Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin

Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin

Originalita a humor

tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné tuctové kalifornské svatbě setkává se znuděnou Sarah (Cristin Milioti), černou ovcí rodiny a sestrou nevěsty. Padnou si do oka, opustí svatbu a vyrazí na procházku. Působením jistých okolností zůstanou uvězněni v časové smyčce. Jsou stále dokola nuceni prožívat znovu a znovu ten otravný svatební den. Na první pohled by se možná mohlo zdát, že Palm Springs bude všechno, jen ne zajímavý film, opak je však pravdou.

Časová smyčka

Právě tenhle druh zápletky vypadá jako hodně okoukané klišé. Filmů na toto téma vznikla v minulosti spousta. Namátkou si připomeňme: Na hromnice o den více (1993), Memento (2000), 50x a stále poprvé (2004), Neznámý (2011), Zdrojový kód (2011), Na hraně zítřka (2014), Dřív než půjdu spát (2014), Všechno nejhorší (2017) a mnoho dalších. Dokonce i český film k tomuto druhu zápletky kdysi přispěl docela zdařilým snímkem Zítra vstanu a opařím se čajem (1977).

Čím se tedy Palm Springs odlišuje? Jiný je především tím, že v časové smyčce uvízne víc lidí, někteří o ostatních ani nevědí. Jejich podivný vztah se proto vyvíjí nejen k jejich okolí, ale především mezi nimi navzájem.

Naprostá volnost

Když se totiž zamyslíte, co znamená prožívat pořád stejný den, zjistíte řadu neuvěřitelných možností. Za prvé – člověk uvnitř smyčky je nesmrtelný. Když usne, nebo umře, vždy začíná znovu od rána. To skrývá netušené možnosti, jaké obyčejní „smrtelníci“ neznají. Za druhé – nenesete žádné důsledky svých činů, ať jsou jakékoliv. Jednoduše ráno zase začnete s čistým stolem. Sarah navíc pro sebe hned objevila výhodu, která ji zprvu nadchla, že totiž nikdy nezestárne.

Pozoruhodná laboratoř

Možnost vyzkoušet si naprosto cokoliv bez omezení dává zezačátku opojný pocit svobody. Měnit lze jakkoliv chování. Můžete být hodní i zlí, ovlivňovat průběh dotyčné svatby dle libosti donekonečna, a třeba se bavit i různými bizarními druhy sebevražd. Sarah s Nylesem postupně objevují podstatu života, toho, co je důležité, a co není. Rozhodně tvůrci nepodcenili důkladné propracování psychologie postav i situací.

Palm Springs

Tato komedie dokázala přijít s originálním pohledem na jinak stokrát okoukané schéma časové smyčky. Netřeba se bát ani označení romantická komedie. Věřte, že dialogy ve filmu jsou leckdy dost sarkastické a cynické, nechybí spousta černého humoru, a i ta romantika je ve skutečnosti zvláštní a draze vykoupená.

Palm Springs je pohodová, inteligentní, svižná komedie se skvělými hereckými výkony nejen dvou hlavních představitelů, ale například i úžasným J. K. Simmonsem ve vedlejší roli. Rozhodně si ji nenechte ujít.

7,5/10

JJ

Palm Springs (Palm Springs, USA, 2020)

žánr: drama, hudební, romantický

režie: Max Barbakow

scénář: Andy Siara

kamera: Quyen Tran

hudba: Matthew Compton

hrají: Andy Samberg, Cristin Milioti, J. K. Simmons, Peter Gallagher, Meredith Hagner, Camila Mendes, Tyler Hoechlin, Chris Pang, Jacqueline Obradors, June Squibb, Tongayi Chirisa, Dale Dickey, Lilli Birdsell, Mark Kubr, Clifford V. Johnson, Jena Friedman

délka: 87 minut

O dalších dvou povedených filmech s časovou smyčkou se dočtete zde a zde.

Palm Springs

Nyles (Andy Samberg) a Sarah (Cristin Milioti) ve filmu Palm Springs.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...