Prezident Blaník je o největší lobbistické svini, jak sám říká

Prezident Blaník je o největší lobbistické svini, jak sám říká

Kdo by neznal nejznámějšího českého lobbistu

Antonína Blaníka. Už pět let baví i děsí na Stream.cz Marek Daniel diváky v roli nelítostného, cynického, a přitom nepostradatelného zákulisního pomocníka všech mocných v této zemi. Přestože veškeré příhody jsou vymyšlené, jako správná politická satira reagují na aktuální politické dění v zemi, a úplně klidně se mohly stát. Nyní, u příležitosti prezidentských voleb, konečně vznikl v režii Marka Najbrta o Tondovi celovečerní film nazvaný Prezident Blaník. Tonda Blaník si potrpí na drahé oblečení, zejména boty, má rád kromě sebe jen svoji mámu, a největším vzorem je mu kupodivu Václav Havel. Přesto o sobě prohlašuje, že je největší svině v téhle zemi. Rozhodne se kandidovat na prezidenta a začne sbírat podpisy. Je pozván do televize, a kdo sleduje českou politickou scénu, dočká se známých gagů. Moderátora Jakuba Železného (kterému od prvního momentu tyká) si v televizi pošle pro popelníček, škobrtne na stejném schodě jako před lety Zeman a letí přes celou místnost, až přistane břichem na sedačce.

Opět mu jsou k ruce jeho dva zaměstnanci Lenka (Halka Třešňáková) a Žížala (Michal Dalecký), se kterými zachází dost drsně, ostatně jak je jeho zvykem. V kampani jdou jeho preference střemhlav nahoru, potkává se s politiky, které pochopitelně všechny dobře zná a na každého něco ví. Nakonec se události vydají jiným směrem, když Žížala nestihne díky dramatickému vývoji odevzdat včas archy s nasbíranými podpisy.

Existují dva konce

Natáčení filmu probíhalo od podzimu 2017. Odehrávalo se na veřejných místech, sám jsem se několika natáčecích akcí zúčastnil, a kolemjdoucí často ani netušili, že to je natáčení a brali výjev vážně. Například přesvědčivý projev Tondy Blaníka na pražském Palackého náměstí. Jindy zase za podpis nabízeli malé máslo a spousta lidí se podepsala, aniž by věděla, oč jde, jen aby dostala zadarmo kousek másla.

Vzhledem k tomu, že film má premiéru těsně po skončení volby prezidenta nezbylo, než natočit a zpracovat dva konce. A teprve 48 hodin před zahájením distribuce do českých kin film opatřit tím správným zakončením podle výsledků volby. Tvůrci po projekci na tiskové konferenci nechtěli zatím prozradit, jak vypadá druhý konec a z děje se toho moc uhodnout nedá. Nakonec však přiznali, že konec se Zemanem se jim ve filmu (na rozdíl od reality) líbí víc. Tak se možná jiného závěru třeba dočkáme jako bonusu na DVD.

Tonda jako vlastenec

Přestože jsme byli zvyklí jen na krátké příběhy Tondy Blaníka, ani větší plocha zhruba hodiny a půl neubrala drsnému lobbistovi na razanci. Podařilo se vymyslet dobrý příběh a spoustu hodně vtipných situací. Zůstal zachován dynamický styl kamery, rychlé nájezdy, záběry na Blaníkovy drahé boty atd. Navíc nově zjišťujeme, že Tonda má i svědomí a národní hrdost. Ta mu sice nebrání pomáhat politikům retušovat jejich průšvihy a levárny, na druhou stranu odsuzuje rozprodávání státu Číňanům a Rusům.

Naprosto geniální je zhmotnění virtuální tzv. Pražské kavárny nebo-li Lumpenkavárny a její úloha v příběhu. Objeví se i transparent Toto není kampaň. Natáčení s politiky, byť víceméně improvizované, dopadlo na výbornou. Nikdo nechtěl kazit legraci a být za suchara, a tak na hru, že se s Tondou dávno důvěrně znají, ochotně přistupovali.

Je skvělé, že v dnešní době vzniká alespoň nějaká politická satira. Na to, jak hekticky až partyzánsky se film rodil, se neobyčejně povedl. Snad jen těch záběrů na Tondovy boty mohlo být méně. Syrový, ironický snímek Prezident Blaník, plný inteligentního humoru, nepochybně musí vidět příznivci seriálu, pro ty je to v podstatě povinnost. A ostatní se jistě po zhlédnutí fanoušky Tondy Blaníka stanou.

7/10

JJ

Prezident Blaník, Česko, 2018
žánr: komedie
režie: Marek Najbrt
scénář: Tomáš Hodan, Robert Geisler, Jan Bartes, Benjamin Tuček, Marek Najbrt
kamera: Jan Baset Střítežský, Havel Parkán, Martin Štěpánek
hudba: Midi Lidi, Tomáš Klus
hrají: Marek Daniel, Michal Dalecký, Halka Třešňáková, Jakub Železný, Tomáš Sedláček, Ladislav Špaček, Tomáš Klus
délka: 123 minut

Rozhovor s režisérem Markem Najbrtem si přečtěte zde.

Prezident Blaník

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...