Teroristka Ivy Janžurové není jen obyčejnou učitelkou na penzi

Teroristka Ivy Janžurové není jen obyčejnou učitelkou na penzi

Patrně se shodneme,

že nežijeme ani zdaleka v ideálním světě. Kolem nás je spousta bezohlednosti, hlouposti a prospěchářství. Někdo se s tím lhostejně smíří, jiný jen bezmocně přihlíží. A pak je několik málo těch, kteří se rozhodnou, že tyto vlastnosti nesmí zvítězit a jejich nositelé šikanovat ty slušné. Jak namítá hlavní záporná postavava filmu Teroristka, každý ví, že učitelky na penzi nestřílejí. Na to mu učitelka Marie (Iva Janžurová) opáčí, že od teď si tím už nikdo nebude jistý.

Marie žije v malé vesnici, jíž vládne místní arogantní podnikatel (Martin Hofmann). Na ruku mu přitom jde místní starostka (Tatiana Vilhelmová). Obyčejní obyvatelé jim v jejich plánech překážejí, a tudíž se jim snaží život v obci co nejvíc znepříjemnit. Ideálně tak, že se vystěhují, aby tam mohl vzniknout luxusní rekreační rezort. Ovšem paní učitelka v důchodu se bezohlednému zlu rozhodne postavit. Začne po dobrém, jenže tato cesta ovoce nepřináší. Nezbývá, než přitvrdit.

Když slušnost narazí

V jejích plánech jí zprvu pomáhá jeden její bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška). Brzy jsou však i na něj plány paní učitelky silná káva. Všichni ve vesnici znají Marii jako vlídnou bytost, celý život hlásající, že základem vztahů mezi lidmi je slušnost a násilí nikdy nic nevyřeší. Proto by ji nikdo ani na okamžik nepodezíral z toho, co začala chystat. A připravovala se pečlivě, svědomitě, do nejmenších podrobností.

Teroristka s potížemi

Režiséra Radka Bajgara inspiroval k napsání scénáře Teroristky skutečný příběh z devadesátých let, jenž se odehrál v místě, kde bydlel. Příběh je ovšem natolik aktuální a nadčasový, že bude blízký každému i dnes. Martina Hofmanna bylo prý třeba k roli přemlouvat, nechtěl vzít další zápornou postavu, kterých v posledních letech hrál spoustu. Nakonec se nechal přesvědčit, a je opět výborný. Nemalé dílčí problémy přinesl název například při registraci domény a zřizování účtu v bance. Do zahraniční distribuce patrně půjde snímek s pozměněným názvem, protože v překladu by ona humorná nadsázka nemusela být správně pochopena.

Překvapivě zdařilé

Iva Janžurová dokázala ztvárnit roli zcela mistrovským a dokonale věrohodným způsobem. Vývoj postavy od vlídné laskavosti, neustálého hledání argumentů a nekonečné trpělivosti, přes pocity beznaděje až po vztek a rozhodnutí jednat. Za tuto roli ji pravděpodobně soška Český lev nemine. První polovina filmu se odehrává spíš ve vážné a trochu smutné poloze, teprve později se vše překlopí do černé komedie a sarkastického humoru. V tom lze vidět jistou nevyváženost. Děj pak nabere na obrátkách a do poslední chvíle nebudete vědět, jak vše dopadne. Rozhodně, když se sejdou všichni herci ve společné scéně, podaří se jim rozehrát prvotřídní herecký koncert, kdy se budete smát nahlas. Jednotlivé repliky se střídají v hodinářsky přesném tempu, rytmu i významu. Všechny herecké výkony zaslouží velkou pochvalu.

Nemohu si odpustit pro mě samotného nezvyklou poznámku. Tohle že je český film, obvykle zoufale předvídatelný, nudný a bez nápadů? Teroristka se zkrátka povedla, proč to nepřiznat. Těch pár drobných výtek, které by se daly jmenovat, vlastně ani nestojí za řeč.

8/10

JJ

Teroristka, Česko, 2019)

žánr: drama, komedie

režie: Radek Bajgar

scénář: Radek Bajgar

kamera: Lukáš Hyksa

hudba: Jiří Hájek

hrají: Iva Janžurová, Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská, Sára Affašová, Eva Leinweberová, Anita Krausová, Ivan Sochor

délka: 95 minut

O jiném českém (nedávno uvedeném) filmu si můžete přečíst zde.

Teroristka

Iva Janžurová jako učitelka Marie ve filmu Teroristka

Další příspěvky
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Tenet – nové akční sci-fi Christophera Nolana
Hrátky s časem jsou Nolanovo oblíbené téma (Dokonalý trik, Interstellar, Počátek). Filmy britského režiséra Christophera Nolana jsou vždy promyšlené do...
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Palm Springs – zdařilá komedie dorazila do českých kin
Originalita a humor tomuto ztřeštěnému snímku v krátké době vynesly řadu ocenění. Pohodový bavič Nyles (Andy Samberg) se na jedné...
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Proxima představuje velké dilema: matka nebo astronautka?
Rok v kosmu se chystá absolvovat mladá astronautka Sarah (Eva Green). Mise je součástí připravované expedice na Mars. Má za...