Nový typ plastu se dokáže sám opravit a vyplnit až 3 cm široké trhliny
Plast, který vyvinuli vědci z univerzity v Illinois, se dokáže sám „opravit“: kryt vašeho nového telefonu (nebo třeba tenisová raketa) se tak o svá „zranění“, drobné škrábance, dokážou postarat sami. Materiál automaticky opraví trhliny o šířce až 3 cm, tedy 100x větší, než bylo dosud možné. Výzkumníci o materiálu, který by se hojil podobně jako lidská kůže, snili celá desetiletí. Jeho potenciál je obrovský: trhliny ve vodovodním potrubí nebo na kapotách automobilů se budou automaticky zalepovat. Satelitní paraboly se opraví svépomocí, stejně jako rozbité elektronické čipy v laptopech a telefonech.
První úspěšné pokusy na tomto poli proběhly už v roce 2001. Tehdy vědci do plastu přidali mikroskopické kapsle s obsahem tekuté „léčivé“ látky. Když se v materiálu objevila trhlina, chemikálie se uvolnily a mezeru zacelily. Tímto způsobem ale bylo možné opravit jen malé škrábance, pro větší poškození bylo třeba vyvinout postup na principu regenerace materiálu. Vynález se inspiroval srážením lidské krve: plast obsahuje sít kapilár, kterými se k poškozeným oblastem dostanou „hojící“ chemikálie. Nový vaskulární systém tak vznikl na principu tepen a žil lidského těla. Hustá síť kanálků přivede potřebnou látku na místo poškození. Utěsnění mezery probíhá ve dvou fázích: nejdřív vznikne jakési gelové lešení, které přemostí otvor, později se gel roztáhne, spojí, zatvrdne do pevné konstrukce a vyplní tak celý otvor.
„Náš materiál dokáže zaplnit otvory o průměru až 30 milimetrů během dvaceti minut,“ říká šéf výzkumu profesor Scott White. „Mechanické funkce materiálu jsou obnoveny během tří hodin.“ Testy ukázaly, že materiál si zachová přibližně 62% své původní pevnosti.