Všechny prachy světa z vás neudělají člověka

Všechny prachy světa z vás neudělají člověka

Pohádkově bohatý Jean Paul Getty byl první,

kdo začal v sedmdesátých letech po světě z arabského poloostrova rozvážet ropu. Arabové totiž do té doby tvrdili, že něco takového není možné. Ve své době byl nejen nejbohatším člověkem světa, ale dokonce nejbohatším člověkem, jaký do té doby vůbec kdy žil. Zároveň se o jeho šetrnosti a lakotě vyprávěly legendy. Všechny prachy světa pojednávají o únosu jeho šestnáctiletého vnuka.

Getty senior (Christopher Plummer) je právě ta role, kterou vytvořil původně Kevin Spacey a režisér Ridley Scott jeho scény na poslední chvíli přetočil. Důvodem byl Spaceyho sexuální skandál z roku 1986. Můžeme si o této americké hysterii myslet cokoliv, nicméně Plummer starého, přehnaně šetrného sběratele umění zahrál skvěle. Dokonce ani není nijak znát, že se těsně před uvedením do filmu dost významně zasahovalo.

Zbohatnout je snadné

Někomu ani takový majetek není dost. Jak J. P. Getty říká, dokud svůj majetek umíte spočítat, nejste pořádně bohatý. Jeho zvláštní způsob uvažování a uzavřený svět mezi uměleckými artefakty by však mohl být ve filmu ztvárněn určitě mnohem sugestivněji a zajímavěji. Několikrát nám má Getty snahu přiblížit, jak žije. Třeba když vysvětluje, že se mu nakladatel pokusil přejmenovat jeho knihu Jak být bohatý na Jak zbohatnout. Zbohatnout prý umí každý trouba, ale s bohatstvím žít, to je teprve umění. Uzavřený svět podivínského sběratele umění mnohem lépe vykreslil například snímek Nejvyšší nabídka s Geoffrey Rushem.

Ani všechny prachy světa

Děj se točí kolem únosu vnuka Paula (Charlie Plummer), za něhož únosci požadují vysoké výkupné. Paulova matka Gail (Michelle Williams) bojuje o jeho život s lakotným dědkem i únosci, spojence nakonec překvapivě nalezne v Gettyho poradci Fletcherovi (Mark Wahlberg).

Tento snímek natočil podle skutečné události renomovaný režisér, o jehož tvorbě do nedávna nebylo zvykem pochybovat. Až teprve Vetřelec: Covenant otevřel diskuze o stárnoucím tvůrci a i Všechny prachy světa nezůstávají bez připomínek. Bezpochyby perfektně profesionálnímu snímku, jak ze strany režie, tak kamery, v podstatě není co vytknout. Chybí však ona jiskra, kdy děj diváka vtáhne a vyplivne až na konci. Stejně neutrálně jsou natočeny scény z luxusního sídla i z nuzné chatrče, kde Paula věznili.

Délka 135 minut je poněkud přehnaná, vyjednávání s únosci se dost vleče, příběh chvílemi přešlapuje na místě. Je zvláštní, že takto emotivně vypjaté téma se Ridley Scott rozhodl podat překvapivě nezúčastněně, až téměř chladně. Smutné je vidět, jak zásadně změní lidské uvažování vlastnictví obrovského majetku. Bohatý člověk najednou začne uvažovat jako ten největší chudák.

Přes uvedené výhrady nicméně Všechny prachy světa patří mezi filmy, které stojí za vidění.

7/10

JJ

Všechny prachy světa (All the Money in the World, USA, 2017)

žánr: drama, krimi, thriller

režie: Ridley Scott

scénář: David Scarpa

kamera: Dariusz Wolski

hudba: Daniel Pemberton

hrají: Michelle Williams, Mark Wahlberg, Charlie Plummer, Christopher Plummer, Timothy Hutton, Romain Duris, Andrew Buchan, Olivia Grant, Marco Leonardi, Maurizio Lombardi, Teresa Mahoney, Charlie Shotwell, Francesca Inaudi, Mario Opinato, Andrea Piedimonte Bodini, Giulio Base, Riccardo De Torrebruna

délka: 135 minut

O životě J. P. Gettyho se více dozvíte zde.

Recenzi na zmíněný film Vetřelec: Covenant si můžete přečíst zde.

Všechny prachy světa

Christopher Plummer

Další příspěvky
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64...