Všechno nejhorší je o časové smyčce, jakou nechcete zažít

Všechno nejhorší je o časové smyčce, jakou nechcete zažít

Na tyhle narozeniny vysokoškolačka Tree

nezapomene do nejdelší smrti. Když se před filmem znělka americké filmové společnosti Universal několikrát zasekne a znovu vrátí na začátek, nejde o chybu. Vtipně tím jen předznamenává nadcházející děj snímku Všechno nejhorší.

Tvůrci dvou nedávných hororových pecek Rozpolcený a Uteč se zřejmě rozhodli pro hattrick. Hlavní hrdinka ve Všechno nejhorší by dala cokoliv na světě za to, aby se ráno probudila a uviděla na telefonu jiné datum. Toho jí však není dopřáno. Její život se v den narozenin záhadně zacyklil. Každé ráno se probudí v posteli cizího kluka, který postupně přestává být cizí, jen to zatím netuší. Jediná Tree (Jessica Rothe) prožívá tento den stále stejně a ví o tom, ostatní nikoliv. Další den si nic nepamatují, není ani co, den teprve nastává. Večer ji vždy někdo zabije, přetne tepnu na krku a plány na narozeninový večírek. Ráno se probudí do toho samého dne. Jediná její záchrana je vypátrat svého vraha.

Stereotypní prožívání událostí pořád dokola nejprve Tree neskutečně užírá. Nedokáže přijít na způsob, jak tento osud zvrátit. Bývala vždy dost od rány, sice krásná, ale také hodně sobecká a arogantní. Nemá proto mnoho kamarádek, některým se i vyspala s klukem. Nyní jako by ji její karma dohnala. Postupně přestává být zahleděná do sebe a začíná blíž poznávat lidi kolem. Ty, které povrchně znala, ale dříve ji nezajímali. Její vztahy k ostatním se začínají povážlivě měnit. Nicméně pořád zůstává problém. Najít svého vraha. Tree se učí se svou časovou smyčkou zacházet.

Všechno nejhorší není moc horor

Tomuto filmu patrně bude škodit skutečnost, že lidé půjdou do kina na horor, jenže tenhle snímek je rozkročen nad více žánry. Nejvíc je však bezpochyby thrillerem. Takže správně by měl být považován řekněme za romantický thriller s hororovými prvky. Znamenitá je silná, dramatická hudba, pomáhající vytvářet napínavou atmosféru. Pár povedených „lekaček“ – to jsou ty hororové prvky, jinak spíš krimi a humorné odlehčení film hororovým zvyklostem vzdálilo.

Mimořádně dobrý je herecký výkon Jessiky Rothe. Její postava prochází poměrně složitým dynamickým vývojem, a tím se jí podařilo nás srozumitelně a logicky provést až do konce. Zajímavý psychologický přesah nutí k zamyšlení, celkové zakončení příběhu připomíná spíš jiné žánry. Takže pokud nepůjdete cíleně na horor, ale budete chtít zažít zábavu i napětí, Všechno nejhorší vám takové požadavky bez problémů splní. Nádavkem občas přihodí i příjemnou dávku sarkastického humoru. Děj přitom pěkně od začátku až do konce jede. Netřeba se bát opakování stejného dne v příběhu, on totiž zase až tak moc stejný není. A závěr vás dostane, protože takový konec prostě nečeká nikdo.

6,5/10

JJ

Všechno nejhorší (Happy Death Day, USA, 2017)

žánr: thriller, mysteriózní, horor, romantika

režie: Christopher Landon

scénář: Scott Lobdell

kamera: Toby Oliver

hudba: Bear McCreary

hrají: Jessica Rothe, Israel Broussard, Charles Aitken, Rachel Matthews, GiGi Erneta, Ruby Modine, Rob Mello

délka: 96 minut

Recenze filmu Uteč zde.

Recenze filmu Rozpolcený zde.

Všechno nejhorší

Další příspěvky
Přenosný LED projektor ViewSonic s automatickým ostřením
Přenosný LED projektor ViewSonic s automatickým ostřením
Detekce změny polohy Nový ultralehký a přenosný LED projektor ViewSonic série M využívá technologii ToF (Time-of-Flight) pro dosažení okamžitého automatického...
QR kód slaví 25 let – víte, co všechno dokáže?
QR kód slaví 25 let – víte, co všechno dokáže?
Název QR kódů vychází z anglického Quick Response (rychlá reakce). Jejich využívání je stále oblíbenější a postupně nahrazují čárové kódy....
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Před čtyřmi lety se produkční tým Nvidia, zabývající se vytvářením video ukázek, pustil do zajímavého úkolu. Využil tehdejší nejlepší grafické...