Ostrým nožom, film natočený podle skutečné události

Ostrým nožom, film natočený podle skutečné události

Příběh se stal

v Bratislavě na nábřeží roku 2005. Parta skinheadů tehdy ubodala studenta. Z útoku jsou obviněni čtyři pachatelé, soud je však pro formální procesní chybu během vyšetřování osvobodí. Snímek Ostrým nožom režiséra Teodora Kuhna popisuje marný boj nešťastného otce s byrokratickou státní mašinérií při snaze o dosažení spravedlnosti.

Těžko říct, co je větší tragédií. Skutečnost, že L’udo (Roman Luknár) a Zuzana (Ela Lehotská) přišli o syna Davida (Dávid Hart), anebo nefunkčnost zkorumpovaného soudnictví. Slovensko má, jak známo, s množstvím vlivných mafiánských skupin, ovládajících státní aparát, mnohem větší zkušenosti než my. Davidův otec se snaží vlastními silami opatřit důkazy, ale setkává se jen s arogancí a nezájmem. Postupně ho policie začíná šikanovat a házet mu klacky pod nohy, soudkyně na něho chystá žalobu.

Rodina se ocitla sama

Zoufalý otec se pustil do boje se všemi. Zlomená rodina zůstala bez šance na spravedlnost a viníci se jí smějí do očí. Šéf místní mafie jim vyhrožuje likvidací, neonacisté se snaží prostřednictvím špičkových právníků rozšířit nepravdivou informaci, že David byl drogový dealer. Je možné v tak pokročile prohnilém systému vůbec uspět? Situace je o to absurdnější, že o útoku dokonce existuje usvědčující videozáznam.

Přesvědčivé herecké výkony

Volba hlavních hereckých představitelů se ukázala jako mimořádně zdařilá. Manželé i syn jsou představováni skvělými herci, což je mimořádně důležité pro ztvárnění psychologického vývoje jejich postav. Zvláštní pochvalu také zaslouží Miroslav Krobot za roli policisty, který se sice nechce smířit s bezzubým soukolím, jehož je součástí, je však slabý cokoliv změnit. Naopak síla, kterou v sobě dokáže nalézt zničený otec, je obdivuhodná a strhující. Pochmurnou atmosféru dokresluje a umocňuje píseň Dunaj od Jany Kirschner.

Mečiarova doba temna

Tento film se záměrně vrací k nejtemnější, dlouhé etapě vývoje Slovenska po sametové revoluci. (Zájemcům doporučuji zhlédnout dokument Mečiar.) „V době, kdy Davida zabili, jsem byl přibližně v jeho věku. Mohl jsem klidně být na jeho místě,“ říká k filmu režisér Teodor Kuhn. „O osudné bitce a vraždě jsem toho hodně slyšel i četl. Mezi mladými případ velmi rezonoval a Davidova smrt se silně dotkla celé naší generace. Ale mnohem smutnější než samotná vražda, je nespravedlnost, která následovala.“

Ostrým nožom

Tento velice smutný snímek promlouvá neobyčejně aktuálně i k současné české společnosti. Slováci jsou dnes dále ve společenském vývoji a snaží se už projít očistnou katarzí, nastartovanou nedávnou vraždou novináře. I naši společnost čeká poznání, že se nejprve musíme snažit co nejvíce zbavit korupce a klientelismu. Jen tak lze pomalu, krok za krokem, budovat právní stát a obnovit důvěru občanů v právní systém.

Tento film neobyčejně sugestivním a odvážným způsobem nutí k zamyšlení nad vším, co se kolem nás dnes děje. Filmy s aktuální společenskou tematikou vznikají nejen na Slovensku, ale vynikající je v tomto ohledu už tradičně například polská kinematografie. Proč u nás se držíme skoro výhradně „bezpečných“ historických témat, případně jednoduchých komedií, těžko říct.

7,5/10

JJ

Ostrým nožom (Ostrým nožom, Slovensko, 2019)

žánr: drama

režie: Teodor Kuhn

scénář: Jakub Medvecký, Teodor Kuhn

kamera: Denisa Buranová

hudba: Michal Novinski

hrají: Roman Luknár, Ela Lehotská, Dávid Hartl, Ela Štefunková, Marián Mitaš, Miroslav Krobot

délka: 89 minut

O jiném výborném filmu, na kterém se Slovensko podílelo, si můžete přečíst zde.

Ostrým nožom

Roman Luknár v roli otce.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...