Skvělý sirotčinec slečny Peregrinové podle Tima Burtona

Skvělý sirotčinec slečny Peregrinové podle Tima Burtona

Filmové podoby se dočkal knižní bestseler

Ransoma Riggse Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Přičemž podivné neznamená nic dehonestujícího, ale spíše děti odlišné, výjimečné, zázračné, které by však v normálním světě jejich okolí patrně považovalo pro jejich neobyčejné schopnosti spíše za zrůdy. Dědečkova podivná smrt přiměje Jakea (Asa Butterfield) vyrazit na neobvyklou dobrodružnou výpravu. Pomocí stop a nápověd, nalezených v pozůstalosti, objeví na odlehlém koutě jednoho téměř opuštěného ostrova velice zvláštní dům, sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. A i když se Jakeovi na první pohled zdá liduprázdný, není tomu tak. Setká se nejen se slečnou Peregrinovou (Eva Green), ale i s jejími mladými chráněnci. Jejich izolace není jen v místě, ale i v zacykleném čase. Skrývají se před ostatním světem kvůli svým zvláštním schopnostem, ale také před stvůrami, které se chtějí zmocnit jejich zvláštností. Noví přátelé pomohou Jakeovi poznat jeho vlastní výjimečnost, o níž neměl tušení. A právě ta významně přispěje k záchraně všech obyvatel sirotčince.

Sirotcinec slecny Peregrinove

Na odlišné výjimečného

Před očima diváků se rozvine neuvěřitelně akční příběh, plný nepředvídatelných zvratů a nečekaných akcí. I tu nejbizarnější situaci vyřeší děti díky svým schopnostem naprosto překvapivě a originálně, rozhodně jako nikdo jiný na jejich místě.

Na režii filmu o podivných dětech nemohlo studio Fox najít vhodnějšího kandidáta než milovníka všech mimořádně výjimečných bytostí, Tima Burtona. „Taky jsem měl nálepku podivného dítěte, protože jsem zbožňoval filmy o příšerách. Na světě je spousta lidí, kteří si připadají jiní,“ vysvětluje režisér jednu z hlavních motivací k režii slavné knižní předlohy.

Jaký je Burtonův sirotčinec slečny Peregrinové?

Hodnotit režii mysteriózního mága Tima Burtona jinak, než jako vynikající, nepřichází v případě tohoto pozvání do podivuhodného světa fantazie v úvahu. Stejně tak nápaditá, poetická kamera, přesně padnoucí doprovodná hudba, efekty i nádherné herecké výkony, to vše je na naprosto vrcholné úrovni spojeno v harmonický celek.

Když po dvou hodinách film skončí, první, co si řeknete – škoda, že už je konec, mohlo to být klidně delší. A v kině se tohle moc často nestává. Pochopitelně se najde spousta těch, kteří budou chtít film porovnávat s knihou. I sám autor byl prý překvapen, když ho Burton seznámil se svou představou, ale současně byl i okouzlen. Kdo chce upřednostit vlastní imaginaci, ať si přečte knihu. A kdo chce vidět, jak si ji přečetl a převyprávěl mistr odlišností, pro toho je tu nový, opravdu zdařilý film Tima Burtona.

9/10

JJ

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children, USA, Belgie, Velká Británie, 2016)
žánr: fantasy / dobrodružný
režie: Tim Burton
scénář: Jane Goldman
kamera: Bruno Delbonnel
hudba: Michael Higham, Matthew Margeson
hrají: Eva Green, Asa Butterfield, Chris O’Dowd, Ella Purnell, Allison Janney, Rupert Everett, Terence Stamp, Judi Dench, Samuel L. Jackson
délka: 128 minut

Sirotcinec slecny Peregrinove

Sirotcinec slecny Peregrinove

Sirotcinec slecny Peregrinove

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tim_Burton

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...