Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření

Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření

CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl.

Předběžné opatření

Městský soud v Praze 8. prosince 2020 rozhodl usnesením sp. zn. 1 Nc 27/2020 o  nařízení předběžného opatření. Týká se umožnění veřejného zpřístupňování digitálních souborů obsahujících záznam audiovizuálního díla Šarlatán (2020, režie Agnieszka Holland).

Navrhovatelem v této kauze byla společnost CinemArt a výsledkem je předběžné rozhodnutí soudu. Nařizuje jejímu odpůrci, společnosti Uloz.to cloud a.s., povinnost zdržet se po dobu trvání distribuční licence společnosti CinemArt do 20. srpna 2030 umožnění veřejného zpřístupňování digitálních souborů obsahujících záznam audiovizuálního díla Šarlatán. Soud akceptoval argumentaci navrhovatele, podle které když dokáže ve vyhledávači služby ulož.to vyhledat film Šarlatán osmileté dítě, musí být schopen film vyhledat ve svém vyhledávači i provozovatel služby.

Neoprávněné šíření

Soud tak vyhověl společnosti CinemArt, která se na soud v této věci obrátila. Firma Uloz.to cloud a.s. poskytovala od okamžiku zahájení online distribuce trvalé kopie filmu Šarlatán komukoliv volně ke stažení zdarma. CinemArt je výhradním distributorem tohoto filmu, který byl neoprávněně zveřejněn právě na serveru uloz.to.

Díky vydání tohoto předběžného opatření je žalovaný s okamžitou platností povinen zdržet se činnosti, na základě které dochází k porušování autorských práv. A to ještě před podáním samotné žaloby a po celou dobu soudního řízení, až do doby vydání soudního rozhodnutí. Jsme rádi, že společnost Uloz.to cloud a.s. se k  problému postavila čelem. Rozhodla se předběžnému opatření vyhovět, takže nyní není film Šarlatán ve službě v běžných audiovizuálních formátech dostupný.

Přelomový Šarlatán

Toto rozhodnutí považujeme za přelom ve vleklých sporech nejen s touto firmou. Může pozitivně ovlivnit situaci ve věci ochrany autorských práv a změnit tak i atmosféru ve velké části veřejnosti. Dlouhodobě je tento typ porušování autorských práv považován za běžnou a relativně tolerovanou činnost. Významná část veřejnosti se dokonce mylně domnívá, že platby společnosti Uloz.to cloud a.s. jsou platbami, z  nichž tato společnost platí podíl tvůrcům, jejichž práci tato společnost veřejnosti prodává.

„V  době kdy jsou nové české filmy k dispozici na legálních platformách v ceně nižší, než kolik stojí krabička cigaret, není důvod je šířit nelegálně. Každý koupený snímek navíc pomáhá celému filmovému průmyslu, tak těžce zasaženému koronavirem,“ uvedl Marek Jeníček, ředitel společnosti CinemArt.

(O jiném filmu Agnieszky Holland si přečtete zde.)

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Tenet – náročné akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – náročné akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...