Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče

Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče

Příští rok

uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof Hádek). Snímek Poslední závod režiséra Tomáše Hodana se pokusil vyprávět tento legendární příběh z poněkud jiného úhlu pohledu. Zvýraznil v něm například postavu neobyčejného českého sportovce a olympionika německého původu Emericha Ratha. Ten byl později totalitním režimem pronásledován a zemřel jako bezdomovec.

Drama i kde není

Od počátku se film vyvíjí trochu nesrozumitelně. Je retrospektivně vyprávěn tajemným chlapíkem v kotelně (Oldřich Kaiser) z přibližně konce padesátých let. Časové prolamování skoro o půl století sem a tam nemá zprvu žádné vysvětlení, a tak divák opravdu tápe, kdo je kdy kdo. Vědět hned zkraje, že Marek Adamczyk je ve skutečnosti Oldřich Kaiser zamlada, by mnohé v pochopení děje usnadnilo.

V první polovině je jinak zbytečně tlačeno na pilu vytvářením chmurné atmosféry. Při pohodové jízdě na lyžích prosluněnými vrcholky Krkonoš hlasitě burácí temná, apokalyptická hudba, sice sugestivní, ale příliš nesourodá s obrazem.

Poslední závod

Stejně jako předchozí Hodanův film Prezident Blaník je i Poslední závod filmem v podstatě povedeným. Škoda, že množství scenáristických neobratností a zbytečně komplikovaných pokusů o přizpůsobení vztahů mezi postavami zamlžily pochopení výsledku. Václav Vrbata jakoby ani nebyl největší Hančův přítel, tím je zde Emerich Rath. V závěru je osudový závod všemi vnímán jako vlastenecká povinnost porazit německého závodníka, Hančovi je to ale tak nějak nepochopitelně jedno, a do poslední chvíle se závodu odmítá zúčastnit.

Kryštof Hádek zabodoval

Překvapivě se scenáristický chaos z první části v závěru semkne v úchvatně napínavý a dramatický boj o Hančovo přežití ve sněhovém pekle, které se zcela nečekaně rozpoutalo. Že všichni ze závodu odstoupili, Hanč na prvním místě netušil. Pomoc nakonec přišla pozdě, což není spoiler, protože všichni víme, že Hanč s Vrbatou mají v Krkonoších mezi Harrachovými kameny a Vrbatovou boudou mohylu.

Natáčení probíhalo v autentickém prostředí Krkonoš, tedy žádné počítačové sněhové bouře před trikovým zeleným pozadím. Herci i štáb si zimy pěkně užili. Bohumil Hanč se Kryštofovi Hádkovi povedl, je velmi přesvědčivý. Ve finále už dramatická hudba Jakuba Kudláče spolu se Střítežského dynamickou kamerou vytváří homogenní, silně emotivní celek.

Inu, být sám sobě scenáristou i režisérem se v minulosti nevyplatilo mnohem zkušenějším režisérům než je Tomáš Hodan.

Závěrem jedna kaciřská myšlenka. Nebyl by zajímavější film o Emerichu Rathovi?

6,5/10

JJ

Poslední závod, Česko, 2022

žánr: drama

režie: Tomáš Hodan

scénář: Tomáš Hodan

kamera: Jan Baset Střítežský

hudba: Jakub Kudláč

hrají: Kryštof Hádek, Judit Bárdos, Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jaroslav Plesl, Jan Nedbal

délka: 102 minut

O jiném zajímavém filmu z drsného horského prostředí si můžete přečíst zde.

Poslední závod

Další příspěvky
Kde zpívají raci – tajuplný příběh dívky z bažin
Kde zpívají raci – tajuplný příběh dívky z bažin
Podle knižní předlohy vznikl film o dívce, kterou v dětství postupně opustili rodiče i sourozenci a zanechali ji nemilosrdně osudu...
Ronnie James Dio – život heavy metalového hrdiny
Ronnie James Dio – život heavy metalového hrdiny
Dio: Dreamers Never Die, první dokumentární film o této metalové legendě se bude po dva večery promítat v českých kinech....
Indián – halušky a pálení mrtvoly
Indián – halušky a pálení mrtvoly
Nová česká komedie Indián se odehrává v současném českém prostředí. Karel Roden představuje bohatého, bezohledného developera Ondřeje, chystajícího se postavit...