Vadí nevadí je nevinná hra, která však může přerůst přes hlavu

Vadí nevadí je nevinná hra, která však může přerůst přes hlavu

Znáte to, dostanete na výběr,

buď na sebe prozradíte nějakou choulostivou pikanterii, anebo musíte splnit dost nepříjemný ponižující úkol. Tuhle hru si spolu s flaškou pamatuje z doby dospívání asi každý. Legrace ale končí, když zjistíte, že hru Vadí nevadí nejenže nelze přestat hrát, ale začnou při ní umírat kamarádi.

Přesně to se stalo partě mládeže v čele se studentkou Olivií (Lucy Hale), která si vyrazila na prázdninový týden do Mexika.

Vadí nevadí roztáčí kolotoč

Seznámení s  pohledným sympaťákem je zavedlo do lehce strašidelných kulis zrušeného kláštera, kde si zahráli právě Vadí nevadí. Jak už to u téhle hry bývá, kvůli tajemstvím vyplouvajícím na povrch začala atmosféra poněkud houstnout. Opravdové dusno ale nastalo ve chvíli, kdy jim onen pohledný sympaťák prozradil, že kdyby je ke hře nenalákal, tak by zemřel.

Hra se stává noční můrou

Dalo by se nad tím mávnout rukou, kdyby po návratu domů Olivia a její přátelé nenacházeli připomínky hry na každém kroku. Textovky, telefonáty, nápisy na zdech, dotazy náhodných kolemjdoucích – ti všichni opakují otázku: „Vadí nevadí?“ Varianta odmítnout pochopitelně nepřichází v úvahu. Někteří z nich to zkusí a zemřou.

Hráči rychle ubývají, hra nabírá obrátky a stupňuje náročnost. Jak zastavit smrtící kolotoč, když žádné standardní řešení neexistuje?

Monstra nebo oběti?

Dotazovateli a zadavateli úkolů se vždy „snapchatově“ změní obličej v bizarní úsměv, o kterém se vám bude zdát. Následně, když zase přijde k sobě, o ničem neví. Kdo si to s nimi takhle brutálně hraje? Oni sami totiž na průběh hry téměř žádný vliv nemají. Přesto se jim podaří objevit jakousi zvláštní zákonitost a vydávají se pátrat po vyřešení záhady. Ovšem čas drtivě pracuje proti nim.

Je třeba ocenit, že poměrně jednoduchý „vyvražďovací“ příběh má v rámci možností hororového žánru slušnou logiku. Je většinou nápaditý, úkoly pokaždé souvisejí s povahou nebo minulostí dotyčného. Herecké výkony veškeré mládeže jsou příjemné a uvěřitelné.

Uvidíte, že tolikrát jste v tak krátké době otázku Thruth or dare ještě v životě neslyšeli. A působivě temná atmosféra nejspíš udrží v napětí i ty, kteří hororový žánr jinak zrovna moc nemusejí. Závěr vám pak připomene jeden známý kultovní horor.

Vadí nevadí je další originální hororová lahůdka od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse, kteří to loni s hitem Uteč dotáhli až k nominaci na Oscara za nejlepší film a k Oscarovi za nejlepší scénář.

6/10

JJ

Vadí nevadí (Truth or Dare, USA, 2018)

žánr: horor, thriller

režie: Jeff Wadlow

scénář: Jillian Jacobs, Michael Reisz

kamera: Jacques Jouffret

hudba: Matthew Margeson

hrají: Lucy Hale, Tyler Posey, Violette Beane, Sam Lerner

délka: 103 minut

Vadí nevadí

Thruth or dare? Vadí nevadí?

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...