Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku

Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku

Hlavním hrdinou

filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou náhodou utopila (dokonce před očima jejich dítěte). V jeho životě mu po ní zbyla kromě vzpomínek a malé dcerky především velká prázdnota, kterou není schopen zacelit. Uzavřel se do sebe a strádá steskem. Se svým okolím téměř nekomunikuje. Vše se změní až ve chvíli, kdy potká čirou náhodou tajemnou dominu Monu.

Bereš mi dech

Onu tajemstvími obklopenou ženu si konečně pustí do svého mikrosvěta. Společně s ní sdílí nebezpečnou zálibu a závislost na přidušování. Díky prožitku během stavu bez kyslíku se v představách znovu setkává se svou zesnulou manželkou. Ovšem tato závislost se stupňuje, doba bez kyslíku se prodlužuje, až přeroste v reálné zahrávání si se smrtí. Během často opravdu bolestivých návratů „zpět na zem“ se Juha vrací ke své domině Moně, spolu se také vydají na divokou a šílenou cestu k citovému prozření.

Řekla jsem k noze!

Temný finsko-lotyšský snímek je natočen s nefalšovanou severskou ponurostí. Zavede nás na scénu světa BDSM, tedy násilného divadla, které se postupně stane skutečným a nebezpečným. Sledujeme v něm dva jedince, kteří obtížně hledají spokojenost a klid. Juha se v práci setkává se smrtí natolik často, že mu zevšedněla a nemá z ní strach. Navíc je na světě neobyčejně nerad, má pocit, že bez své ženy už tady nemá co pohledávat. Ve svém sobectví jde tak daleko, že hrubě zanedbává i svoji dceru.

Psi nenosí kalhoty

Název naráží na jednu z běžných rolí v BDSM scénáři. Film je v jedné rovině poskládán z krátkých povrchních záběrů Juhova reálného světa. Velmi podrobně jsou naopak zobrazovány návštěvy u dominy Mony, které si Juha užívá, protože do nich před světem uniká. Fyzickou bolestí se snaží přehlušit tu duševní. Mona svoji úlohu plní s až děsivou důkladností. Zprvu se zdá, že ani pro ni není problém zajít libovolně daleko. Postupně se začínají s Juhou pomalinku, a překvapivě plaše, sbližovat. Vždy ve chvílích, kdy sledujeme hlavního hrdinu, se kamera dává nervózně do pohybu a upozorňuje na jeho neklid a nejistotu.

Je třeba upozornit, že film Psi nenosí kalhoty není úplně pro každého. Slabší povahy by měly zvážit, zda vydrží i některé drsnější sadomasochistické scény. Film získal cenu za režii a dějovým paradoxem je, že Ester Geislerová v něm zpívá při uspávání dcery českou písničku Holka modrooká. Každopádně jde o neobyčejně zajímavý a vizuálně poutavý snímek, který za vidění rozhodně stojí. (Poprvé ho v Česku mohli diváci vidět na karlovarském filmovém festivalu v roce 2019.)

7,5/10

JJ

Psi nenosí kalhoty (Dogs Don’t Wear Pants, Finsko, Lotyšsko, 2019)

žánr: drama, romantický

režie: Jukka-Pekka Valkeapää

scénář: Jukka-Pekka Valkeapää, Juhana Lumme

kamera: Pietari Peltola

hudba: Michal Nejtek

hrají: Pekka Strang, Krista Kosonen, Ilona Huhta, Oona Airola, Ester Geislerová, Iiris Anttila, Viivi Ihalainen, Sofia Kaipainen, Jani Volanen, Armands Bergis, Amos Brotherus, Ellen Karppo, Helmi Lahti, Tomi Salmela, Samuel Shipway, Eeva Soivio, Ilkka Vanne, Onni Vesikallio

délka: 105 minut

O jiném velmi temném, ale i zábavném severském filmu se dočtete zde.

Psi nenosí kalhoty Psi nenosí kalhoty

Další příspěvky
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Naprostí cizinci se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola...
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Soutěž Miss World se v roce 1970 konala v Londýně. V té době šlo o show s více jak stomilionovou...