Ready Player One – Hra začíná, nebo možná spíš už začala

Ready Player One – Hra začíná, nebo možná spíš už začala

Nacházíme se v budoucnosti,

konkrétně v roce 2045. Lidstvo se dostalo do chaotického vývojového stádia, svět stojí na pokraji naprostého kolapsu. Nikdo se nesnaží řešit problémy nebo jim dokonce předcházet. Lidé je nechávají být a snaží se jim nanejvýš vyhnout, případně alespoň je nějak přežít. Nový Spielbergův film Ready Player One ukazuje lidstvo přežívající ve virtuální realitě.

V ní nalezli spásu díky geniálnímu vývojáři Jamesu Hallidayovi (Mark Rylance), který vymyslel Oasis, virtuální svět, jemuž všichni propadli. Tam totiž problémy neexistují. Každý může být kým chce a dělat si, co chce. Stvořil ho původně pro sebe, neboť sám s lidmi moc dobře nevycházel. Nakonec ale i on uznal, že jediné místo, kde se dá dobře najíst, je realita.

Než Halliday zemře, ukryje ve virtuálním prostředí vajíčko. Jeho nálezci připadne Hallidayovo pohádkové bohatství a nadvláda nad Oasisem. Odstartuje celosvětové šílenství, každý chce zvítězit a přijít snadno k penězům.

Není úniku

Ovšem virtuální svět se začíná nebezpečně propojovat s tím reálným. I v něm se snaží některé skupiny nad ostatními vyzrát a vydělat na nich, povahové vlastnosti reálných lidí jsou shodné s virtuálními. Virtuální životy připadají všem zajímavější, barvitější, dynamičtější, jejich život rázem snazší, a tak se věnují více své virtuální existenci než té reálné. Nakonec se ukazuje, že zodpovědnosti za svůj život neutečou strkáním hlavy do písku. Jenže svět mezitím upadá…

Ready Player One

Většina děje se tedy odehrává ve virtualitě. Pro pochopení mechanizmu filmu je dobré znát, alespoň něco o počítačových hrách, sociálních sítích a zejména virtuální realitě, třeba v podobě brýlí jako doplňku k dnešním telefonům.

V příběhu se vyskytuje velké množství postav z videoher, když dojde na řežbu, její počítačová podoba je opravdu nečekaně opulentní. Přestože zde až tolik nejde o herecké výkony, Spielberg je natolik zkušený režisér, aby mu herci před kamerou přesně předvedli, co potřebuje.

Vše míří k řešení

Na tento film se můžete dívat jen jako na ukázku života dnešních teenagerů, neustále se od rána do večera vyskytujících po sociálních sítích. Ve skutečnosti je však jeho přesah podstatně hlubší. Popisuje vizi, kam by reálně mohl dospět současný vývoj. Nejen technický, ale především lidský.

Vždyť všude kolem sebe vidíme, jak se lidé stávají apatickými k bezohlednosti, sobectví a hlouposti. Ztrácejí význam a ocenění tradiční pozitivní hodnoty, jako slušnost, čest, pravda, vzdělanost a pokora. Lidé spolu mluví čím dál méně a stále víc se uzavírají do umělé bubliny vytvořené svým mobilním telefonem, tedy jakési svojí virtuální reality.

Stevenu Spielbergovi se povedl mimořádný film, o jehož naléhavém významu a nadčasovosti teprve rozhodne budoucnost. Po formální stránce je zde spousta nápadů, hudby, akce, vtipných situací a dějových zvratů, nudit se rozhodně nebudete. Za kamerou pochopitelně opět stál Spielbergův věrný spolupracovník Janusz Kamiński. A obsah v každém případě stojí přinejmenším za zamyšlení.

8/10

JJ

Ready Player One: Hra začíná (Ready Player One, USA, 2018)

žánr: akční, sci-fi, thriller, dystopie

režie: Steven Spielberg

scénář: Eric Eason, Zak Penn, Ernest Cline

kamera: Janusz Kamiński

hudba: Alan Silvestri

hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Simon Pegg, Ben Mendelsohn, Mark Rylance, T.J. Miller, Win Morisaki, Hannah John-Kamen, Simone Kirby, Kae Alexander, Letitia Wright, Lynne Wilmot, Blake Ridder, Laurence Spellman, Lena Waithe, Kit Connor, Ralph Ineson, Philip Zhao, Susan Lynch

délka: 140 minut

Naposled byla Země v ohrožení zde a zde.

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...