Test: iXpand Base pro zálohování a dobíjení telefonu

Test: iXpand Base pro zálohování a dobíjení telefonu

Maximální zjednodušení dvou nejdůležitějších

úkonů, které nevyhnutelně s telefonem potřebujeme vždy udělat znamená spojit je do jednoho kroku. iXpand Base je nízké, ploché zařízení s pogumovaným, protiskluzovým povrchem, ke kterému každý večer svůj iPhone připojíte a jdete spát. Ráno najdete mobil plně dobitý a navíc zazálohovaný. Co si víc přát, že?

V krabičce nadepsané iXpand Base a se značkou SanDisk, patřící pod křídla Western Digital, si přinesete domů zmíněné zařízení (viz foto) s vloženou paměťovou kartou a adaptér pro připojení do zásuvky. A stáhnete si aplikaci, toť vše. Zvolenou kapacitu stanice určuje SD karta, vložená zezadu do přístroje. Toto řešení má výhodu, že když vám dosavadní kapacita přestane stačit, vyměníte jen paměťovou kartu za větší.

Jak iXpand Base funguje

Uvedení do provozu nemůže být jednodušší. Zdarma si stáhnete v App Store stejnojmennou aplikaci, připojíte telefon, odsouhlasíte si základní nastavení a hotovo. Každý večer pak stačí jen nezapomenout váš iPhone připojit. Pokud se mobilem necháváte budit, bude praktické umístit si iXpand Base k posteli, třeba na noční stolek.

Zálohování neprobíhá tak, jak jsou uživatelé jablečných telefonů zvyklí. Tedy jako stoprocentní zrcadlový otisk kompletního obsahu telefonu, včetně profilů, chatů a nastavení. K tomu slouží iTunes. iXpand Base vám volitelně (to znamená, že je na vás, jestli chcete využít všechny možnosti) vytváří zálohy pouze kontaktů, videí a fotografií.

Podle průzkumů dnes 85 % lidí používá mobil jako jediný fotoaparát. Běžně si fotíme namísto psaní poznámek, takže každodenní obrazová dokumentace má pro nás  značný význam. Z čehož vyplývá, že i její ztráta by nás mrzela. S iXpand Base o nic z toho nepřijdete.

Výhody a nevýhody

Tím jsou popsány výhody: snadná obsluha, každodenní záloha a dobitý telefon. Nevýhodou může být, že iXpand Base je určena pouze uživatelům iPhone a iPadu. Bohužel není ani přiložen kablík s konektorem Lightning, což považujeme za asi největší nedostatek. Pokud totiž využijete možnost namotat ho a skrýt do praktické mezery po obvodu přístroje, není úplně snadné ho vyprostit pro použití jinde, například k propojení s počítačem. Do dotyčné mezery se navíc kablík nenamotává snadno, takže patrně bude při častějším odpojování dost trpět USB konektor.

Shrnutí

Celkově lze hodnotit iXpand Base jako praktického, intuitivně ovladatelného pomocníka. Nejen, že se vám postará o zálohování, ale i tak zdánlivě samozřejmá věc jako je dobíjení, může leckdy za běžných okolností potrápit. Když si třeba zapomenete dát na noc telefon dobít, ráno vás pak nemile překvapí nedostatek energie. Ani to se vám tedy s iXpand Base nestane.

Zálohu nahrajete zpět do telefonu pomocí zmíněné aplikace, anebo si ji můžete stáhnout do počítače připojením přes USB kabel s konekterem USB-C na jedné straně. Případně vyjmout SD kartu a vložit ji do čtečky. Fotky a videa jsou na ní přehledně chronologicky roztříděny do složek.

Varianty a ceny iPand Base

SanDisk iXpand Base je kompatibilní s iPhonem od modelu 5. K dostání je ve čtyřech variantách dle velikosti paměťové karty. Nejmenší variantu s kapacitou 32 GB pořídíte za 1 699 Kč. Pro iPhone s pamětí 64 GB a více jde však o zcela nedostatečné řešení. Ideální je naopak iXpand Base s kapacitou 256 GB, což je dostatečná rezerva pro dlouhodobé, pohodové zálohování vašeho iPhonu a iPadu. Za tu si ovšem už trochu připlatíte, protože stojí 5 299 Kč. Rozumným kompromisem může být 128GB varianta za 3 199 Kč.

JJ

Více informací na stránkách výrobce.

Podobné využití má i zařízení, o kterém jsme nedávno psali zde.

iXpand Base

Další příspěvky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...
Zabijákova žena a bodyguard po letech pokračují v krasojízdě
Zabijákova žena a bodyguard po letech pokračují v krasojízdě
Režisér Zabijáka Patrick Hughes od minulého filmu Zabiják & bodyguard svou režijní filmografii nijak neobohatil a věnoval se nadále jen...
Cruella – nikdo se neumí pomstít jako naštvaná ženská
Cruella – nikdo se neumí pomstít jako naštvaná ženská
Estelle si připadala výjimečná už od dětství. Svou rozpolcenost dávala najevo i vizuálně. Polovinu vlasů vždy nosila obarvených nabílo, druhá...