Nejočekávanější telefon sezóny se představuje
Jedna z největších událostí letošní mobilní sezóny je konečně tady – po měsících spekulací se představuje nová vlajková loď mezi chytrými telefony Samsungu, Galaxy S4. Loňský model S3 si získal celosvětové uznání coby nejlepší přístroj svého druhu na trhu, telefonem roku jsme ho v naší výroční anketě zvolili i my. Nejdůležitější otázka proto zní: dokáže čtyřka současnou vládu Samsungu nad ostatními výrobci smartphonů potvrdit?
První změna je zřejmá už na první pohled – Galaxy S4 má zase o něco větší displej než předchozí model. Kde jsou ty časy, kdy hlavním heslem výrobců byla miniaturizace a přístroje připomínaly málem krabičky od sirek. Hlavní devizou dnešních telefonů je velký displej a u Samsungu se opravdu netroškařilo – S IV má totiž úhlopříčku 12,7 cm neboli 5 palců, tedy stejně velkou jako první (předloňská) verze hybridního modelu Note. Ten přitom Samsung představoval jako přístroj na pomezí telefonu a tabletu a v recenzích se psalo, že podobné rozměry už skoro ani neodpovídají kapesnímu použití. Když to takhle půjde dál, budou mít za chvíli displeje patnáct centimetrů…
Navzdory obřímu displeji ovšem celkové rozměry oproti předchozí verzi S3 nijak nenarostly, což má na svědomí tenoučký rámeček kolem krycího skla. A samotný displej disponuje tak skvělými parametry, že náročnější uživatel zajásá jen při pouhém pohledu do jejich seznamu na papíře. Posuďte sami: rozlišení 1920×1080 neboli Full-HD, technologie Super AMOLED, hustota pixelů 441 ppi, odolné sklo Gorilla. Telefon by tak měl fungovat mimo jiné jako špičkový kapesní videopřehrávač, herní konzole nebo internetový prohlížeč.
Navzdory velkému displeji je telefon (podobně jako jeho předchůdce) příjemně tenký, „v pase“ měří jen 7,9 mm. Do útlého tělíčka se ovšem vešla technologie, nad jejímiž parametry se tají dech. Samsung bude telefon vyrábět ve dvou verzích – jedna bude mít „konvenční“ čtyřjádrový procesor s 1,9 GHz, ve druhé najdeme procesor osmijádrový. (Ano, něco podobného většina lidí nejspíš nikdy neviděla ani v počítači, ale svět moderní techniky je zkrátka plný paradoxů…)
Interní paměť činí 16, 32 nebo 64 GB, kromě toho je k dispozici (sláva!) i slot na kartu microSD s podporou karet až do 64 GB. Filmovým fanouškům proto nic nebrání nosit v kapse značnou část své sbírky, o hudbě nemluvě. Za pozornost stojí i dvojice fotoaparátů, ten na zadní straně má rozlišení 13 megapixelů. Samozřejmostí je podpora 4G neboli LTE, což bohužel ocení jen obyvatelé civilizovanějších zemí, u nás máme zatím smůlu.
Galaxy S4 lze ovládat nejen běžnými způsoby (prsty, hlasem), ale také… pohledem. Vážně. Díváte se na film a když vás něco vyruší a přestanete sledovat displej, přehrávání se zastaví. Fotoaparát na přední straně je totiž vybaven očním senzorem, který v podobných situacích sleduje váš pohled a na změnu okamžitě zareaguje. (A pokud by si někdo připadal jako pod dohledem Velkého bratra, může funkci samozřejmě vypnout.)
Kromě toho se telefon dokáže pomocí funkce GroupPlay propojit s dalšími přístroji i bez Wi-Fi sítě, nabízí sofistikované hlasové ovládání při řízení auta, funguje jako univerzální infračervený dálkový ovladač domácí elektroniky apod. Kromě toho je vybaven barometrem, teploměrem či zařízením monitorujícím sportovní aktivity a spálené kalorie, takže ho využijí i sportovci nebo cestovatelé. Podle prvních zpráv se zkrátka zdá, že se Samsung na trůnu smartphonů hodlá udržet i v další sezóně a Galaxy S4 převálcuje konkurenci podobně jako jeho předchůdce. Zatím by ale bylo předčasné vynášet nějaké definitivní verdikty, počkejme si, až telefon dostaneme do ruky. Už teď se těšíme na podrobné testování…