PocketBook Basic 611

PocketBook Basic 611

Solidní čtečka pro ty, kteří nechtějí Kindle

Když se řekne čtečka elektronických knih, automaticky si člověk představí Amazon Kindle. Je to podobné jako třeba u tabletů nebo třeba internetových vyhledávačů – tam taky dominuje iPad, respektive Google do té míry, že o konkurenci často ani nepřemýšlíme. Přitom je to často škoda, k dispozici je spousta zajímavých alternativ. Jako tahle levná a přitom povedená čtečka značky PocketBook.

Hlavní výhoda oproti zmíněnému Kindlu je zřejmá – PocketBook podobně jako velká většina jiných čteček podporuje formát ePub, v němž se prodává (nebo zadarmo nabízí) nejvíc e-knih. Platí to i pro naše velká internetová knihkupectví, například Kosmas nebo Palmknihy.cz. A právě druhý ze jmenovaných obchodů nabízí PocketBook za velmi slušnou cenu pod 3000 Kč s několika bestsellery v základním balení (nechybí například populární norský detektivkář Jo Nesbo a jeho nejnovější román Spasitel).

PocketBook Basic 611 je jako každá správná čtečka vybaven černobílým nepodsvíceným displejem s elektronickým inkoustem. Měří o něco málo více než Kindle 4, což je spíš přednost než nedostatek – pokud nejste zrovna bystrozrací, větší písmena na displeji jistě oceníte. Jistou vadou na kráse je zato poněkud chatrnější a trochu vrzající konstrukce. V základním balení (aspoň ve zmíněném obchodě Palmknihy) ovšem dostanete vcelku elegantní koženkové pouzdro, které veškeré problémy řeší – čtečka v něm drží jako přilepená.

Ovládání je vcelku jednoduché, pokud ovšem nevyžadujete hardwarovou klávesnici. Pod displejem se nacházejí dvě tlačítka pro otáčení stránek, mezi nimi směrová kolébka a potvrzovací tlačítko uprostřed. Trochu ale litujeme absence tlačítek na bocích přístroje – pokud jste z jiných čteček zvyklí otáčet stránky právě tam, asi bude chvíli trvat, než se vám ovládání PocketBooku dostane do krve. A ještě jedna nelogičnost: levé tlačítko většinou slouží k návratu o úroveň výš v menu, někdy ale jeho funkci přebírá tlačítko středové. Přístroj reaguje vcelku svižně, jen při změně velikosti fontu se občas na chvíli trochu nepříjemně zarazí.

Otáčet textem na displeji je možné pouze ručně, to je ale spíše výhoda (většina náruživějších čtenářů automatické otáčení stejně zanedlouho vypne poté, co si se čtečkou lehnou na gauč a text se jim otočí přesně naopak, než potřebují). K dispozici je nějakých 20 fontů, další lze do PocketBooku dohrát.

A jak do čtečky dostat knihy? Buď z počítače přes USB, nebo přímo z knihkupectví Palmknihy pomocí Wi-Fi. Jen pozor, citlivost na signál není bůhvíjaká – v zadním traktu redakce, kde se zatím bez problémů chytil každý počítač, telefon nebo tablet, čtečka přítomnost Wi-Fi vůbec nenašla. Svůj hlavní úkol ovšem plní Basic 611 bez problémů – text na displeji je výborně viditelný a baterie vydrží dlouhé týdny. Navíc bez problémů podporuje českou diakritiku. Pokud vám z jakéhokoli důvodu nesedí Kindle, neváhejte…

 

PŘEDNOSTI Velmi dobrý displej. Podpora všech běžných formátů. Snadné nákupy v domácích knihkupectvích. Nízká cena.

NEDOSTATKY Chatrnější konstrukce. Občas nelogické ovládání. Slabší citlivost při chytání Wi-Fi signálu.

VERDIKT Šikovná čtečka s výhodným poměrem ceny a výkonu, navíc napojená na nejlepší zdejší internetová knihkupectví.

4/5

 

 

Technické údaje

CENA 2 990 Kč

DISPLEJ 15,2 cm, elektronický inkoust Vizplex

PODPOROVANÉ FORMÁTY PDF (včetně Adobe DRM), ePub (včetně Adobe DRM), FB2, TXT, DJVU, RTF, HTML, CHM, DOC, DOCX, TCR, FB2.ZIP

PAMĚŤ  Interní 2 GB, slot na kartu microSD

KONEKTIVITA USB, Wi-Fi

VÝDRŽ BATERIE Až 8000 stran

ROZMĚRY 123 x 176 x 10 mm

HMOTNOST 175 g

Další příspěvky
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Na pražském Chodově otevřel iStyle unikátní koncept Apple prodejny. Pro český trh se jedná o důležitý milník. Nová prodejna je...
Přenosný LED projektor ViewSonic s automatickým ostřením
Přenosný LED projektor ViewSonic s automatickým ostřením
Detekce změny polohy Nový ultralehký a přenosný LED projektor ViewSonic série M využívá technologii ToF (Time-of-Flight) pro dosažení okamžitého automatického...
QR kód slaví 25 let – víte, co všechno dokáže?
QR kód slaví 25 let – víte, co všechno dokáže?
Název QR kódů vychází z anglického Quick Response (rychlá reakce). Jejich využívání je stále oblíbenější a postupně nahrazují čárové kódy....