Robot Pepper, nový roztomilý zaměstnanec pražského letiště

Robot Pepper, nový roztomilý zaměstnanec pražského letiště

Takhle pilný pracovník

je snem každého zaměstnavatele. Není nemocný, nejezdí na dovolenou, nebolí ho zuby, zkrátka jen se usmívá a pracuje. Takový chlapík je Pepper, nový robot, který je ode dneška k dispozici na Terminálu 2 pražského letiště Václava Havla. Každý, kdo někam občas cestuje letadlem to zná. Buď spěchá a dobrou radu šetřící čas uvítá, anebo čeká na přestup, a pak mu trocha nevšední zábavy přijde vhod ke zkrácení dlouhé chvíle. A k tomu všemu právě ochotně poslouží robot Pepper. 

S robotem mohou cestující rozmlouvat v angličtině a stále více i v češtině. Pro složitější dotazy má Pepper na břiše tablet, kde lze dotaz konkretizovat. To může být potřeba i v okamžicích hlášení letištních informací, kdy nemusí dobře rozumět dotazu. Dokonce už umí i první vtipy.

Robot Pepper poradí i pobaví

Master Pepper se nachází v prostorách „prstu“ D Terminálu 2. Nasměruje cestující k nejbližší informační přepážce, dětské místnosti nebo ke konkrétnímu odletovému gatu. Cestujícím na vyžádání zatančí nebo si s nimi ochotně pořídí selfie. Zároveň poskytne informace o Letišti Praha, nejbližším letu nebo o službách společnosti Mastercard.

Robot Master Pepper byl vyroben francouzskou společností Aldebaran ve spolupráci s  japonskou společností SoftBank Robotics. Je 120 centimetrů vysoký, váží 28 kilo a po nabití vydrží v provozu až 12 hodin. Bezpečnost robota na místě budou zajištovat informační pracovníci v terénu Letiště Praha.

Moderní technologie budoucnosti

Master Pepper disponuje několika zařízeními, které zajišťují jeho funkcionality, včetně pohybu a hlasové interakce. Na hlavě má čtyři mikrofony, tři kamery a 3D hloubkovou čtečku. V jeho trupu se nachází gyroskop. Dotykové senzory jsou umístěny na hlavě a rukou. Na spodní části těla jsou dva sonary, šest laserů, tři nárazníkové senzory a další gyroskop.

„Letiště Praha disponuje dlouhodobými rozvojovými plány. Při jejich tvorbě a realizaci se díváme do vzdálenější budoucnosti tak, aby všechny projekty, které postupně budou vznikat, měly potenciál efektivně fungovat i v horizontu několika desítek let. Z toho důvodu sledujeme také trendy v oblasti moderních technologií, které vyhodnocujeme a následně zavádíme do provozu.

Technologický rozvoj letiště směřujeme do pěti oblastí. Těmi jsou bezpečnost a mobilita budoucnosti, pohodlná cesta letištěm, virtuální nakupování a zákaznická zkušenost. Robot Master Pepper je příkladem technologického rozvoje letiště právě v oblasti zákaznické zkušenosti,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Až tedy budete někdy cestovat přes Terminál 2, nezapomeňte se pozdravit a vyfotit s Pepperem.

Další informace o digitálním rozvoji si lze přečíst zde.

Robot Pepper

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...