Zálohujte! Srovnávací test – externí disky Adata

Zálohujte! Srovnávací test – externí disky Adata

Kam s přibývajícím množstvím dat?

Všichni to známe. Pořídíme si počítač se závratným 1 TB úložištěm a máme dojem, že problém, kam s fotkami a filmy se nás týkat nebude hodně dlouho. Proto jsme pro vás připravili srovnávací test – externí disky Adata SE730 a HD710M. SSD proti „klasice“. Staré známé pravidlo říká, že žádný disk není tak velký, aby nebyl brzy plný. 

A tak jsme nepříjemně překvapeni, za jak krátkou dobu musíme začít umazávat nepotřebné soubory. Tím jen ztrácíme čas a oddalujeme nevyhnutelnou událost, koupi (dalšího) externího disku. Druhou podobnou situací je, že nám disk v počítači zkolabuje a my o data přijdeme. Takový smutný okamžik nás naučí zálohovat.

Rozhodně by vaší pozornosti nemělo uniknout zařízení hodné třetího tisíciletí, ve kterém se nic netočí, je rychlejší, jak čtením, tak zápisem, a nazývá se SSD (Solid State Disc). Je jasné, že těmto diskům jednoznačně patří budoucnost, i jejich cena už z nedávných desítek tisíc klesla na přijatelnou úrověň. Otestovali jsme proto externí SSD disk Adata SE 730 v porovnání s „klasikou“.

hdd_test-2

Náš test jsme se rozhodli pojmout srozumitelně, a tedy ryze uživatelsky. Nebudeme vás zatěžovat výkladem, jaký čip je nejlepší, ani žádnými grafy. Čistě spotřebitelsky porovnáme rychlost celkového i náhodného zápisu na SSD Adata SE 730 a klasický externí disk s otáčivými prvky uvnitř, rovněž Adata – HD710M. Ten navíc v zajímavém, vodotěsném provedení a militaristickým designem. Protože co nás nejvíc u takových zařízení kromě spolehlivosti zajímá? V první řadě spolehlivost, a pak jak rychle si nakopírujeme svoje soubory. Třeba filmy (celkově menší počet větších souborů) a tzv. náhodný zápis velkého množství (řádově stovky) relativně malých souborů, například fotografií. V obojím případě jsme několikrát za sebou kopírovali objem 3,5 GB dat. Jako rozhraní jsme použili USB 2.0, protože je stále výrazně rozšířenější, než USB 3.0, které ovšem oba disky rovněž podporují. S ním budou výsledky samozřejmě rychlejší, jejich poměr však zústane stejný.

Srovnávací test – externí disky Adata SE730 a HD710M

Obsluha SE 730 nemůže být jednodušší, na jedné straně odklopíme bočnici, a disk připojíme přiloženým USB kablíkem. Disk se poté automaticky sám přihlasí do systému.

Zápis všech testovacích souborů jsme několikrát po sobě opakovali. Překvapilo nás, že náhodný zápis byl pomalejší jen o několik zanedbatelných procent (bývá o víc), a hlavně po celou dobu docházelo k zápisu zhruba stejnou rychlostí, nedošlo ke zpomalení při zahřátí disku (nikterak dramatickém), jak bývá u SSD obvyklé.

xSE730_g6388

Přestože design bude u externího disku asi pro málokoho priorita (vyjma blondýn/ek/ů, striktně vyžadujících růžový), je SSD od Adata mimořádně elegantní, neobvykle maličký, a na stole se vyjímá náramně. Bez problémů ho můžete nosit v kapsičce u košile, aniž by vám tam překážel, je totiž dokonce menší, i než běžná vizitka. Avšak hlavní předností je jeho rychlost zápisu a čtení, v neposlední řadě na cestách také oceníte jeho malé rozměry a nízkou hmotnost. Adata SE 730 s kapacitou 250 GB pořídíte za 3 399 Kč.

„Maskáčová“ vodotěsná klasika  (pozor, jen do hloubky 1,5 metru!) Adata HD710M, je samozřejmě o něco pomalejší, nicméně opět jen řádově o procenta. Tento překvapivý výsledek má patrně na svědomí použití čipů od stejného výrobce. Sice je uložen v gumovém pouzdře, ale málo platné, odolnosti SSD disku, díky svým otáčejícím se prvkům uvnitř, nikdy nedosáhne.

hdd_test-3 hdd_test-4

www.adata.com

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...