Vetřelec: Covenant by se rád po 38 letech vrátil ke kořenům

Vetřelec: Covenant by se rád po 38 letech vrátil ke kořenům

Na palubě vesmírné lodi Covenant

panuje hluboké ticho. Posádka a další dva tisíce duší na palubě průkopnického plavidla jsou na začátku filmu Vetřelec: Covenant v hluboké hibernaci, takže umělá bytost Walter (Michael Fassbender) bloumá chodbami sama. Loď je na cestě ke vzdálené planetě Origae-6 na opačné straně galaxie, kde, jak osadníci doufají, založí novou základnu pro lidstvo. Klid ale skončí, když výbuch blízké hvězdy roztrhne energetické plachty Covenanta, což vyústí v tucty obětí a výrazně změní směr celé mise.

Nic není jak vypadá

Přeživší členové posádky brzy objeví něco, co vypadá jako neprozkoumaný ráj. Nádherná příroda s horami, jejichž vrcholky jsou skryty v mracích, a se stromy tyčícími se do ohromné výše (natáčeno na Novém Zélandu). Navíc ve vzdálenosti podstatně menší než původní cíl Origae-6. Vše přitom vypadá potenciálně stejně životaschopně jako vysněný domov. Jenže to, co našli, je ve skutečnosti temný a smrtící svět  plný nebezpečných bytostí, nepředpokládaných událostí a zvratů. Tváří v tvář strašné hrozbě, která přesahuje jejich představivost, se napadení průzkumníci musejí pokusit o zoufalý útěk.

Kde se Vetřelec vzal

Deset let po událostech vylíčených ve Scottově snímku Prometheus z roku 2012, se Vetřelec: Covenant vrací k pokračování plánované ságy. V šestém dílu této blockbusterové série se vizionářský režisér přibližuje k odhalení původu matky všech vetřelců, smrtícího Xenomorphu z původního filmu.
Jestli někdo uměl diváky vyděsit chytrým a důmyslným vyprávěním, je to Scott. Jeho původní Vetřelec zůstává měřítkem hororového žánru. Psychicky napnutý a nepříjemně klaustrofobní film. Stejně štíhlý a efektivní jako lesklá, hladká a brutální bestie, která původně pronásledovala Ellen Ripleyovou a posádku vesmírné lodi Nostromo v roce 1979.

„V určité legraci jsem o Vetřelci vždycky přemýšlel jako o opravdu dobře udělaném béčkovém filmu,“ říká Scott. Po téměř čtyřech desetiletích se tedy otec ikonické franšízy opět vrací do světa, který vytvořil.

Vetřelec: Covenant se bohužel příliš nepovedl

Celkově působí film nesourodě a zmateně. Prolínají se filosofické úvahy s postupným vyvražďováním. Kapitán lodi Covenant tiše uhoří hned na začátku, aniž by v příběhu řekl jediné slovo. Nápad přijít na kloub Vetřelci je sice chvályhodný, ale kromě klasického, dobře známého tvora se objevují i různí mutanti, působící jak z amatérského divadla, tedy ani zdaleka ne děsivě. A to je hlavní problém tohoto snímku. Nic tam nebudí strach, chybí napětí, překvapení, všechno je zoufale předvídatelné a popisné. Jako by si Ridley Scott řekl, že ho ten Vetřelec už zkrátka nebaví. Nepřijdeme sice o tradiční Vetřelcův hudební motiv, ani o známou potvůrku v celé své kráse, ale to je trochu málo.

Fassbenderova dvojrole

Existuje ovšem jedna výjimka, na kterou je třeba upozornit, a tou je dvojrole David/Walter. Umělé bytosti, od člověka k nerozeznání, obě představované Michaelem Fassbenderem. Chovají se především tak, jak byly naprogramovány. Jako androidi nové generace se ale učí i samostatnému uvažování. Jsou si podobní, a přesto se tolik liší. Na počátku filmu s jedním z nich hovoří jejich lidský stvořitel. Vštěpuje androidovi svou teorii, kterak odmítá uvěřit, že vznik lidstva byl pouhou biologickou ruletou.

Vetřelec: Covenant

Fassbenderův David dokáže být přívětivě nelítostný. Má racionální evoluční vizi a pro její uskutečnění udělá cokoliv, i kdyby měl v budoucnu vyhladit celé lidstvo. Jak říká, s lidmi je to jako s koňmi. Dýchněte jim na nozdry, a jsou vaši.
Michael Fassbender opět nezklamal. Zhostil se těžkého úkolu. Dokázal naprosto přesně vytvořit dvě velice podobné bytosti, přesto jejich charaktery jemně, avšak zřetelně odlišil. Mistrovství tohoto herce oceníte především v závěru filmu.
K ostatním postavám nemá smysl si vytvářet citová pouta, stejně postupně, až na dvě, umřou…
Vetřelec Covenant měl zřejmě být cosi mezi akčním hororem a přefilosofovaným Prométheem. A takovým také, bohužel, zůstal. K obojímu zůstalo jen nakročeno. Nepomohla ani impozantní melodie Příchodu bohů do Valhally z Wagnerovy Valkýry.

6,5/10

JJ

Vetřelec: Covenant (Alien: Covenant, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, USA, 2017)
žánr: sci-fi, thriller, horor
režie: Ridley Scott
scénář: John Logan, Dante Harper
kamera: Dariusz Wolski
hudba: Jed Kurzel
hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demian Bichir, Carmen Ejogo, Jussie Smollett, Callie Hernandez, Amy Seimetz, Alexander England, Goran D. Kleut, James Franco, Guy Pearce, Noomi Rapace
délka: 122 minut

Další příspěvky
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Akční podívaná pro holky, tak by se asi nejlépe dalo popsat řádění bývalé Jokerovy partnerky Harley Quinn (Margot Robbie) ve...
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Režisér a scenárista, podepsaný režijně či autorsky (většinou oboje) pod úspěšnými filmy jako Knoflíkáři, Samotáři, Ztraceni v Mnichově a oceněným...