Srovnání OLED televize s klasickou LCD

Srovnání OLED televize s klasickou LCD

Na český trh přichází nové televizory Philips,

a především vůbec první OLED televize této značky. Měli jsme možnost ji porovnat s nejlepším LCD (s LED podsvícením) od Philipsu, který obdržel ocenění Eisa za nejvýhodnější televizor. Je jím ultratenký elgantní 4K přístroj se systémem Android, třístranným Ambilightem a označením 65PUS7601.

Pokud si pustíte nejprve tento 65palcový model, můžete se libovolně dlouho kochat kvalitou obrazu prakticky univerzálních rozměrů. Zvládá na vynikající úrovni rychlé pohyby, i černou. Včetně sofistikovaného lokálního vypínání diod (local dimming) pro dosažení lepší černé barvy a úspory energie. 4K rozlišení s podporou HDR (vysoký dynamický rozsah) dokáže ve spojení s technologií Bright Pro Premium dosáhnout lokální hodnoty jasu až 700 nitů, což je i subjektivné působivý kontrast. Tento televizor se pyšní také technologií Perfect Pixel UHD pro převádění obsahu do ultra vysokého rozlišení 4K. Ta je pochopitelně nejvíce účinná právě u větších úhlopříček.

philips_7601_eisa

A pak přišla na řadu OLED televize…

55palcový model 901F dost možná nastavuje nový referenční standard televizního obrazu, doplněný navíc výjimečným zvukovým systémem a tím nejlepším z evropského designu. Díky produkci syté úrovně černé nabízí model 901F s OLED panelem věrnější a živější barvy v rámci širokého barevného gamutu (99 % DCI-P3 WCG). Kromě toho televizory OLED poskytují mnohem vyšší pozorovací úhly ve srovnání s televizory LCD/LED, přinášejí konzistentní jas, barvy a kontrast, které divák vnímá bez ohledu na to, odkud televizor sleduje.

Stejně výjimečná je i reprodukce pohybu. Televizory OLED jsou obvykle více než stokrát rychlejší ve srovnání s televizory na bázi LED, takže nabízejí i velmi rychlou odezvu, a tudíž i ostrý pohyblivý obraz. Nepochybně oceníte zvláště při sledování sportovních či akčních filmů. Zdá se, že milovníci kvality konečně dostávají kompenzaci za dodnes oplakávané plazmy. Plazmové panely byly totiž zhruba stejně rychlé, jako je dnes OLED.

OLED televize

HDR

Kombinace OLED panelu modelu 901F se špičkovém jasem 540 cd/m2 (nitů), se širokým barevným gamutem a Ultra Perfect Pixel Ultra HD dělá z tohoto OLED modelu první televizi, jež splňuje normu Philips HDR Perfect Standard.

Ambilight

Díky tenkému rámečku OLED televizoru obraz plynule přechází do třístranného osvětlení Ambilight za televizorem, což zvyšuje barevnou živost televizoru. Mimořádně velký kontrastní poměr vytváří pohlcující zážitek ze sledování této dříve nedostupné technologie na televizorech OLED. Zároveň se tím ještě opticky zvětšuje velikost projekční plochy.

Ani zvuková kvalita nezaostává

Model 901F disponuje 30wattovým hudebním systémem typu 6.1. Ten se skládá ze šesti předních akustických měničů, namontovaných v tenké oddělené hliníkové liště pod obrazovkou, přenášejících slušně čisté detaily zvuku na středních a vysokých tónech, zatímco na zadním panelu umístěný reproduktor Triple Ring s integrovaným basovým portem se ze všech sil stará o basové tóny.

Největším překvapením však je cena. Zatímco první model pořídíte za 69 990 Kč, což zase tak úplně málo není, OLED se má začít prodávat už za cca 95 000 Kč. Jde tak prozatím o druhý nejlevnější 4K OLED na českém trhu.

OLED televize_901

OLED televize_speaker

Vysvětlení technologie OLED

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...