eternity’s Gate).

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Cenu získala Regina King (If Beale Street Could Talk), další nominace: Marina de Tavira (Roma), Amy Adams (Vice), Rachel Weisz (Favoritka), Emma Stone  (Favoritka).

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Vyhrál Mahershala Ali (Zelená kniha), další nominace: Sam Elliott (Zrodila se hvězda), Sam Rockwell (Vice), Adam Driver (BlacKkKlansman), Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?).

Nejlepší kamera

Vyhrál Alfonso Cuarón (Roma), další nominace: Lukasz Zal (Studená válka), Matthew Libatique (Zrodila se hvězda), Robbie Ryan (Favoritka), Caleb Deschanel (Werk ohne Autor).

Nejlepší výprava

Cenu získal film Black Panther, další nominace: První člověk, Roma, Favoritka, Mary Poppins se vrací.

Nejlepší zvuk

Zvítězil film Bohemian Rhapsody, další nominace: První člověk, Zrodila se hvězda, Roma, Black Panther.

Nejlepší střih

Vyhrál film Bohemian Rhapsody, další nominace: Vice, BlacKkKlansman, Favoritka, Zelená kniha.

Nejlepší píseň

Cenu si odnesla skladba Shallow z filmu Zrodila se hvězda, další nominace: Black Panther, Mary Poppins se vrací, The Ballad of Buster Scruggs, RBG.

Nejlepší zahraniční film

Vítězem se stal snímek Roma, další nominace: Studená válka, Zloději, Kafarnaum, Werk ohne Autor. Jako obvykle nominaci nezískal žádný český film.

Letošní 91. předávání cen proběhlo hladce a důstojně, neodehrál se tentokrát žádný trapas ani skandál. Kompletní přehled oceněných si můžete přečíst zde.

Kdo vyhrál v loňském roce si můžete připomenout zde.

O filmu Zelená kniha si můžete přečíst zde.

O filmu Bohemian Rhapsody si můžete přečíst zde.

O filmu Favoritka si můžete přečíst zde.

O filmu Zrodila se hvězda si můžete přečíst zde.

O filmu BlacKkKlansman si můžete přečíst zde.

O filmu První člověk si můžete přečíst zde.

O filmu Studená válka si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...