Zkoušky probíhají na jednom úseku dálnice s běžným provozem
Pokud máte cestu do Holandska, a pojedete po silnici N329 u městečka Oss asi 100 kilometrů jihovýchodně od Amsterdamu, tak si tuhle atrakci určitě nenechte ujít. Na nepřipraveného řidiče může působit trochu překvapivě, tak pozor aby ten před vámi najednou prudce nedupl na brzdy a neutekl od svého vozu v domnění, že nějakou časovou smyčkou projel do budoucnosti.
Svítící jízdní pruhy jsou dílem designéra Daana Roosegaardeho, který se zatím proslavil například deskami na tanečním parketu, které se rozsvěcují podle kroků tanečníků a podobnými taškařicemi. Podle autora je paradoxní, že na vývoj nových automobilů se vynakládají miliardy, zatímco silnice fungují v prakticky nezměněné podobě už desítky let. Jeho návrh by měl ušetřit značné částky na energii nutnou k osvětlení silnic. Speciální barva, kterou jsou pruhy natřeny, obsahuje foto-luminiscenční pigment, který se za denního světla nabije a v noci pak vydává slabou zelenou záři. Po plném „nabití“ vydrží materiál svítit 8-10 hodin. Na vývoji pruhů umělec spolupracuje s holandskou firmou Heijmans, která již dříve vyráběla energeticky nenáročné a solární typy osvětlení. „Naší inspirací byly medúzy,“ říká Roosegaarde. Jen se na ně podívejte, nemají žádný solární panel a neplatí složenky za elektriku…“
Projekt je zatím ve stádiu testování. Dosud není jasné, jak bude systém fungovat v zimě, kdy slunce svítí o několik hodin méně. Pokud by se měl použít na všechny silnice, šlo by o velmi nákladnou investici a předtím je nutné provést ještě řadu zkoušek. Tým projektantů mezitím přichází s dalšími nápady: například velkými symboly sněhových vloček, které by se jako varování rozsvítily na vozovce při náledí.