Domácí kino klesá na popularitě, nahrazuje ho soundbar

Domácí kino klesá na popularitě, nahrazuje ho soundbar

Před pouhými třemi lety

znal pojem „soundbar“ málokdo. Uživatelé, kteří si zakládají při sledování filmů a poslechu hudby na působivém zvukovém zážitku, nedali v té době dopustit na domácí kino s více zvukovými kanály. Dnes jsou však na vzestupu právě soundbary, které lze česky označit jako zvukové lišty a spolu s bluetooth sluchátky tvoří z pohledu trhu nejrychleji rostoucí kategorii v oblasti audio zařízení. Jedná se o výkonný podlouhlý reproduktor, určený k položení pod televizor nebo k instalaci nad něj. Zásadně zpravidla zlepší srozumitelnost dialogů ve filmech, dle modelu dokáže vytvořit z jednoho místa efekt prostorového zvuku a zároveň lze využít jako centrální audiosystém pro poslech hudby v obývacím pokoji.

Soundbar versus domácí kino

Rozhodně nelze konstatovat, že by domácí kino „zemřelo“. Stále má a bude mít své příznivce, kteří sledují filmy z Blu-ray disků s příslušnými prostorovými kanály a chtějí slyšet zvuk opravdu tak jako v kině. „Tuto kategorii často využívají lidé s nejvyššími nároky a velmi precizním komplexním systémem zvukové instalace v  domácnosti. Zahrnuje samostatné Hi-Fi komponenty pro poslech hudby a samostatný systém domácího kina, často situovaný do speciální místnosti. Uživatelé dnes mají čím dál méně času a chtějí z pohledu instalace a používání jednoduché domácí řešení. Tento typ zákazníků kupuje dnes soundbary,“ konstatuje David Hilpert, produktový manažer Bose.

O basy nepřijdete

Mnozí výrobci, doplňují pak některé modely soundbarů subwooferem pro velmi výrazné basy. Příkladem je stereo soundbar Panasonic SC-HTB688 (7 990 Kč) s  výkonem 300 W, třemi nezávislými reproduktory a bezdrátovým subwooferem. Díky vestavěnému rozhraní bluetooth ho můžete využít i pro přehrávání hudby z telefonů, tabletů nebo notebooků. Jiní výrobci jdou čistě modulární cestou. Soundbar Bose SoundTouch 300 (22 000 Kč) lze tak libovolně dodatečné rozšířit o subwoofer či o malé bezdrátové zadní reproduktory. Případně ho dokonce propojit bezdrátově s dalšími reproduktory SoundTouch v domě nebo bytě a vytvořit tak komplexní systém ozvučení domácnosti řízený smartphonem.

Na bocích má vestavěny tlakové měniče, které vysílají zvuk do stran a odrazem od stěn vytvářejí výrazný prostorový efekt. Zajímavostí je také automatický kalibrační systém, který s využitím mikrofonu optimalizuje zvuk a přizpůsobí reprodukci téměř jakékoliv místnosti.

Následkem ztenčování televizorů je horší zvuk

Je to logické. Ač jdou technologie stále dopředu, trend jen několik milimetrů tenkých televizorů má za následek zmenšování prostoru pro audio systém a v konečném důsledku fyzikálně omezené zvukové možnosti. Někteří výrobci televizorů řeší úspěšně popsaný stav tím, že instalují k tenké obrazovce televizoru soundbar automaticky. Ten sice zesílí ve spodní části celý přístroj, ale nabídne designově sladěný komplet poskytující špičkový obraz i zvuk. Tuto cestu volí například německý výrobce Loewe u některých svých designových televizorů. Konkrétně model Loewe bild 7 (foto dole) má výkonný soundbar s celkovým počtem 10 reproduktorů a výkonem 1 200 W instalovaný za OLED obrazovkou. Po zapnutí se celý displej pomocí motorického systému vysune automaticky nahoru a odhalí audio systém.

Pokud však vlastníte nebo vybíráte televizor tradiční koncepce a chtěli byste výrazně zlepšit jeho zvukové vlastnosti, je soundbar přesně tím, co potřebujete k povýšení zážitku ze sledování filmů na vyšší úroveň. Je jen na vás, zda si vyberete tradiční stereo, simulaci prostorového zvuku nebo kombinaci se subwooferem.

(O jiném zajímavém audioproduktu značky Bose si můžete přečíst zde.)

Soundbar

Špičkový soundbar Loewe bild 7

Další příspěvky
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Apple Premium Partner prodejna dorazila do Česka
Na pražském Chodově otevřel iStyle unikátní koncept Apple prodejny. Pro český trh se jedná o důležitý milník. Nová prodejna je...
Dobrý šéf Julio nedá na zaměstnance dopustit
Dobrý šéf Julio nedá na zaměstnance dopustit
V rodinné firmě na výrobu průmyslových vah se šéf a majitel Julio Blanco (Javier Bardem) pečlivě snaží udržovat přátelskou atmosféru...