Velká čínská zeď měla ochránit zemi před nebezpečím

Velká čínská zeď měla ochránit zemi před nebezpečím

Napínavý mysteriozní příběh se odehrává ve středověké Číně,

na jediné lidské stavbě viditelné z vesmíru. K čemu všemu měla velká čínská zeď v minulosti sloužit? Postavena byla za skoro dvě stě let během čtrnáctého až patnáctého století a měří bezmála devět tisíc kilometrů. Jejím hlavním účelem bylo chránit Čínu ze severu před nájezdy Mongolů, ale opravdu jen před nimi? 

Snímek režiséra Čang Yimou vypráví příběh, pro který sice nejsou v historii žádné důkazy, ale nelze ho ani exaktně popřít. Každých šedesát let se otevře zelená hora a z ní se vyvalí obrovské množství zlých, agresivních a stále inteligentnějších nestvůr. Ubránit se jejich průniku za zeď dovnitř do země je stále těžší.

Do boje, který se ho vůbec netýká, se řízením osudu připlete i William Garin (Matt Damon). Prvotřídní voják, žoldák a skvělý lučišník se do Číny vypravil pátrat po tajemství střelného prachu. Boj s krvežíznivými a skvěle organizovanými bestiemi vypadá zprvu zcela beznadějně. I ony však mají své slabé místo, ovšem dostat se jim na kobylku je těžký oříšek. Jsme svědky přehlídky úžasně vynalézavé, a na tehdejší dobu neuvěřitelně důmyslné čínské vojenské techniky a bitevní strategie. Číňané si tehdy jako oko v hlavě střežili svůj objev střelného prachu, který jim dával mnohonásobnou převahu nad jakýmkoliv nepřítelem.

Velká čínská zeď

Historicky největší film, jaký se natáčel na území nejlidnatější země na světě. Producenti i proto nechtěli nic ponechat náhodě a dali dohromady výjimečnou sestavu, v níž figuruje hned 25 držitelů Oscara. Velkolepost filmu zaručuje jeho režisér Čang Yimou, který kromě titulů Hrdina a Klan létajících dýk režíroval i slavnostní zahájení olympijských her v Pekingu. Podle něj však největší výzva ležela na samém začátku, tedy ve scénáři. „Psali ho Američané a já jsem do něj dodával čínský úhel pohledu. Museli jsme ho vybalancovat tak, aby se líbil jak Evropanům a Američanům, tak i Číňanům. To byla jednoznačně nejnáročnější práce,“ říká legenda světového filmu.

Děj není příliš složitý, byť se jedná o záchranu civilizace. Jednotlivé situace se nijak nevlečou, mají vždy jasnou pointu, a jde se ihned dál. Film Velká čínské zeď využívá osvědčené dramatické  prostředky stojící na zkušené režii a znamenitých hereckých výkonech osvědčených oskarových matadorů. Obrovské množství počítačových efektů způsobuje, že se na plátně odehrává skutečně velkolepá podívaná. Pastva pro oči je navíc umocněna atraktivní asijskou lokalitou. Ocenění zaslouží i zdrženlivost tvůrců, kdy se jim nabízející se love story podařilo udržet v důstojné rovině.

7/10

JJ

Velká čínská zeď (The Great Wall, USA, Čína, 2016)

žánr: dobrodružný/fantasy

režie: Čang Yimou

scénář: Max Brook, Edward Zwick

kamera: Stuart Dryburgh

hudba: Ramin Djawadi

hrají: Matt Damon, Pedro Pascal, Willem Dafoe, Tian Jing

délka: 104 minut

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...