Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci

Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci

Rozhodně nelze doporučit kazit si oči

i výsledky své práce úsporným nákupem a koukáním na laciný monitor, kterých je na trhu nepřeberné množství. Na jaké parametry byste se tedy měli zaměřit při nákupu nového, kvalitního monitoru? V nepřeberném množství velikostí, rozlišení, poměrů stran, technologií panelů a barevného podání současných monitorů se leckdy mohou špatně orientovat i profesionálové na grafiku a úpravu fotografií. Může být obtížné zvolit ten pravý model, na kterém by fotky a videa skutečně vynikaly. Odborníci ze společnosti MMD proto dali dohromady nejdůležitější body, na které je třeba se zaměřit.

Hlavní problém – barvy

Monitory pro práci s fotografiemi musí být schopny věrně zobrazovat barvy, které jsou co nejvíce shodné s barvami na jiných zařízeních (například tiskárnách). Proto je přesné barevné zobrazení tak důležité. I když se 16,7 milionu barev, které jsou schopné zobrazit běžné monitory, může zdát hodně, rozhodně nejsou dostatečné pro náročnější grafické a fotografické aplikace. Dobrý monitor pro tuto práci potřebuje obojí – široký barevný gamut a perfektní kalibraci barev.

Zde je několik důležitých parametrů:

a) Barevný profil sRGB pokrytí barev je minimum.

b) Adobe RGB pokrývá širší spektrum barev než sRGB a je de facto standardem v této oblasti. Kvalitní monitor musí být schopen přesně zobrazit minimálně 90 % barev v tomto spektru (čím více, tím lépe).

c) Dalším běžným standardem pro barevné spektrum je NTSC gamut –
72 % NTSC = 99 % sRGB. Proto monitor, který je schopen zobrazit více než standardních 72 % NTSC poskytne živější a reálnější barvy. Například většina nových monitorů Philips je vybavena technologiemi, které umožňují pokrýt rozhraní 85 % NTSC (122,9 % sRGB) až 104 % NTCS (130 % sRGB).

Velikost úhlopříčky a poměr stran

Pro dobrý přehled o práci, srovnávání a multitasking je větší úhlopříčka to pravé. Žádný monitor pod 27 palců neposkytne potřebný prostor pro práci náročného uživatele, například fotografa. Teprve úhlopříčky 32’’ nebo až 40’’ nabídne dostatek místa pro kvalitní práci.

Také poměr stran je také při výběru nutno vzít v potaz. Širokoúhlé monitory jsou dnes již standardem. Většina uživatelůů sáhne po poměru 16 : 9, protože poskytuje dostatek horizontálního místa, a také relativně více vertikálního místa ve srovnání s poměrem 21 : 9. To znamená lepší přehled i menší námahu krku a očí. Navíc lze poměrově zobrazovat i standardní tiskové velikosti.

Rozlišení

Rozhodnutí o rozlišení je dobré dělat v souvislosti se zvolenou velikostí úhlopříčky monitoru. Je Full HD dostačující? Nebo raději sáhnout po Quad HD či dokonce 4K? QHD monitory mají rozlišení 2560 x 1440 bodů oproti Full HD s 1920 x 1080 body. Platí pravidlo – čím větší úhlopříčka, tím větší by mělo být rozlišení. Proto profesionálové sahají většinou po úhlopříčkách 27’’ a více, má pro ně smysl minimální rozlišení QHD.

Když plánujete ještě větší panel, měli byste uvažovat nad 4K rozlišením jako téměř samozřejmostí. Tato kategorie nabývá na popularitě. Rozlišení těchto monitorů je 3840 x 2160 bodů, což umožňuje zobrazovat nejjemnější detaily i v maximálním zvětšení. Pokud někdy pracujete s rozdělenou obrazovkou, špičkový 40’’ monitor s takto jemným rozlišením je tím pravým pro vás.

Technologie panelu

Velmi důležitá je zvolená technologie panelu. Existují dvě technologie, které se perfektně hodí pro grafické práce: VA (vertical alignment) a IPS (in-plane switching). Obě nabízí podobné, extra široké pozorovací úhly až 178 stupňů. Na monitor se tak lze dívat téměř z jakéhokoliv úhlu bez zkreslení. Rozdíl je v přesnosti barev
a rovnoměrnosti podsvícení, které je o trošičku vyšší při IPS technologii. U mnoha nových VA panelů je tento nedostatek dobře kompenzován speciálními technologiemi na podporu barev. Například u zmíněných Philips panelů je to technologie Ultra Wide-Color, která poskytuje barvám vynikající přesnost. VA panely navíc zobrazují lepší černou a mají vyšší kontrast než IPS panely. Pro VA hraje i relativně nižší spotřeba.

Plochý nebo zakřivený monitor?

Toto je čistě otázkou osobní preference uživatele. Nejnovější zahnuté monitory pokrývají celé uživatelovo zorné pole, což mu umožňuje plně se soustředit na práci. Toto je důležité v rušném kancelářském prostředí. Zakřivený monitor vytváří lepší pocit hloubky s minimálním zkreslením obrazu.

Někteří uživatelé nicméně preferují pro svou tvorbu plochý monitor, protože jakékoliv, tedy i minimální zkreslení, je nežádoucí. V případě, že to rozpočet unese a je dostatek místa na stole, může být ideálním řešením pořídit si jeden plochý a jeden zahnutý monitor.

Nejen grafici a designéři, ale všichni náročnější uživatelé by se měli zaměřit na tyto klíčové vlastnosti. Zároveň brát ohled i na další parametry, jako je ergonomie a konektivita. Všechno dohromady hraje svou roli při zabezpečení maximální produktivity v průběhu pracovního dne.

monitor Philips

Monitor Philips 328P6VJEB

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...