Přání smrti – po Charlesu Bronsonovi nastupuje Bruce Willis

Přání smrti – po Charlesu Bronsonovi nastupuje Bruce Willis

V napínavém thrilleru

je hlavní postavou doktor Paul Kercey (Bruce Willis). Úspěšnému traumatologovi se kompletně sesype život, když jeho dům přepadnou lupiči. Zabijí mu manželku Lucy (Elisabeth Shue) a těžce zraní dospívající dceru Jordan (Camila Morrone). Množství násilných trestných činů v Chicagu roste alarmujícím tempem a policie nestíhá všechny vyšetřovat. Doktor Kercey nakonec ztratí trpělivost a vezme spravedlnost do svých rukou. Jde po zločincích hlava nehlava a jeho kontroverzní popularita u veřejnosti roste. Ve snímku Přání smrti vede dvojí život. Přes den zachraňuje životy, v noci je bere.

Bruce Willis se postavil vedle legendárního mstitele Charlese Bronsona, který v Přání smrti účinkoval v roce 1974. Režie dnešního remakeu se ujal velmi zkušený tvůrce, především však „hororový“ režisér, Eli Roth.

Postava doktora Kerceye nemá se světem násilí žádnou osobní zkušenost. Se smrtí se však díky svému zaměstnání denně setkává a bere ji jako nedílnou součást života. Bezmocnost a vztek ho ženou kupředu, inteligentní mozek dokáže vymyslet nápadité improvizace. Přesto Bruce Willis už nepředvádí geniálního spasitele v nátělníku, ale leckdy si počíná i poněkud neohrabaně. Nelítostně však s kapucí od mikiny na hlavě bez váhání zabíjí zloděje, pasáky a drogové dealery na potkání.

Má svůj boj ztížen. Doba pokročila, Charles Bronson se nemusel potýkat s mobily a všudypřítomnými městskými kamerami. V původním kriminálním dramatu je Paul Kercey architekt, nikoliv lékař, a jeho dcera byla při přepadení i znásilněná.

Přání smrti znovu

Film klade stále aktuální otázku, jak správně odpovědět na násilí. Má člověk právo v případě bezmocnosti zákona vzít odplatu do vlastních rukou? Neplodí násilí zase jenom násilí? Kromě toho zde vidíme, jak snadné je v Americe získat střelné zbraně, což je rovněž aktuální téma dnešních dnů.

Remake se objevuje zmodernizovaný, se svižnějším střihem, původní příběh působí stále dobře. Willis nemá Bronsonovu noblesu, je však pohyblivější, akčnější. Při hledání zločinců, kteří mu zabili ženu a zranili dceru, má dost velké štěstí, bez řady náhod by nejspíš neuspěl. Ale nejde o film podle skutečné události. Thriller není nudný a děj celkem slušně ubíhá v potřebném tempu.

Jde jistě o věc názoru, ale pro mě původní slavné zfilmování asi přeci jen zůstalo nepřekonáno, byť remake vychází z původního scénáře. Také je mu v posledním záběru filmu vzdán hold.

7/10

JJ

Přání smrti (Death Wish, USA, 2018)

žánr: akční, drama, thriller, krimi

předloha: Brian Garfield (kniha)

režie: Eli Roth

scénář: Joe Carnahan, Wendell Mayes

kamera: Rogier Stoffers

hudba: Ludwig Göransson

hrají: Bruce Willis, Elisabeth Shue, Vincent D’Onofrio, Dean Norris, Camila Morrone, Jack Kesy, Len Cariou, Kirby Bliss Blanton, Mike Epps, Kimberly Elise, Beau Knapp, Ronnie Gene Blevins, Andreas Apergis, Ian Matthews, Nathaly Thibault, Melantha Blackthorne, Goûchy Boy, Dawn Ford, Stephanie Janusauskas, Christopher Tyson, Jason Cavalier

délka: 107 minut

Přání smrti

Bruce Willis jako chirurg Paul Kersey ve filmu Přání smrti.

Recenze akční legendy Expendables II rovněž s Brucem Willisem zde.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...