Umění fotografovat aneb test pěti zrcadlovek

Umění fotografovat aneb test pěti zrcadlovek

Myslíte to s fotografováním vážně? Pak potřebujete především pořádnou výbavu. Dnes jsme si ke srovnávacímu testu vzali pět zrcadlovek vyšší střední třídy…

 

 

Když člověk začne s fotografováním, většinou si pořídí obyčejný kompakt. A pokud ho tenhle koníček chytne a začne se mu věnovat intenzivněji, postupně přechází na vyšší a vyšší modely. Většinou pak přichází ultrazoom, kompakt s výměnnými objektivy, jednoduchá levnější zrcadlovka… pořád nemáte dost? No dobrá, od toho je tu vyšší třída. Poloprofesionální zrcadlovky nabízejí vysoké rozlišení fotografií i videozáznamů, bohatou funkční výbavu a většinou také odolné provedení. Pak už zbývají jen profesionální plnoformátové přístroje…

NIKON D7000

Jednoduché ovládání

32 750 Kč (s objektivem 18–105 mm)

 

Šestnáctimegová zrcadlovka je pochopitelně určená hlavně pro zběhlé fotografy, z testovaných modelů je ovšem zároveň asi nejpřístupnější i méně zkušeným uživatelům. Zásluhu na tom má především snadné ovládání – živý náhled scény na displeji se zapíná páčkou, videozáznam v rozlišení 1080p natáčený rychlostí 24 obr/s má samostatnou spoušť. Další parametry ovšem prozrazují příslušnost k vyšší třídě – citlivost lze nastavit až na hodnotu ISO 25 600, nechybí GPS modul pro geotagging (ukládání geografických souřadnic do fotografií) či stavový displej na horní straně.

 

V základní sadě se fotoaparát většinou prodává se stabilizovaným objektivem 18–105 mm. Rozsah je skvělý, ovšem po optické stránce má objektiv kromě nepopiratelných předností (ostrá kresba, živé barvy) také nedostatky (soudkovité zkreslení, občasná chromatická aberace). Ani přepaly nejsou úplnou výjimkou, což je ovšem věc fotoaparátu, nikoli skla.

 

VERDIKT

Dobrá volba pro každodenní použití.

****

 

SONY SLT-A65

Rychlost a originalita

27 990 Kč (s objektivem 18–55 mm)

 

Po technické stránce se vlastně o pravou zrcadlovku nejedná – u Sony dávají přednost nově vyvinuté technologii polopropustných zrcadel neboli SLT. Polopropustné zrcátko se nemusí před samotnou expoziční sklápět jako u běžných modelů, což podle výrobců urychluje jak ostření, tak samotné fotografování. A je pravda, že na pomalost jsme si při testování rozhodně stěžovat nemohli (a to objektiv 18–55 mm rozhodně nepatří mezi špičkové modely).

 

A potěší i další přednosti, zejména kvalita fotografií s rozlišením 24,3 megapixelů. Ještě lépe jsou na tom videozáznamy natáčení v rozlišení 1080p rychlostí 25 snímků za vteřinu. Co se kvality obrazového výstupu týče, je na tom Sony velmi podobně jako skvělý Canon. Potěší i výklopný displej, zato optický hledáček by mohl ctitelům tradičních zrcadlovek chybět (nahradil ho elektronický hledáček typu OLED, rozhodně není špatný, ale matnice je matnice). Také výběr objektivů zatím není tak bohatý jako u tradičnějších značek.

 

VERDIKT

Rychlé sekvenční snímání a ostření, kvalitní ostré fotografie a videozáznam v rozlišení Full HD. Skvělé.

*****

 

CANON EoS 7D – vítěz testu

Univerzální kvalita

52 490 Kč (s objektivem 18-135 mm)

 

Robustní a odolnou, byť náležitě drahou zrcadlovku mají kromě nadšených amatérů rádi i mnozí profesionálové, především reportéři a sportovní fotografové. Nabízí totiž ďábelsky rychlé sekvenční snímání (8 snímků za vteřinu v plném rozlišení 18 megapixelů) a kvalitou snímků se téměř vyrovná plnoformátovým modelům. A platí to dokonce i pro fotografování ve slabším světle, což je reportérským denním chlebem. Kromě skvělého snímače se na tom bezpochyby podílí i dvojice obrazových procesorů. A na kvalitě fotoaparátu ani trochu neubírá skutečnost, že se prodává už několik let a z testovaných modelů je nejstarší.

 

Kromě skvělých snímků natáčí 7D i podobně kvalitní videozáznamy v rozlišení Full HD (1080p) rychlostí 30 okének za vteřinu. Jako správný poloprofesionální model je fotoaparát vybaven stavovým displejem na horní straně, hlavní displej má úhlopříčku 7,6 cm. Potěší také velký a jasný hledáček pokrývající 100 % scény – to dosud žádný Canon se snímačem APS-C nenabídl.

 

VERDIKT

Špičkové fotografie a vynikající videozáznamy, k tomu slušně odolné tělo a rychlé sekvenční snímání. Skvělé.

*****

 

 

PENTAX K-5

Odolná konstrukce

33 990 Kč (s objektivem 18–55 mm)

 

Odolnost proti nepřízni počasí k zrcadlovkám vyšší střední třídy patří víceméně povinně, Pentax K-5 jde ale podstatně dál – má totiž jako jediný z testovaných modelů regulérně vodotěsné tělo. Kromě toho je vybaven stabilizátorem na snímači, takže majitelé ušetří za drahé stabilizované objektivy. S rozlišením 16,2 Mpix je na tom stejně jako konkurenční Nikon, v základním balení ovšem najdeme objektiv se skromnějším rozsahem 18–55 mm. Také zde je k dispozici stavový displej na horní straně. A těšit se můžete i v případě, že často fotografujete ve slabém světle – citlivost lze nastavit až po ISO 512 000.

 

 

Mezi standardní vlastnosti této kategorie už podle všeho patří i natáčení videozáznamů v rozlišení 1080p, v tomto případě rychlostí 25 obr/s. Natáčení ale není úplně snadnou záležitostí – napřed je nutné nastavit videorežim na voliči, pak zapnout náhled scény na displeji a teprve poté můžete začít točit. Videozáznamy i fotografie jsou ale velmi dobré a jako alternativa Nikonu a Canonu K-5 rozhodně obstojí.

 

VERDIKT

Tradiční značka, odolné provedení, fotografie v minimálně poloprofesionální kvalitě a vcelku rozumná cena.

****

 

 

SIGMA SD15

Zajímavá alternativa

34 289 Kč (s objektivem 18–125 mm)

 

Připadá vám, že jsou si běžné zrcadlovky až příliš podobné? Sigma kráčí úplně jinou cestou než ostatní výrobci, fotoaparáty této značky mají rádi především portrétisté a umělečtí fotografové. Snímač typu Foveon se totiž vyznačuje zcela unikátní konstrukcí – skládá se ze tří vrstev, každá z nich slouží k zachycení jednoho ze tří primárních barevných kanálů (červeného, zeleného a modrého). Výsledkem je vynikající barevné podání a téměř trojozměrná podoba snímků, má to ale jeden velký háček – snímač se sice skládá ze 14 milionů pixelů, vzhledem k popsanému uspořádání ale činí celkové rozlišení fotografie jen 4,6 Mpix.

 

K dispozici je optický hledáček i displej s úhlopříčkou 7,6 cm, rozložení ovládacích prvků ovšem nepůsobí právě intuitivně. Také ve slabém světle si Sigma nevede nijak skvěle, citlivost nad ISO 800 se příliš nedoporučuje nastavovat. Vůbec největší potíž ovšem spočívá v tom, že fotoaparát neumí natáčet videozáznamy. V dnešní době jde o opravdu podstatný nedostatek.

 

VERDIKT

Něco pro kreativní jedince. Chybí ale univerzálnější možnosti využití a také natáčení videozáznamů.

***

Další příspěvky
EOS R5 a EOS R6 – Canon uvedl na trh dva nové fotoaparáty
EOS R5 a EOS R6 – Canon uvedl na trh dva nové fotoaparáty
Jedná se o dvojici pokročilých plnoformátových bezzrcadlových přístrojů založených na systému EOS R s bajonetem RF. Přístroj EOS R5 profesionální...
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Nová zrcadlovka a bezzrcadlovka, mimořádně rychlé přístroje s mimořádně vysokým rozlišením. Jsou určené především pro pokročilé fotoamatéry, kteří chtějí zdokonalovat...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...