Skryté zlo je béčkový, nepříliš zábavný horor

Skryté zlo je béčkový, nepříliš zábavný horor

Tři studenti si pronajmou dům,

aby se nemuseli tísnit na koleji. Mladý pár obývá první patro, jejich spolužák bydlí dole. Jednou naleznou v nočním stolku po předchozím nájemci podivnou čmáranici a opakující se text. Od té chvíle se jim začínají dít hodně divné věci. Tuší jakési skryté zlo.

Navíc mají destruktivní, stále se stupňující vidiny. Čím častěji na zlo, které je pronásleduje myslí, tím rychleji se vše zhoršuje. Usazuje se jim v hlavách neodvratně víc a hlouběji. Zjišťují, že co prožívají se nápadně podobá jedné události z minulosti, zakončené hromadnou vraždou. Pátrají ze všech sil, souboj s časem je však příliš neúprosný.

Jak porazit skryté zlo

Řekněme si rovnou, že příběh filmu Skryté zlo je dost chatrný a řídký. Netušíme, co vlastně je ono zlo, a proč se ho mládež bojí. Občas se jen cosi mihne. Je to vlastně opak úsloví poznané strašidlo, poražené strašidlo. Zde se zájmem o to vyzkoumat, co je pronásleduje, jejich situace rapidně zhoršuje.

Možná si vzpomenete, jak se jednou Jiří Suchý zamýšlel nad úslovím, že pro strach má mít pokud možno člověk uděláno. Jenže na to, co má člověk mít pro strach uděláno ještě nikdo, ani Jiří Suchý, nepřišel. A nepodařilo se to vyřešit ani zde studentům, a už vůbec ne tvůrcům filmu. Všechno je prvoplánové, předvídatelné, dokonce i lekací místa.

Když jeden z aktérů havaruje není připoután, auto se s ním kutálí, až zůstane na střeše. Mladík z něj vyleze, nic mu není, pistoli má připravenou hned vedle auta, aby se nezdržoval hledáním, a jde si po svých. Když se ono zlo nakonec přeci jen zhmotní a ukáže, působí nanejvýš směšně. Pěkný, byť samoúčelný nápad jsou občas nečekaně padající mince.

Milým překvapením je v malé roli stále krásná Faye Dunaway.

Zkrátka asi takto: doporučit tento film nelze především těm, pro které hororový žánr není zrovna prioritou. Nebude jim nejspíš připadat příliš zábavný. A hororovým nadšencům návštěvu tohoto snímku stejně nikdo nerozmluví. Přesto zvažte síly.

4/10

JJ

Skryté zlo (The Bye Bye Man, USA, 2017)

žánr: horor/thriller

režie: Stacy Title

předloha: Robert Damon Schneck (povídka)

scénář: Jonathan Penner

kamera: James Kniest

hudba: The Newton Brothers

hrají: Douglas Smith, Lucien Laviscount, Cressida Bonas, Doug Jones, Michael Trucco, Jenna Kanell, Erica Tremblay, Carrie-Anne Moss, Faye Dunaway, Cleo King

délka: 96 minut

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...