Studená válka je drama o nešťastně ultimátním vztahu

Studená válka je drama o nešťastně ultimátním vztahu

Ve válkou zničeném Polsku se začíná

život vracet do normálních kolejí. Jeden z nových politických požadavků je vznik folklórního souboru, který by šířil slávu polské lidové kultury. Wiktor (Tomasz Kot) je jmenován uměleckým vedoucím. Začnou jezdit po vesnicích a vyhledávat talenty. Ovšem panuje studená válka, a tak brzy přijdou i komunističtí funkcionáři se svými požadavky.

Při sestavování souboru objeví Wiktor mladičkou zpěvačku Zulu (Joanna Kulig). Okamžitě mu učaruje. Je krásná, talentovaná, drzá, má neotřelé nápady, a ani on jí není lhostejný. Netrvá to dlouho a navážou tajný intimní vztah. Jsou jeden druhým zcela fascinování.

Cesta za svobodou

Wiktor je talentovaný klavírista a skladatel, který během války získal hudební vzdělání v Paříži. Snad proto, když Zulu zkouší, jak umí zpívat, začne hrát na klavír melodii z opery Georga Gershwina. Wiktor se do venkovského Polska nehodí a plánuje emigraci. Doufá, že k ní přesvědčí Zulu. Jeho chvíle nastane během zájezdu do Berlína. Zeď ještě nestojí, tak stačí jen přejít hranici.

Překvapí kamera i hudba

Příběh se odehraje chronologicky v průběhu patnácti let, o změnách je divák informován titulkem. Významným vyjadřovacím prvkem je kamera a hudba. Kamera je, na rozdíl od Pawlikowského předchozího filmu Ida, pohyblivá a dynamická. Jako Zulu plná života a Wiktor se spoustou nápadů a elánu.

Polská lidová hudba potěší svou nápaditou, svěží, moderní úpravou pro vícehlasý sbor. Lidové písničky zazní s nesmírnou živočišností, nápaditostí a téměř erotickou  energií. V exilu se Wiktor následně věnuje svému milovanému jazzu, do něhož však zakomponovává lidové prvky. Jazz byl ve stalinistickém Polsku tehdy zakazován.

Studená válka si vybrala nelítostnou daň

Vztah Wiktora a Zulu je osudový. Během doby, kdy spolu nejsou, vyskytnou se na obou stranách manželé i milenky, nakonec jsou oba jak magnetem opět přitaženi k sobě. Nedokáží žít spolu ani bez sebe, v tom tkví jejich největší tragédie, ale také naopak velikost. Wiktor jejich vztahu obětuje úplně všechno, co měl v životě nejraději za pouhou naději. Je to hodně nebo málo?

Film je natočen černobíle, s retrospektivním poměrem stran zhruba 4:3. Pawlikowski toto rozhodnutí odůvodňuje tím, že tehdejší Polsko skoro žádné barvy nemělo, nechtěl proto strhávat pozornost nežádoucím směrem. Studená válka je volně inspirována Pawlikowského rodiči a také skutečností, že většinu života strávil v exilu ve Velké Británii.

Nový život

Oba hlavní představitelé se svých rolí zhostili velmi přesvědčivě a precizně. Zkušený Tomasz Kot skvěle zobrazil člověka vykořeněného, ve staronovém prostředí překvapivě tápajícího, nejistého. Ta tam je jeho suverenita a sebevědomí. Zulu Joanny Kulig se kupodivu asimiluje lépe, než čekala, jenže si svoji slibovanou hvězdnou hudební kariéru představovala úplně jinak, což přináší do jejich vztahu fatální rozčarování.

Pokud jste viděli předchozí Pawlikowského oskarový snímek Ida a líbil se vám, Studená válka se vám bude líbit také. Působí možná méně kompaktně, než Ida, to je však dáno především změnami lokalit a vývojem událostí. Drama Studená válka jde až na dřeň vztahu dvou lidí. Šťastného a nešťastného zároveň.

8/10

JJ

Studená válka (Zimna wojna, Polsko, Francie, Velká Británie, 2018)

žánr: drama, romantický

režie: Paweł Pawlikowski

scénář: Paweł Pawlikowski

kamera: Łukasz Żal

hrají: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Ferency, Adam Woronowicz, Adam Szyszkowski, Cédric Kahn, Jeanne Balibar

délka: 89 minut

O jiném zajímavém filmu z polského příhraničního městečka si můžete přečíst zde.

Studená válka

Další příspěvky
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Akční podívaná pro holky, tak by se asi nejlépe dalo popsat řádění bývalé Jokerovy partnerky Harley Quinn (Margot Robbie) ve...
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Režisér a scenárista, podepsaný režijně či autorsky (většinou oboje) pod úspěšnými filmy jako Knoflíkáři, Samotáři, Ztraceni v Mnichově a oceněným...