Tajný život mazlíčků

Tajný život mazlíčků

Jen za vámi zapadnou dveře, vjede do nich čert

Jakmile jde o společnou věc, dovedou zvířata držet pohromadě i v pěkně nesourodé partě. Každého, kdo měl někdy doma nějaké zvíře, určitě zajímalo, co asi dělá, když je samo doma, jaký je tajný život mazlíčků. Tak teď máte možnost vidět na vlastní oči, jaká dobrodružství umějí domácí mazlíčci rozjet, když jsou bez vás.

V jednom domě na uspěchaném Manhattanu začíná skutečný den až poté, co jeho dvounozí obyvatelé odejdou do práce a do školy. Tehdy všichni ti chlupatí, pernatí a šupinatí mazlíčci naskočí do svého každodenního stereotypu „od devíti do pěti”: různě se spolu poflakují, vyprávějí si potupné historky o svých majitelích, zkoušejí si roztomilé kukuče, aby dostali lepší pamlsek, a sledují Animal Planet jako reality show.

Hýčkaný psí jedináček Max jednoho dne ke své velké nelibost zjistí, že už doma není jediný, a o pozornost páníčka se má dělit s velkým chundelatým a neohrabaným psem Baronem. Prostě oboustranná nenávist na první pohled. S tím se ovšem není ochoten smířit. A když se jednou přihodí, že se profesionálnímu „venčiči“ psů na procházce oba ztratí, roztočí se neuvěřitelný kolotoč událostí. Poznáme newyorské zvířecí podsvětí, různé gangy, kočičí, smíšené, a také společenství odkopnutých domácích zvířat, které je ze všech nejpočetnější a nejmilitantnější (trochu připomíná film Spláchnutej). Mimochodem, právě jejich vůdce, zlý, nelítostný, bojovný králík, způsobí v závěru nečekanou, o to však roztomilejší pointu filmu.

Kdo si myslí, že „animák“ je akorát pro děti, ten by se v tomhle případě hodně spletl. Nenechte se odratit tím, že na obrázcích výtvarné pojetí některých zvířat z filmu nevypadá úplně nejúžasněji. Na tenhle film se se svojí ratolestí určitě nejen vypravte, ale i se na něj těšte. Nejen že vás nečeká žádná nekonečná nuda dětinsky patetického příběhu o zvířátkách, ale naopak budete hodně překvapeni dost slušnou, chvílemi opravdu napínavou, drsně akční jízdou. Navíc je potěšitelné, že veškeré situce jsou prošpikované spoustou vtipných hlášek, a leckdy jadrných komentářů, neustále doprovázejících svižně ubíhající děj. Chvílemi hraničí až s černým humorem (úžasný jestřáb Tiberius), ale netřeba se bát, i ti zlí se nakonec napraví, a váš potomek si z kina v žádném případě neodnese traumatizující zážitky, kvůli kterým by několik nocí nespal. To možná spíš vy… Škoda jen, že zůstali tvůrci poněkud dlužni některým zvířecím hrdinům, co se týče výraznější mimiky.

Režisér Chris Renaud tvrdí, že na tuto rodinnou komedii budou kromě dětí a jejich rodičů houfně vyrážet i milovníci zvířat. „Snad každý člen štábu má doma nějakého mazlíčka a dával k lepšímu humorné historky z jeho života. Tyhle postřehy příběh neskutečně obohatily a dávají mu další rozměr. Ukazují věci, které důvěrně známe,“ říká Renaud.

Francouzský skladatel a držitel Oscara Alexandre Desplat, který přispěl nádhernou hudbou k filmům, jakými jsou Grandhotel Budapešť, Nezlomný, Králova řeč nebo dva díly Harryho Pottera, se podílel i na Tajném životě mazlíčků. Ať už se jedná o tiché sekvence nebo strhující výkon orchestru podbarvující minutovou legrační honičku, tato jeho práce nemá obdoby. Renaud a Desplat chtěli, aby každá nota Mazlíčků byla osobitá. Výsledkem je hudba, která dává každé postavě jedinečný charakter a která slouží také jako další nástroj k vyprávění příběhu. Je to právě tato hudba, co kromě dialogů a postav pomáhá film táhnout. Ostatně viděli jste snad někdy, aby natupírovaný, důstojný, bílý pudlík ve skutečnosti poslouchal black metal?

Vzhledem k tomu, že v Čechách a na Moravě je údajně nejvíc psů a koček na jednoho obyvatele z celé Evropy, mají se zřejmě kina na co těšit. A to i díky výbornému hlasovému obsazení v čele s Kryštofem Hádkem, Davidem Novotným a Martinem Dejdarem.

6,5/10

JJ

Tajný život mazlíčků (The Secret Life Of Pets, USA, 2016)

žánr: animovaný (2D, 3D)

režie: Chris Renaud, Yarrow Cheney

scénář: Ken Daurio, Cinco Paul

kamera: Renato Falcão

hudba: Alexandre Desplat

hrají (český dabing): Kryštof Hádek, David Novotný, Martin Dejdar, Vanda Hybnerová, Pavel Zedníček, Václav Vydra

délka: 90 minut

2426_TP_00062R_CROP 2426_FPF_00264R

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...