Smrt ve tmě

Smrt ve tmě

Noc, na jakou se nezapomíná

Trojice zlodějíčků dostane tip na loupež, která by měla být jejich poslední, všechny by je zabezpečila, a otevřela jim cestu k jejich snům a novému životu. Takto fádně začíná horor Smrt ve tmě.

Rocky (Jane Levy), která je odhodlána vymanit se z područí své násilnické matky a zachránit svou mladší sestru před životem bez jakékoliv budoucnosti, je ochotna udělat cokoliv, jen aby mohla uprchnout. 

Rockyin kamarád Alex, kterého si zahrál Dylan Minnette, má na starosti plánování všech zločinů této trojice a svému otci, který pracuje u bezpečnostní agentury, krade klíče a zabezpečovací kódy jeho klientů, které následně okrádají. Vymyslí pro krádeže přísná pravidla: nekradou žádnou hotovost ani nic skutečně cenného, aby jejich skutky nenaplnily podstatu trestného činu. Mobilní telefony, šperky a další věci, které lze pojistit, mohou brát neomezeně, protože si jejich oběti nechají vyplatit škodu. Alex je rozporuplná postava. Krade peníze na to, aby mohl vystudovat práva. Svým způsobem páchá zločiny proto, aby je později mohl postihovat.

Herec Daniel Zovatto ztvárnil roli Moneyho. Chová se impulzivně, umí si se vším poradit a chodí s Rocky. Money je prvkem, který spojuje život na ulicích s Alexem a Rocky, odlišnost je patrná už z oblečení. V podstatě je alfa samcem celé skupiny.

Daniel Zovatto, Jane Levy and Dylan Minnette star in Screen Gems' horror-thriller DON'T BREATHE.

Loupež se má skutečnit v opuštěné Detroitské čtvrti, přezdívané město duchů. Všichni se odtud po americké hypotéční krizi odstěhovali, až na nevidomého válečného veterána (Stephen Lang). Zkušený herec uplatňuje v této roli svou působivou fyzickou stránku se stěží potlačovanou energií a podává díky nim výkon, který je silný a děsivý. Kombinuje napětí skutečné převahy s naprostou zranitelností. Údajně dostal vysoké odškodnění nejen za svůj válečný úraz, ale i za nešťastnou smrt své dcery, pravděpodobně tedy má doma stovky tisíc dolarů, protože v té době by si nikdo do americké banky neuložil ani cent. A když navíc náš trojlístek zjistí, že je slepý, nic jim nepřijde snazší. Ve skutečnosti to však byl nejhorší nápad, jaký kdy dostali.

Smrt ve tmě nemá sympatických postav

V noci uspí obřího rotvajlera, vniknou domu, mysleli, že chloroformem uspali i starého vojáka, to ale neklaplo, a začíná jim peklo. Když se ocitnou ve sklepě v naprosté tmě, poznají bohužel, jak významná může být výhoda domácího hřiště. Tato část je mimochodem natočena velmi nápaditě, děj se odehrává v úplné tmě, my však přesto vidíme, co se děje. Za zmínku stojí právě na tomto místě smeknout před nesmírně přesvědčivými a autentickými hereckými výkony Stephena Langa a Jane Levy, strach a napětí z plátna doslova kape.

Dylan Minnette, Jane Levy and Daniel Zovatto star in Screen Gems' horror-thriller DON'T BREATHE.

Je třeba upozornit, že příběh není ani zdaleka předvídatelný, jak by se mohlo zdát. Klasická vyvražďovačka, řeknete si. Inu jistě, o čem film je víme. Naprosto nečekaně jsou však řešeny charaktery postav. Na začátku k nim zaujmeme jasný vztah. Na rozdíl od chudáka starého muže zlodějská mládež naše sympatie nemá šanci získat, alespoň ne hned. Tento poměr se ale během filmu několikrát hodně překvapivě obmění a vystřídá, když poznáme, jaká tajemství dům skrývá. Dá se říct, že vše se každou chvíli vyvíjí jinak, než by se zdálo, a ke konci se nestačíme divit, komu jsme na začátku fandili. Dokonce není ani snadné se rozhodnout, jestli příběh dopadl špatně či dobře. Po celou dobu je doprovázen sugestivní a zajímavou scénickou hudbou umocňující napětí, i když někdy jí je trochu zbytečně moc a častější ticho by možná splnilo účel stejně, ne-li lépe.

Sám režisér k tomu říká: „Žádná z hlavních postav není bezvýhradně sympatická,“ a to je podle Alvareze zcela jednoznačný záměr. „Nemám rád, když mě tvůrci filmů nutí fandit konkrétní straně. Spousta příběhů, které vídám, s divákem velice silně manipuluje. Nepotřebuji, aby mi někdo určoval, kdo má být kladnou postavou a kdo zápornou. Nechte mě, ať si to rozhodnu sám. My vám předložíme pestrou paletu postav a je jenom na vás, jak se rozhodnete. Žádný z hrdinů filmu není zrovna svatoušek. Každý z nich má postranní úmysly. Musíte si zvolit toho, jehož uvažování je vám nejbližší.“

Přízračný dojem se vydařil

Natáčení filmu Smrt ve tmě trvalo celkem sedm týdnů a za Detroit v něm zaskakovala maďarská Budapešť. Štáb se později přesunul do Michiganu, kde natočil některé záběry z exteriérů. Alvarez v doprovodu vedoucích tvůrčích týmů navštívil v nedávno zkrachovaném městě řadu míst ve snaze objevit zde žlutý slepcův dům. Opuštěná parkoviště a polorozpadlé domy v Detroitu filmu dodávají na ponuré, přízračné atmosféře.

Interiér slepcova domu, postavený v ateliéru je navržen neobvyklým způsobem, a pomáhá stupňovat zmatek, který hrdinové filmu prožívají. Když Rocky, Alex a Money vejdou dovnitř, okamžitě se ocitají mimo své přirozené prostředí. Nic se nenachází tam, kam by to umístil člověk, který vidí.

V originále se film jmenuje Nedýchej, což se mi zdá mnohem poutavější i výstižnější, než počeštěná Smrt ve tmě, zavánějící značným klišé, způsobeným právě příliš zprofanovaným slovem smrt v názvu.

Každopádně je dost pravděpodobné, že se tento film zařadí k nejnapínavějším filmům, jaké jste kdy viděli.

7,5/10

JJ

Smrt ve tmě (Don’t Breathe, USA, 2016)

žánr: horor, thriller

režie: Fede Alvarez

scénář: Fede Alvarez, Rodo Sayagues

kamera: Pedro Luque

hudba: Roque Baños

hrají: Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto, Stephen Lang

délka: 88 minut

Stephen Lang and Dylan Minnette star in Screen Gems' horror-thriller DON'T BREATHE.

 

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...