Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví

Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví

Naprostí cizinci

se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola Genoveseho. Od té doby se dočkal řady remakeů, vesměs podobných si jako vejce vejci. Ani nejnovější německá verze není výjimkou. Děj je geniálně jednoduchý. Přátelé se sejdou u jednoho z nich na společné večeři. Manželka z domácího páru navrhne hru. Všichni položí mobily na stůl a došlé zprávy přečtou nahlas, případné hovory přepnou na hlasitý odposlech. A Téměř dokonalá tajemství začnou přicházet na světlo.

Atmosféra houstne

Nejprve se zkraje večera ozývají k vyřízení spíše běžné rodinné agendy, s přibývajícími nočními hodinami se však začínají objevovat nejrůznější podivnosti. I když se někteří drží hesla zapírat, zapírat, zapírat, jednotlivé páry i přátelé zjišťují, že toho o ostatních doposud nejspíš mnoho nevěděli. Základem scénáře se stala původní podoba od Paola Genoveseho. Režie německé verze se ujal Bora Dagtekin, režisér známé série Fakjů, pane učiteli, jejíž třetí pokračování kleslo až na hranici trapnosti.

Téměř dokonalá tajemství

Dalo by se tedy čekat, že osvědčené téma i příběh s vybroušenými dialogy je zárukou úspěchu. Mohlo by být. Kdo zná Němce, ví, že humor milují, rádi se ho všemožně účastní, přesto se při pokusech o jeho provozování většinou pouštějí na dost tenký led. Není to zkrátka žánr, který by jim byl bytostně vlastní, měli by k němu talent a šel by jim s lehkostí například Francouzů, jimž naopak doslova koluje v žilách.

Zřejmě i proto, že Dagtekin zná své pappenheimské, jsou vtipné situace pointovány s větším důrazem, aby asi opravdu každý pochopil. Dialogy obohatil na mnoha místech peprnějším výrazivem, aniž by toto vulgárnější tlačení na pilu cokoliv vylepšilo. Naopak, promluvy tím občas ztrácejí jiskru, tempo a přesnost načasování.

Pár změn

Přesto se jistých drobných odklonění od italského originálu dočkáte. Drobnosti jako modernější telefony, případně, že úvodní dialog neprobíhá v koupelně, ale v autě, nejsou důležité. Důraz na dovysvětlování vtipů a podceňování inteligence diváka filmu zrovna také moc neprospěl. Zásadní změnou je připsání jiného konce. V německé verzi nevyzní tak definitivně, dokonce optimisticky dává jistou stoickou naději, ve smyslu všechno zlé je pro něco dobré. Nepochopitelně byla vyškrtnuta jedna z povedených dramatických situací těsně před koncem.

Přes veškeré mírné výhrady lze zhlédnutí doporučit, především těm, kdož neviděli původní italskou (nebo jinou) verzi. Jsem zvědav, kolik remakeů této konverzačky nás ještě čeká.

7/10

JJ

Téměř dokonalá tajemství (Německo, 2019)

žánr: komedie

režie: Bora Dagtekin

scénář: Bora Dagtekin, Paolo Genovese

kamera: Moritz Anton

hudba: Egon Riedel

hrají: Levi Eisenblätter, Florian David Fitz, Jella Haase, Karoline Herfurth, Frederick Lau, Elyas M’Barek, Jessica Schwarz, Wotan Wilke Möhring

délka: 120 minut

O jiné německé komedii si můžete přečíst zde.

Téměř dokonalá tajemství

Další příspěvky
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Rok v kosmu se chystá absolvovat mladá astronautka Sarah (Eva Green). Mise je součástí připravované expedice na Mars. Má za...