The Beach Bum vám ukáže, jak se žije dokonale nadoraz

The Beach Bum vám ukáže, jak se žije dokonale nadoraz

Každodenní mejdan,

to je život básníka a spisovatele Moondoga (Matthew McConaughey). Je sice ženatý, svoji manželku miluje, to mu ale nebrání žít si svůj život jinde. A to on umí naplno, jako nikdo. V The Beach Bum se sjíždí vším, co je po ruce, alkohol teče proudem, pytlíky s drogami a jointy jdou z ruky do ruky. Nechybí spousta nevázaného sexu.

Moondog si stanovuje vlastní pravidla ad hoc. Jiná ho nezajímají. Řádí s návštěvníky luxusních večírků celebrit i mezi bezdomovci. A čas od času, když ho vydavatel přitlačí ke zdi, napíše knížku, která se okamžitě stává bestsellerem. Už jsem říkal, že je také pohádkově bohatý?

Slepý pilot

Snímek natočil milovaný i nenáviděný provokativní hollywoodský scenárista, spisovatel a režisér Harmony Korine. Kromě McConaugheyho ve snímku exceluje také Isla Fisher, Snoop Dogg, Jimmy Buffett, Zac Efron nebo Jonah Hill. Děsivě působí jamajský pilot hydroplánu se šedým zákalem a největším jointem, jaký jste kdy viděli. Bez něj by za knipl neusedl. Moondogovi zase nedělá problém vtrhnout na svatbu vlastní dcery a totálně ji rozvrátit.

Pravidla jsou na nic

Moondog žije svůj zdánlivě bezohledný, pestře hedonistický život a nestará se, jakou paseku po sobě zanechává. Je vtipný, inteligentní a jako parťák na mejdan k neutahání. Nenáviděn je naopak všemi, kdo rádi žijí spořádaně podle pravidel a zákonů. On uznává jen taková pravidla, pro která se právě rozhodne, že mu vyhovují. Vypadá jako povaleč, chová se jako povaleč, a také po většinu času není nic než flákač a povaleč. Během filmu se střídavě nachází zcela na mizině a jindy má zase peněz nepočítaně. Zdá se však, že to pro něj není vůbec podstatné. Moondog se dokáže bavit za všech okolností.

The Beach Bum

Jeho způsob života je tajným, divokým snem většiny konsolidovaných, pracujících lidí. Ztělesňuje všechno, na co oni nemají odvahu ani talent. Snímek se svojí náladou pohybuje někde mezi Big Lebowski bratří Coenů a Teryho Gilliamovým Strachem a bídou v Las Vegas. Moondog se ničím nenechává omezovat, natožpak zastavit. Ukazuje nám, jak je důležité umět žít v současnosti, a hlavně naplno. Byť třeba ne až takhle vypjatě. Netrápí se tím, co bylo včera, ani nepřemýšlí, co bude zítra nebo za rok. Nejdůležitější je pro něj dění tady a teď.

Otevřená provokace

Je celkem jasné, že tento snímek vyvolá u některých diváků obdiv, u jiných odpor. Moondogovo řádění, drogy, otevřený náhled na sex nejen slovní, ale i praktický, to vše spořádanější povahy hluboce pobouří. Skvělý Matthew McConaughey naproti tomu překvapí novými hereckými polohami. A tak, jak štve všechny kolem sebe ve filmu, bude štvát i diváky, třeba svými nepřetržitě nasazenými, odklápěcími slunečními brýlemi. Ohavnými, ale poskytujícími soukromí, když na nikoho nemá náladu. Ve skutečnosti je docela protivné, když hlavnímu představiteli většinu filmu nevidíte do očí. Film je o bezmezné svobodě a mantinelech, které si stanovujeme jen my sami. Anebo si po vzoru Moondoga žádné nestanovíme. To už je na každém z nás, jestli (a jak moc) zkusíme alespoň ten svůj svět změnit. Jeden návod by tu byl.

7,5/10

JJ

The Beach Bum (The Beach Bum, USA, Francie, Velká Británie, Švýcarsko, 2019)

žánr: komedie

režie: Harmony Korine

scénář: Harmony Korine

kamera: Benoît Debie

hudba: John Debney

hrají: Matthew McConaughey, Snoop Dogg, Isla Fisher, Jimmy Buffett, Stefania LaVie Owen, Martin Lawrence, Zac Efron, Jonah Hill

délka: 95 minut

O jiném zajímavém filmu s Matthewem McConaugheyem si můžete přečíst zde.

The Beach Bum The Beach Bum

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...