Smartphone na oběžné dráze

Smartphone na oběžné dráze

Google Nexus převezme řízení satelitu, potřebuje k tomu jen pár speciálních aplikací

 

Jako první s tímhle nápadem přišla partička nadšenců, kteří do vesmíru poslali iPhone 4, teď je následuje hlavní konkurent jablečné značky.

 

1

 

Google Nexus vynesla na oběžnou dráhu v rámci mise „Smartphone-Sat“ malá raketa, kterou vyvinul výzkumný tým z Univerzity v britském Surrey. Pokud všechno půjde podle plánu, stráví na orbitu půl roku a během té doby provede řadu zajímavých experimentů. Družice STRaND-1 není z největších – váží pouhých 4,3 kg a má rozměry 10 x 30 cm. To ovšem bohatě stačí, aby se dovnitř vešel standardní telefon Google Nexus vybavený jen několika speciálními aplikacemi.

 

2i

 

Satelit mimojiné otestuje nové pohonné systémy, první z nich se jmenuje Warp Drive (Water Alcohol resist-jet Propulsion De-orbit Re-entry Velocity experiment) a funguje tak, že z trysek pod velkým tlakem vystřeluje směs vody a alkoholu. Druhý systém pomocí elektrického proudu zahřívá a pak vypařuje materiál, který se ve formě nabitého plynu zrychluje pomocí magnetického pole.

 

3

 

V první fázi mise bude satelit řídit běžný palubní počítač, potom převezme řízení Google Nexus. Vše bude monitorovat pomocí několika aplikací, iTesa zaznamenává magnetické pole v nejbližším okolí, aplikace 360 app pomocí zabudovaného 5 MPix fotoaparátu pořídí fotky a bude určovat přesnou pozici družice. Fotky budou průběžně zveřejňovány na Facebooku: https://www.facebook.com/nanosats.
Kromě toho má mise za úkol ověřit nesmrtelný podtitul Vetřelce 1 „In space no one can hear you scream“ (ve vesmíru váš křik nikdo neslyší). Aplikace Scream in Space přehraje výkřiky, které na web projektu předem zaslali nadšenci a fanoušci. Všichni jsou zvědaví, jestli mikrofon telefonu něco z toho zaznamená. Potvrdí se tak teorie, že ve vzduchoprázdnu se zvuk nepřenáší.

 

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...