Pod vodou se nenachází jen ropa, ale i nečekané zlo

Pod vodou se nenachází jen ropa, ale i nečekané zlo

V nejhlubším místě na Zemi,

na dně Tichého oceánu, v Mariánském příkopu mezi Pacifickou a Filipínskou tektonickou deskou, bylo objeveno obrovské naleziště ropy. Více jak jedenáct kilometrů hluboko pod hladinou. V takové hloubce musí vše odolávat obrovskému tlaku cca 111 MPa. Přesto stálo těžařské společnosti za to vybudovat v tak extrémních podmínkách gigantické těžební místo s vynaložením dosud nevídaných nákladů. Postupně se však ukazuje, že pod vodou na dně Mariánského příkopu se zřejmě nenachází jen ropa. Ovšem těžařská korporace veškeré informace přísně tají.

Pod vodou se odehrává drama

Těžba se náhle dostává do nevysvětlitelných potíží. Posádka vrtné věže se ocitá uvězněna hluboko pod hladinou a dostává se do akutního ohrožení života. Většina zahyne, ale někteří se pustí do boje s nastalými okolnostmi rozhodnuti přijít věcem na kloub. Zdá se, že v této hloubce mají svůj domov i jiní tvorové, mnohem silnější, kterým přítomnost těžařů vadí. Dnes velmi diskutované téma drancování přírodních zdrojů dostává i v tomto snímku prostor pro zobrazení nekonečné lidské hamižnosti.

Jak se kdo cítí

Film se celý odehrává na dně moře, případně v asketických interiérech podmořské stanice. Provází ho drásavá, hlasitá, naléhavě dramatická, převážně elektronická hudba. Lze říct, že se sice pořád něco děje, ale stále to samé – permanentní útěk před katastrofou. Tomu jsou podřízeny dialogy. O postavách se skoro nic nedozvíme, protože si neustále dodávají navzájem odvahy motivačními klišé (Jsem na tebe tak hrdá, že jsi to dokázala.). Případně se nepřetržitě pořád dokola „po americku“ navzájem dotazují jeden druhého, jak se cítí. Jak se asi můžou cítit, když vše nasvědčuje tomu, že zanedlouho zahynou.

Tvůrci se patrně rozhodli nebrat tak úplně vážně fyzikální zákony (tlak vodního sloupce), a tak musí oči přimhouřit i odborněji erudovaný divák. Hlavní tým přeživších tvoří hlavně ženy, a žena je i vede.

Ekologický thriller

Žádné příliš skvostné filmové dílo se tvůrcům tímto počinem vytvořit nepodařilo, byť za špatný označit tento film také tak úplně nelze. Spíše je jen poplatný době, ochotné obětovat finančnímu zisku téměř cokoliv. I když vedení velkých korporací se občas snaží alespoň formálně tvářit, že tomu tak není. Patrně i proto vznikl tento ekologický thriller. Ovšem zdvihnout na zlobivé lidstvo hrozivě prstík rozhodně nikdy nezaškodí.

6/10

JJ

Pod vodou (Underwater, USA, 2020)

žánr: akční, thriller, horor, sci-fi

režie: William Eubank

scénář: Brian Duffield, Adam Cozad

kamera: Bojan Bazelli

hudba: Marco Beltrami, Brandon Roberts

hrají: Kristen Stewart, Vincent Cassel, T.J. Miller, Jessica Henwick, John Gallagher Jr., Mamoudou Athie, Gunner Wright

délka: 95 minut

O jiném filmu s podmořskou tematikou čtěte zde.

Pod vodou

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...