Zakladatel legendy McDonald’s byl potomek českých emigrantů

Zakladatel legendy McDonald’s byl potomek českých emigrantů

Že vznik největšího restauračního řetězce

na světě provází docela zajímavý příběh, není až takové tajemství. Ovšem o tom, že jeho provozovatel a majitel ve skutečnosti není objevitelem samotného konceptu, se ví už méně. Film Zakladatel vypráví celý příběh od začátku.

Raymond Kroc (Michael Keaton), syn českých emigrantů, je nepříliš úspěšným obchodním cestujícím. Snaží se vymyslet další způsoby, jak přijít k penězům, jeho obchodním pokusům se ale kamarádi akorát vysmívají. Prodej mixérů na koktejly ho zavede až do malého bistra dobráckých bratrů Richarda a Morice McDonaldových v Kalifornii. Je zcela uchvácen naprosto odlišným způsobem provozu, rozhodne se proto pozvat oba bratry na večeři, aby si vyslechl jejich příběh. Jsou to důvěřiví dobráci, a proto souhlasí.

Kdo je tu zakladatel?

Bratři McDonaldovi vymysleli a přivedli k dokonalosti efektivitu vzniku dobrého hamburgeru. Avšak o něco hůře jsou na tom se svými obchodními schopnostmi. Bistro jim slušně vydělává, takže další ambice nemají. Ray naopak okamžitě vidí velký obchodní potenciál ve franšízových  provozech McDonald’s po celých státech. S bratry je těžkopádné pořízení, jenže Ray moc dobře ví, jak je v podnikání důležitá vytrvalost.

Nakonec se domluví, že se pokusí pár restaurací založit jejich jménem, a pak se uvidí. Inu, když se dva venkovští chlápci dostanou do spárů dravce, nemají velké šance. A Ray svou příležitost uchopil za pačesy vskutku řádně. Dnes řetězec McDonald’s nakrmí ve více než třiceti tisících restaurací 1 % lidí na celém světě každý den, a je jedním z největších realitních vlastníků pozemků.

Žádné chyby

Film je natočen logicky, bez zdržování, vše do sebe pěkně zapadá, pohodovým hereckým výkonům vévodí vynikající Michael Keaton. A dozvíme se, jak to s nejznámější fastfoodovým impériem bylo doopravdy.

Jakkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že pro oba bratry McDonaldovi příběh neskončil úspěšně, při bližším zamyšlení zjistíte, že opak je pravdou. Ve skutečnosti téměř nic neztratili, a kdyby Raye nepotkali, o hodně by ještě přišli.

7,5/10

JJ

Zakladatel (The Founder, 2016)

žánr: Životopisný / Drama

režie: John Lee Hancock

scénář: Robert D. Siegel

kamera: John Schwartzman

hudba: Carter Burwell

hrají: Michael Keaton, Laura Dern, Linda Cardellini, Nick Offerman, Patrick Wilson, B. J. Novak, John Carroll Lynch, Griff Furst, Steve Coulter, Cara Mantella, Lauren Lee Denham, Catherine Dyer, Ric Reitz, Victor McCay, Wilbur Fitzgerald, David Silverman

délka: 115 minut

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...