Zahradnictví: Nápadník, závěrečný film trilogie

Zahradnictví: Nápadník, závěrečný film trilogie

Třídílnou sérii inspirovanou životními

osudy rodiny scénáristy Petra Jarchovského nyní zakončuje díl nazvaný Zahradnictví: Nápadník. Příběh je prostý. Daniela (Anna Fialová) je na prázdninách v rodinném zahradnictví u tety Emilky a strýce Miloše. Její despotický otec (Martin Finger) se tak domnívá, že jeho dcera bude pod neustálým dohledem. Právě jí totiž zakázal jet s kamarády na vodu. 

Nicméně na venkově se Daniela zamiluje do o sedm let staršího Mirka (Ivan Lupták). Nehodlá se ho ani přes intenzivní otcův odpor vzdát. Otec se jí snaží dohodit syna svého kamaráda z odboje, Daniela o něj však nejeví sebemenší zájem, má pochopitelně oči jen pro Mirka. Mladí milenci musí překonat mnoho nástrah a Mirkova vytrvalost je obdivuhodná.

Romantický díl Zahradnictví: Nápadník

Třetí pokračování má ze všech dílu nejsrozumitelnější, celkem dynamicky ubíhající příběh. Ovšem také relativně nejbanálnější. Otec svoji dceru až zbytečně tvrdě tyranizuje, čemuž rodina zpočátku jen bezmocně přihlíží. Chová se ovšem čím dál odpudivěji, takže se nesouhlasné reakce jeho okolí, zprvu jen nesmělé, stupňují. V tomto díle je postava Jindřicha nejvýraznější, ale také nejméně sympatická.

Zahradnictví: Nápadník stojí na výborných hereckých výkonech Anny Fialové a Ivana Luptáka. Je pravda, že úkol pro dva sympatické herce zahrát mladý, zamilovaný pár nebyl nic složitého. Tím však jejich svěží, autentický projev netřeba snižovat.

Lakotná Jindřichova sestra (Sabina Remundová) nepřináší nic nového, jen se opakují stále ty samé trapné výjevy, například opět vyloudí lustr. Karel Dobrý naštěstí tentokrát ve své epizodní roličce dostal jen minimální prostor, takže jeho vyrovnaně slabý výkon nestačil napáchat tolik škody, jako v prvním filmu.

Problémem všech dílů (i když tohoto nejméně) bylo, že se v nich vyskytují naprosto nedůležité situace, události a dokonce i postavy, které ovšem v rodině Jarchovských existovaly, a tak je autor nechtěl vynechat. Takové pasáže unese o něco lépe kniha, ve filmu okamžitě nastává nuda.

Příběh trilogie Zahradnictví je autentickým prequelem k životu autora scénáře Petra Jarchovského, protože celý končí (pravděpodobně) okamžikem jeho vzniku o svatební noci. Kdo si chce dopřát romantickou oddychovku, může Nápadníka zkusit. Na několika místech se nejspíš i usmějete.

5,5/10

JJ

Zahradnictví: Nápadník (Česko, Slovensko, Polsko, 2017)

žánr: drama, komedie, romantický

režie: Jan Hřebejk

předloha: Petr Jarchovský (kniha)

scénář: Petr Jarchovský

kamera: Bartek Cierlica

hudba: Petr Ostrouchov

hrají: Anna Fialová, Ivan Lupták, Aňa Geislerová, Martin Finger, Filip Březina, Gabriela Míčová, Klára Melíšková, Karel Dobrý, David Novotný, Lenka Krobotová, Sabina Remundová, Vendula Svobodová, Miroslav Táborský, Jáchym Kučera, Kryštof Michal, Jan Kalina, Zdeněk Pecháček

délka: 113 minut

Recenze na předchozí díly trilogie naleznete zde a zde.

Zahradnictví: Nápadník

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...