Recenze: Místo u moře poznamenalo špatné, opilecké rozhodnutí

Recenze: Místo u moře poznamenalo špatné, opilecké rozhodnutí

Lee Chandler (Casey Affleck) pracuje jako údržbář

v okrajové bostonské čtvrti. Vede dosti samotářský život. Nemá potřebu povídat si s lidmi, ani se nesnaží s nimi dobře vycházet nebo k nim dokonce být milý, za což je svým okolím často kritizován. Občas se opije, což nevyhnutelně končí rvačkou. Smrt bratra mu však nečekaně změní život. Musí se vrátit do rodného městečka jménem Manchester by the Sea, takové obyčejné místo u moře, aby zde vyřešil pozůstalost.

Bratr mu odkázal peníze a měl poslední přání, aby se za ně postaral o jeho dospívajícího, vitálního syna Patricka (Lucas Hedges). Lee je zděšen. Postupně zjistíme, proč vlastně rodné místo opustil. Vše se dozvídáme častým prolamováním děje do minulosti. Není schopen tu žít kvůli bezesporu nejtragičtější události ve svém životě. Najednou sledujeme smutný osud člověka s rozervaným srdcem, kterému navždy změnilo život jedno špatné, opilecké rozhodnutí. A nejen jemu. Potkává staré přátele i bývalou manželku, a zdá se, že události dostávají nový, nechtěný spád.

Místo u moře vrací vzpomínky

Film je vyprávěn zvláštním a neobvyklým způsobem. Od nemluvného hlavního hrdiny se toho mnoho nedozvíme, není to přitom neochota, jen nedokáže zapomenout, co ho potkalo. Je uzavřený, nechce se bavit, a vlastně ani žít. Příběh se neodehrává tak úplně před námi. Jeho posun je jen naznačen, pár rychlých střihů převážně v polodetailu nebo detailu. Jakmile jde o myšlenkové pochody postav, pádící děj se skoro zastaví, aby nesmírně pečlivě a pomalu, doslova krok za krokem, dal nahlédnout do dotyčné mysli.

Tento způsob předvedení děje a příběhu je těžký a náročný především proto, že se tvůrci záměrně připravili o cokoliv, co by podívanou na plátně oživilo akcí. Kupodivu přesto film téměř vůbec nenudí, což je vzhledem k jeho značné délce překvapivé. Je znát, že na scénáři se pracovalo dlouhodobě a ve více lidech, protože jednotlivé situace jsou propracované a vypointované do nejmenších detailů, souvislostí a asociací, které nezřídka navozují humorné vyznění.

Casey Affleck se rozhodně se ctí a na výbornou zhostil svého nesnadného hereckého úkolu. Přeci jen ztvárnit takřka beze slov člověka neschopného projevovat city, abychom přesto viděli vývoj jeho smutného citového života, to je věru oříšek.

Původně se měl hlavní role Leeho a současně režie tohoto snímku ujmout Matt Damon, který se také dlouho podílel na přípravě. Bylo by zajímavé, jak jiný by film byl, kdyby celý projekt z důvodu dlouhodobého časového vytížení nepředal Kennethu Lonerganovi.

8/10

JJ

Místo u moře (Manchester by the Sea, 2016)

žánr: drama

režie: Kenneth Lonergan

scénář: Kenneth Lonergan

kamera: Jody Lee Lipes

hudba: Lesley Barber

hrají: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, Heather Burns, Tate Donovan, Josh Hamilton, Matthew Broderick, Gretchen Mol, Tom Kemp, Anna Baryshnikov, Jeffrey Corazzini, Kara Hayward, Erica McDermott, Susan Pourfar, Kenneth Lonergan

délka: 137 minut

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...