Star Wars – Poslední z Jediů otřásá válkami v základech

Star Wars – Poslední z Jediů otřásá válkami v základech

George Lucas je už dávno na odpočinku,

ale karavana jede dál. Star Wars – Poslední z Jediů je druhým dílem sequelové trilogie o kultovních hvězdných válkách. Jde tedy o jakési nové pokračování, které se pustilo nejen do likvidace zavedených zvyklostí, ale rovnou z gruntu změnilo celý dosavadní ekosystém hvězdných válek.

V prvním díle Síla se probouzí, uvedeném v roce 2015, byla zlikvidována Hvězda smrti i mírumilovná Republika. Nyní pokračujeme tam, kde minulý díl skončil, není zde žádná časová prodleva, jak bývalo zvykem. V budoucnu tedy půjde jen stěží vsunout mezi díly případný další. Odboj vedený Leiou (Carrie Fisher) je nucen se spěšně evakuovat pod palbou vůdce Snokea (Andy Serkis), který chce ovládnout celý vesmír. Za horlivé pomoci generála Huxe (Domhnall Gleeson) a Kyla Rena (Adam Driver) se snaží odboj definitivně vyhladit. Zatím se mladičké Rey (Daisy Ridley) podařilo vypátrat legendárního hrdinu a mistra Jedi Luka Skywalkera (Mark Hamill). Pokusí se ho přemluvit, aby se vrátil do aktivní služby.

Příliš zdlouhavé

Celý film je kromě vesmírných scén natočen s méně efekty více v reálném prostředí na různých místech, například na Islandu nebo v Bolívii. Působí tak mnohem skutečněji a přesvědčivěji. Bohužel první část (více než polovina) se vyznačuje poměrně řídkým scénářem a takřka absencí děje (kromně úvodní evakuace odboje). Zdlouhavé přemlouvání Skywalkera je k nevydržení. Celkově se proto jeví stopáž dvě a půl hodiny jako nepochopitelně přemrštěná. Následně sledujeme těžkopádně překombinované rozvíjení plánu na infiltraci k nepříteli, jehož jediný klad lze spatřovat v nečekaně svěží roličce Benicia Del Tora jako cynického elektronického všeuměla.

Star Wars – Poslední z Jediů přináší změny

Hvězdné války se touto trilogií začaly významně proměňovat. Vymírají zavedené postavy, ať už filmově, anebo zemřeli herci (naposled Carrie Fisher). Od základu se také mění kompletní ekosystém, zanikají planety, dorůstají však noví hrdinové, ovšem poněkud pokulhává vznik náhradních prostředí, děj už se pomalu nemá kde odehrávat. Zřejmě až pokračování ukáže, jestli taková cesta byla správná a vedla k důstojné, plnohodnotné obměně. Zatím budí spíše rozpaky.

Druhá část se zdá být výrazně slabší než první, navíc je z velké části statická, až nudná, a často zbytečně patetická. Za zmínku bohužel stojí i nezřídka dost plytké dialogy. Dojem mírně zlepší akční závěr.

Fanouškové hvězdných válek se v každém případě mají opět o čem dohadovat na sociálních sítích. Kdo neviděl první díl, ani není příznivcem, nechť jde do kina raději na něco jiného.

6,5/10

JJ

Star Wars: Poslední z Jediů (Star Wars: The Last Jedi, USA, 2017)

žánr: akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi

režie: Rian Johnson

scénář: Rian Johnson

kamera: Steve Yedlin

hudba: John Williams

hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Carrie Fisher, Mark Hamill, John Boyega, Oscar Isaac, Billie Lourd, Domhnall Gleeson, Benicio Del Toro, Gwendoline Christie, Andy Serkis, Lupita Nyong’o, Laura Dern, Kelly Marie Tran, Anthony Daniels, Jimmy Vee, Peter Mayhew, Warwick Davis, Thanh Van Ngo, Crystal Clarke, Akshay Kumar, Andy Nyman

délka: 150 minut

O Star Wars jsme psali například zde.

Star Wars: Poslední z Jediů

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...