Test: Mobilní projektor Sony MD CP1 aneb Kino do kapsy

Test: Mobilní projektor Sony MD CP1 aneb Kino do kapsy

Před časem jsme vás informovali

o zajímavé novince ze stáje Sony, a tou je přenosný DLP projektor kapesních rozměrů. Jak jsme slíbili, podrobili jsme tento přístroj redakčnímu testu. Mobilní projektor Sony MD CP1 nalezne široké využití na cestách, pracovních i rekreačních. Promítat můžete obchodní prezentace, videa natočená s přáteli po právě prožitých zážitcích nebo filmy kdekoliv třeba během dovolené.

Tento projektor má kompaktní, ploché rozměry a elegantní, střídmý design, za který dokonce letos získal mezinárodní ocenění. Při provozu ho lze umístit buď přímo na stůl, nebo na stolní stativ se standardním čtvrtpalcovým závitem.

Při umístění na rovnou desku stolu je třeba dát pozor, aby spodní chladicí otvor nezakryl třeba silný měkký ubrus, protože chlazení je, zejména při dlouhodobějším provozu, velmi důležité. Z tohoto důvodu nedoporučujeme pokládat přístroj ani na koberec. Zespodu má projektor drobné gumové nožičky, které se o nezbytnou mezeru pro proudění vzduchu na pevném povrchu spolehlivě postarají. V případě potřeby lze improvizovat například umístěním na knihu.

Praktický provoz

V projektoru není bez externího zařízení možno bezdrátově přijímat signál určený k promítání. Toho lze dosáhnout jen dokoupením externího bezdrátového zobrazovacího adaptéru. Připojíme ho současně do USB, sloužícího jinak k dobíjení dalších zařízení a HDMI vstupu.

Žádná další možnost, jak dostat promítaný signál do projektoru, než přes klasický HDMI vstup není. Přiložen je v balení kabel s oboustranným „velkým“ HDMI konektorem typu A.

Větší podpora mobility by neškodila

Toto řešení podle našeho názoru zcela neodpovídá určení projektoru. Předpokládá se, že k přenosu signálu bude na cestách k dispozici mobil, tablet, případně notebook. Ani jeden z těchto přístrojů v poslední době „velký“ HDMI konektor nemá (u starších a těžkých notebooků ho nalezneme, takové si ale asi málokdo poveze na dovolenou). Další nevýhodou je, že projektor nelze používat se zařízeními značky Apple, tedy ne bez účasti Apple TV.

Pochopitelně nic ze jmenovaných omezení nepředstavuje nepřekonatelný problém, leckterá z nich jsou však trochu zbytečná komplikace. Ani potřeba dokupovat další kabel a externí adaptér za zhruba patnáct stovek není při ceně projektoru zrovna dobrá zpráva.

Promítáme kdekoliv

V první řadě zaslouží pochvalu komfortní používání přístroje díky automatickému vyrovnávání lichoběžníkového zkreslení a odklonění světelného paprsku směrem vzhůru, takže projektor může ležet rovně na stole a přesto svítí mírně vzhůru. To vše bez zkresleného obrazu.

Ruční ostření páčkou s krátkým chodem vyžaduje dost citlivou ruku a trochu cviku. Pak se ale už můžeme kochat ostrým, v rámci možností malého přístroje kontrastním a jemným obrazem. Zvuk lze nouzově poslouchat z vestavěného reproduktoru, lepší je ale připojit externí reproduktor nebo sluchátka, k čemuž poslouží výstup na 3,5mm Jack.

Závěr – mobilní projektor Sony MD CP1

Je sice pravda, že za cenu deseti tisíc už pořídíte docela slušný stolní projektor s lepším obrazem, nebude však přenosný. A tato mobilita rozhodně přináší pestré způsoby využití. Sony MD CP1 je elegantní, lehký a užijete si s ním spoustu zábavy. Komu nevadí vyšší cena (9 990 Kč), patrně na něm žádné další závažnější nedostatky nenalezne.

Klady:

V rámci možností kvalitní obraz, sledovatelný i při nepříliš silném osvětlení v místnosti. Ocenit je třeba i možnost provozu při zapojeném dobíjecím kabelu USB-C, případně powerbanky. Potěší i kožené transportní pouzdro.

Zápory:

Krátký chod ostřicí páčky, nedostatek přípojných možností (bez dokoupení dalšího příslušenství a MHL kabelu), nekompatibilita s nejrozšířenější značkou mobilních zařízení, jakou Apple dnes bezesporu je. Ani cena není příliš přívětivá.

JJ

O technických parametrech tohoto projektoru jsme v minulosti psali zde.

Mobilní projektor

Další příspěvky
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Akční podívaná pro holky, tak by se asi nejlépe dalo popsat řádění bývalé Jokerovy partnerky Harley Quinn (Margot Robbie) ve...
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Režisér a scenárista, podepsaný režijně či autorsky (většinou oboje) pod úspěšnými filmy jako Knoflíkáři, Samotáři, Ztraceni v Mnichově a oceněným...