Recenze: Spojenci, které náročná mise spojila natrvalo

Recenze: Spojenci, které náročná mise spojila natrvalo

Druhá světová válka je v plném proudu.

Důstojník britské armády Max Vatan (Brad Pitt) seskakuje padákem na marocké území s tajným úkolem zabít tamního německého velvyslance. Na místě se k němu připojuje „manželka“ Marianne (Marion Cotillard), rovněž zkušená agentka, aby se z nich stali spojenci, a jako manželský pár ve společnosti lépe zapadli. Atentát je pečlivě připraven a naplánován na okázalý večírek pořádaný německým velvyslanectvím. 

Problém ovšem je, že pokud je vám přidělena manželka jen na akci, neměla by být tak krásná jako Marianne. Naprosto nevyhnutelně se do sebe agenti téměř okamžitě vášnivě zamilují. Jenže svět není jen plný sladké romantiky, a už vůbec ne za války. Najednou se všechno začne komplikovat. Nestali se oba obětí další špionážní hry? Už vůbec není jisté, kdo je kdo. Život se dokáže v okamžiku sesypat z bezbřehého štěstí na hromádku trosek jako domeček z karet. Znovu je nutné pokusit se postavit všechno zpátky na nohy. Jenže, půjde to ještě?

Spojenci přesvědčili svým výkonem

Průzračně čistými hereckými výkony hlavních představitelů se v tomto případě není třeba zvlášť zdlouhavě zabývat. Obě role mají svůj charakter i vývoj, který nebylo snadné ztvárnit, zvláště proto, že bez něho by příběh nedával smysl. Bradovi i Marilon se skvěle podařilo přesně vystihnout každou situaci i s nejjemnějšími detaily. Dokonce i když hráli „na druhou“, tedy hráli, že hrají manžele, vše bylo jasně srozumitelné a přesvědčivé.

Děj se odehrává v Casablance a Londýně čtyřicátých let. A v tom nastal problém. Režisér Zemeckis učinil rozhodnutí, že skoro celý film natočí v alteliérech před klíčovacím pozadím. Prostředí bude dodáno až trikově v počítačích. Tohoto úkolu se zhruba rovným dílem zhostila dvě triková studia. Americké Atomic Fiction a české UPP, které se Zemeckisem už spolupracovalo. Podobným způsobem vznikal i Zemeckisův úchvatný snímek Muž na laně. Jenže toho se polovina odehrávala v parku nebo restauraci, a druhá na laně zavěšeném nad Manhattanem. Spojenci jsou oproti tomu dost akční film, a tak se v nich často stává, že animace oddělují realitu nepříjemně zřetelně. Odstínem, hloubkou barev, rozostřením detailů, zkrátka je jich zřejmě příliš. Jako by se děj odehrával před kulisami.

Co se týče scénáře, režie a celkové skladby filmu, silně romantický příběh není sice neotřelý, ale nenudí. Ani trochu delší stopáž není nikterak na závadu. Nevyhnutelnou součástí je řada emočně velmi vypjatých scén, například narození dcery Anny a dopis psaný její matkou.

7/10

JJ

Spojenci (Allied, USA, 2017)

žánr: válečný/romantický

režie: Robert Zemeckis

scénář: Steve Knight

kamera: Don Burgess

hudba: Alan Silvestri

hrají: Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Lizzy Caplan

délka: 124 minut

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...