Vetřelec: Covenant by se rád po 38 letech vrátil ke kořenům

Vetřelec: Covenant by se rád po 38 letech vrátil ke kořenům

Na palubě vesmírné lodi Covenant

panuje hluboké ticho. Posádka a další dva tisíce duší na palubě průkopnického plavidla jsou na začátku filmu Vetřelec: Covenant v hluboké hibernaci, takže umělá bytost Walter (Michael Fassbender) bloumá chodbami sama. Loď je na cestě ke vzdálené planetě Origae-6 na opačné straně galaxie, kde, jak osadníci doufají, založí novou základnu pro lidstvo. Klid ale skončí, když výbuch blízké hvězdy roztrhne energetické plachty Covenanta, což vyústí v tucty obětí a výrazně změní směr celé mise.

Nic není jak vypadá

Přeživší členové posádky brzy objeví něco, co vypadá jako neprozkoumaný ráj. Nádherná příroda s horami, jejichž vrcholky jsou skryty v mracích, a se stromy tyčícími se do ohromné výše (natáčeno na Novém Zélandu). Navíc ve vzdálenosti podstatně menší než původní cíl Origae-6. Vše přitom vypadá potenciálně stejně životaschopně jako vysněný domov. Jenže to, co našli, je ve skutečnosti temný a smrtící svět  plný nebezpečných bytostí, nepředpokládaných událostí a zvratů. Tváří v tvář strašné hrozbě, která přesahuje jejich představivost, se napadení průzkumníci musejí pokusit o zoufalý útěk.

Kde se Vetřelec vzal

Deset let po událostech vylíčených ve Scottově snímku Prometheus z roku 2012, se Vetřelec: Covenant vrací k pokračování plánované ságy. V šestém dílu této blockbusterové série se vizionářský režisér přibližuje k odhalení původu matky všech vetřelců, smrtícího Xenomorphu z původního filmu.
Jestli někdo uměl diváky vyděsit chytrým a důmyslným vyprávěním, je to Scott. Jeho původní Vetřelec zůstává měřítkem hororového žánru. Psychicky napnutý a nepříjemně klaustrofobní film. Stejně štíhlý a efektivní jako lesklá, hladká a brutální bestie, která původně pronásledovala Ellen Ripleyovou a posádku vesmírné lodi Nostromo v roce 1979.

„V určité legraci jsem o Vetřelci vždycky přemýšlel jako o opravdu dobře udělaném béčkovém filmu,“ říká Scott. Po téměř čtyřech desetiletích se tedy otec ikonické franšízy opět vrací do světa, který vytvořil.

Vetřelec: Covenant se bohužel příliš nepovedl

Celkově působí film nesourodě a zmateně. Prolínají se filosofické úvahy s postupným vyvražďováním. Kapitán lodi Covenant tiše uhoří hned na začátku, aniž by v příběhu řekl jediné slovo. Nápad přijít na kloub Vetřelci je sice chvályhodný, ale kromě klasického, dobře známého tvora se objevují i různí mutanti, působící jak z amatérského divadla, tedy ani zdaleka ne děsivě. A to je hlavní problém tohoto snímku. Nic tam nebudí strach, chybí napětí, překvapení, všechno je zoufale předvídatelné a popisné. Jako by si Ridley Scott řekl, že ho ten Vetřelec už zkrátka nebaví. Nepřijdeme sice o tradiční Vetřelcův hudební motiv, ani o známou potvůrku v celé své kráse, ale to je trochu málo.

Fassbenderova dvojrole

Existuje ovšem jedna výjimka, na kterou je třeba upozornit, a tou je dvojrole David/Walter. Umělé bytosti, od člověka k nerozeznání, obě představované Michaelem Fassbenderem. Chovají se především tak, jak byly naprogramovány. Jako androidi nové generace se ale učí i samostatnému uvažování. Jsou si podobní, a přesto se tolik liší. Na počátku filmu s jedním z nich hovoří jejich lidský stvořitel. Vštěpuje androidovi svou teorii, kterak odmítá uvěřit, že vznik lidstva byl pouhou biologickou ruletou.

Vetřelec: Covenant

Fassbenderův David dokáže být přívětivě nelítostný. Má racionální evoluční vizi a pro její uskutečnění udělá cokoliv, i kdyby měl v budoucnu vyhladit celé lidstvo. Jak říká, s lidmi je to jako s koňmi. Dýchněte jim na nozdry, a jsou vaši.
Michael Fassbender opět nezklamal. Zhostil se těžkého úkolu. Dokázal naprosto přesně vytvořit dvě velice podobné bytosti, přesto jejich charaktery jemně, avšak zřetelně odlišil. Mistrovství tohoto herce oceníte především v závěru filmu.
K ostatním postavám nemá smysl si vytvářet citová pouta, stejně postupně, až na dvě, umřou…
Vetřelec Covenant měl zřejmě být cosi mezi akčním hororem a přefilosofovaným Prométheem. A takovým také, bohužel, zůstal. K obojímu zůstalo jen nakročeno. Nepomohla ani impozantní melodie Příchodu bohů do Valhally z Wagnerovy Valkýry.

6,5/10

JJ

Vetřelec: Covenant (Alien: Covenant, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, USA, 2017)
žánr: sci-fi, thriller, horor
režie: Ridley Scott
scénář: John Logan, Dante Harper
kamera: Dariusz Wolski
hudba: Jed Kurzel
hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir, Carmen Ejogo, Jussie Smollett, Callie Hernandez, Amy Seimetz, Alexander England, Goran D. Kleut, James Franco, Guy Pearce, Noomi Rapace
délka: 122 minut

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...