Technics představil na CES 2017 nový gramofon

Technics představil na CES 2017 nový gramofon

Když před lety nastal celosvětový comeback

gramofonů a vinylových nosičů, přišla japonská Matsushita s překvapivým rozhodnutím. Ukončí nejen výrobu přístrojů značky Technics, ale nakonec zmizí i legendární gramofon této značky. Zbavila se tehdy zavedených audio přístrojů lepší střední třídy a pověstné kvality. Všichni si tenkrát klepali na čelo. A tak na návratu gramofonových desek vydělávali jiní, zatímco značka Technics pomalu upadala v zapomnění. Jen modely gramofonu SL-1200 se dodnes prodávají draze na internetových aukcích. Důvodem likvidace Technicsu udajně nebylo, že by prodělával, ale že vydělával málo. Už Rothschild kdysi předpovídal, že firma laicky řízená naivními a hamižnými akcionáři je odsouzena k záhubě.

Technics se tedy od loňska pomalu vrací na trh. Což ostatně Panasonic slibuje už druhým rokem. Jenže to není stejný Technics. Nyní se tváří jako velmi drahé a kvalitní high-end zařízení. Reprosoustavy za více než milion korun si asi do českých obýváků nebudou hledat cestu zrovna snadno. Technics býval oblíbený především příznivým poměrem cena/výkon. Slušnou reprosoustavu za milion dovede vyrobit kdekdo.

Mnohem zajímavější je nesmělý návrat gramofonu, který byl v osmdesátých letech povinnou součástí všech DJ setupů.

Nový gramofon Technics

Nese označení Grand Class SL-1200GR a jedná se v podstatě o standardní model s technikou převzatou z loňského typu SL-1200G. Pár vylepšení se však přeci jen dočkal. Uvnitř se skrývá nový bezjádrový motor s přímým náhonem na talíř, který je o 0,8 kg těžší, přestože má jenom jeden rotor. Díky němu se povedlo eliminovat typický problém motorů s přímým náhonem – občasné kolísání otáček.

Profesionální konstrukce s třemi vrstvami

Šasi gramofonu je tvořeno třívrstvou konstrukcí s masivním litým talířem z mosazi a hliníku a s tlumící gumovou izolací po celé zadní straně. Tato tlumící vrstva eliminuje nechtěné rezonance a vibrace a posiluje stabilitu systému. Stabilitou v otáčkách nový model dokonce překonává i dosavadní etalon kvality mezi gramofony s přímým náhonem – Technics SP-10MK2 využívaný v rozhlasových studiích po celém světě.

Rameno s tlumicím efektem

Rameno gramofonu je vyrobeno z lehké hořčíkové slitiny s použitím metody tažení za studena, což vylepšuje vlastnosti materiálu a zvyšuje tlumicí efekt. Poslechové testy opakovaně prokázaly, že má hořčík podstatně lepší zvukové vlastnosti než hliník. Kromě toho výrobci vsadili na tradiční gimbalovou konstrukci zavěšení, kde se vodorovná a svislá rotační osa setkávají v jediném středovém bodu. Ke stabilitě systému přispívají i dokonale přesná ložiska.

Různá závaží v základním balení pro různé přenosky

K audiofilskému zážitku z analogového přehrávání nedílně patří možnost měnit přenosky podle žánru a užít si tak maximální kvalitu zvuku u každé nahrávky zvlášť. V základním balení gramofonu Technics SL-1200G kvůli tomu najdete dvě různá přídavná závaží pro celou řadu přenosek. Standardní závaží je určeno pro přenosky s 5,6 – 12 g. S prvním přídavným závažím naroste hodnota na 10 – 16,4 g, s druhým pak na 14,3 – 19,8 g.

Čtyřvrstvá konstrukce skříně

K oceňované třívrstvé konstrukci (hliníkový odlitek, speciální sloučenina Bulk Moulding Compound čili BMC a izolační patka z absorpční silikonové pryže), kterou se vyznačoval model SL-1200GAE, přibyla čtvrtá vrstva – přesně zpracovaný, 10 mm silný panel ušlechtilého hliníku. Čtyřvrstvá konstrukce znamená dokonalou pevnost a přitom velmi elegantní design.

Gramofon

• Typ: Gramofon s manuálním ovládáním a přímým náhonem

• Rychlost otáčení: 33 1/3, 45, 78 ot/min

• Možnost adjustace: ±8%, ±16%

• Počáteční točivý moment: 2.2 kg・cm

• Zrychlení: z klidu na 33 1/3 ot/min za 0,7 s

• Kolísání: 0.025% W.R.M.S.

• Odstup hluku: 78dB (IEC 98A Weighted)

• Talíř: Litý hliník

Průměr:332 mm

Hmotnost:Cca 2,5 kg (včetně gumové podložky)

Přenoska/headshell/rameno

• Typ: Univerzální, statická rovnovážná

• Účinná délka: 230 mm

• Převis: 15 mm

• Tracking error angle:
Do 2° 32’ (ve vnější drážce desky 30 cm)

Do 0° 32’ (ve vnitřní drážce desky 30 cm)

• Úhel náklonu: 22°

• Možnost úpravy výšky ramena: 0 – 6 mm

• Možnost úpravy tlaku na jehlu: 0 – 4 g

• Hmotnost hlavy: cca 7,6 g

• Váhové rozpětí cartridge:
[bez závaží] 5,6 – 12 g (14,3 – 20,7 g s hlavou)
[se závažím] 10,0 – 16,4 g (18,7 – 25,1 g s hlavou)

Obecné údaje

• Napájení: AC 120 V, 60 Hz

• Spotřeba energie: 11 W (cca 0,2 W v režimu standby)

• Rozměry (š x v x h): 453 x 173 x 372 mm

• Hmotnost: cca 11,2 kg

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...