Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu

Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu

Clinta Eastwooda

zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti a obětavosti člena ochranky Richarda Jewella se podařilo většinu prostoru duchapřítomně evakuovat a ztráty tak snížit na minimum. Ovšem přesto se tehdy díky jakémusi obecnému modelu pachatele stal pro FBI hlavním podezřelým. Richard Jewell si prožil nejstrašnější tři měsíce svého života.

Olympijské hry a politika

Původní olympijská myšlenka z antického Řecka byla ve dvacátém století často zneužívána jako politický nástroj. Olympijské hry se staly prostředkem vydírání, bojkotu a dokonce i děsivého násilí. Zkrátka olympiáda už dávno není jen o sportu. Vzpomeňme jen jako další příklady letní olympijské hry v roce 1948 v Londýně, 1952 v Helsinkách, 1956 v Melbourne, nebo 1972 v Mnichově, kde došlo k zavraždění jedenácti izraelských sportovců palestinskými teroristy.

Richard Jewell

Rozhodně není žádný prototyp hrdiny. Obézní, nepříliš chytrý Richard žije se svojí matkou. Jeho největším přáním je pomáhat lidem a získat zaměstnání u policie. Prozatím se nechal alespoň zaměstnat u místní ochranky. Je skromný, pilný, empatický, pracovitý a všímavý, leckdy mnohem více než jeho „kolegové“ od policie. I proto se stane, že si jako jediný všimne podezřelého zavazadla pod lavičkou, a začne okamžitě jednat. Během řádově minut se mu podaří vyklidit značnou část atlantského Centennial parku.

Proč tento atentát?

Clint Eastwood se rozhodl pro zpracování tohoto příběhu, protože mu připadal neobyčejně silný. Pojednává a poctivém člověku, jehož život nespravedlivě obrátila média a vyšetřování zcela naruby. A i když byl nakonec očištěn, spousta lidí se to už ani nedozvěděla a považovala ho stále za atentátníka. Skutečný bombový atentátník byl dopaden až po šesti letech. Útok v Atlantě byl jedním ze čtyř, které spáchal.

Eastwood považoval za správné Richarda Jewella alespoň po letech rehabilitovat. Ve snímku uvidíte v hlavní roli Paula Waltera Hausera (Já, Tonya), Sama Rockwella (Tři billboardy kousek za Ebbingem) v roli Richardova právního zástupce Watsona Bryanta a Kathy Batesovou (Misery nechce zemřít) jako Richardovu matku Bobi.

Eastwood jako záruka kvality

Vždycky bude v takovýchto případech současně kladena otázka: Je správné glorifikovat zločince? Nevytváříme pro ostatní motiv k následování? Na druhé straně stojí snaha ukázat, že společnost s takovými kreaturami dokáže nemilosrdně zatočit. Ve snímku Richard Jewell se ovšem skutečný atentátník vůbec neobjeví, takže film pojednává pouze o jeho zákeřném a odporném činu.

Clint Eastwood je už dnes příliš zkušeným filmařem, aby natočil špatný film. Tentokrát se dokonce ani sám na plátně neobjeví. I když místy by tomuto snímku slušel trochu větší spád, jméno Clint Eastwood je už mnoho let stále zárukou kvality.

7,5/10

JJ

Richard Jewell (Richard Jewell, USA, 2019)

žánr: životopisný, krimi, drama

režie: Clint Eastwood

scénář: Billy Ray

kamera: Yves Bélanger

hudba: Arturo Sandoval

hrají: Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Bates, Wayne Duvall, Olivia Wilde, Jon Hamm, Nina Arianda, Dylan Kussman, Mike Pniewski, Niko Nicotera, David Shae, Jill-Michele Melean, Mitchell Hoog, Brandon Stanley, David Lengel, Marc Farley, Izzy Herbert, Ian Gomez

délka: 131 minut

O jiném nedávném filmu Clinta Eastwooda si přečtěte zde.

Richard Jewell

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...