Valerian a město tisíce planet – sci-fi pro mladé

Valerian a město tisíce planet – sci-fi pro mladé

Zejména velkorysým vizuálním hodokvasem

je neobyčejně obsáhlé vesmírné dobrodružství vynkajícího režiséra Luca Bessona (Leon, Pátý element, Brutální Nikita, Lucy). Dva mladí, špičkoví, vládní agenti Valerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) se ve filmu Valerian a město tisíce planet vydávají na nebezpečnou misi do intergalaktické stanice Alfa.
Tato stanice vznikla pozoruhodným vývojem a představuje zajímavou etapu v historii vesmíru. Kdysi dávno sloužila jako dlouhodobý vědecký satelit planety Země. Po mnoho let se stále rozrůstala a zvětšovala, až svými obrovskými rozměry začala ohrožovat samotnou Zemi. Bylo proto celosvětově rozhodnuto o jejím odpoutání. Vydala se na samostatnou pouť vesmírem a po staletí si žila vlastním životem, přičemž se nepřestala rozrůstat. Stala se místem setkávání tvorů ze všech koutů vesmíru a spousty planet. Měla i své stálé obyvatele v podobě pestrého kosmického mixu bytostí včetně lidí, žijících zde se všemi v družné symbióze. Avšak teď se stanice Alfa ocitla ve smrtelném nebezpečí a hrozícím zánikem pochopitelně i všichni její obyvatelé.

Nejrozsáhlejší a nejdražší projekt

Příběh je založený na průkopnickém komiksu z konce šedesátých let minulého století, který inspiroval celou generaci umělců a tvůrců. Dobrodružství plné fantazie a akční podívané nás zavede do nejpodivuhodnějšího vesmíru, který byl kdy stvořen. S rozpočtem 180 milionů dolarů se jedná o vůbec nejdražší projekt evropské kinematografie. Tři nejrenomovanější společnosti, které vytvářely vizuální efekty pro filmy Avatar, Pán prstenů, Avengers: Age of Ultron, se spojily, aby vytvořily svět, který překračuje hranice představivosti. Dokonce i hudební skladatel Alexandre Desplat dal Valerianovi přednost před Star Wars.

Valerian a město tisíce planet

Film Valerian a město tisíce planet čekal

Luc Besson v 90. letech věděl, že je omezen relativně primitivními technologiemi vizuálních efektů a že bude nějaký čas trvat, než vytvoří zázračný vesmír, který by si Valerian a Laureline zasloužili. „Když jsem si v té době znovu přečetl komiks Valeriana a Laureline, věděl jsem, že není možné ho natočit. V té době nebyly dostatečné možnosti, abych mohl zobrazit všechny ty světy a bytosti. Musel jsem počkat, až technologie udělají doslova evoluční skok dlouhý mnoho světelných let, aby mi umožnily přivést Valeriana a Laureline k životu,“ vzpomíná Besson. „Chci, aby lidé, kteří celý den pracují, při sledování tohoto filmu na velkém plátně zapomněli na všechno. Jako by se na dvě hodiny vydali na tu nejkrásnější dovolenou,“ uzavírá Besson.

V jednoduchosti je kouzlo

Pozoruhodné na tomto filmu je, že nemá žádný velkolepě propracovaný příběh. Valerian s Laureline skutečně nejsou nic jiného, než dva velmi mladí policejní agenti. Netrousí žádná moudra zkušených dospělých, snaží se jen vtipně všechno kolem sebe glosovat, Valerian se předvádí před Laureline jak teenager, navzájem se pořád zachraňují, což je převážná část děje. A přitom, tak nějak jako by mimochodem, splní úkol mise. A teprve v té chvíli se dočkáme překvapivě důležitého poznání a ponaučení. Pochopitelně nechybí ani zlá profesionální armáda s despotickými, hloupými kariéristy, působícími tolik vzdáleně antagonisticky k oběma mladým.

Valerian a město tisíce planet

Nekonečná pestrost

Snímek Valerian a město tisíce planet zaujme na první pohled obrovskou pestrostí prostředí, bytostí a jejich nápaditými dějovými souvislostmi. Nemá složitý příběh ani zapamatovatelná filosofická moudra. Ale na druhou stranu ani myšlenky o férovém jednání, dodržených slibech a schopnosti něco obětovat milovanému člověku nejsou zdaleka k zahození. Je neuvěřitelné, že při skoro dvě a půl hodiny dlouhém filmu se za daných okolností divák nejen nenudí, ale většinou se i po celou dobu docela dobře baví. Ze všeho nejvíc však od začátku do konce nepřestane udivovat nápaditě velkolepé obrazové obžerství Bessonova vysněného světa.

7/10

JJ

Valerian a město tisíce planet (Valerian and the City of a Thousand Planets, USA, 2016)

žánr: akční, drama, thriller, historický, válečný

režie: Luc Besson

scénář: Luc Besson

kamera: Thierry Arbogast

hudba: Alexandre Desplat

hrají: Dane DeHaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna, Rutger Hauer, John Goodman, Ethan Hawke

délka: 137 minut

Valerian a město tisíce planet Valerian a město tisíce planet

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...