Zlatý podraz oslavuje nezdolnou vůli a pevný charakter

Zlatý podraz oslavuje nezdolnou vůli a pevný charakter

Reprezentovat zemi,

která si toho často vůbec neváží, to byl v minulosti úkol československých sportovců. Za druhé světové války i během normalizace, bezcharakterním, hloupým, komunistickým funkcionářům navzdory. Film Zlatý podraz není jen o basketbalu, mládí a lásce, ale především o nezdolné vůli jít za tím, co považujeme za správné. Parta mladých Čechoslováků se naučí v roce 1938 na mezinárodním táboře YMCA hrát basketbal. Mezi nimi vyniká František Prokeš (Filip Březina). Sport je chytne natolik, že se pokoušejí hrát i během nacistické okupace, kdy je ovšem Gestapo připraví o trenéra Jaroslava Valentu. Po válce se jim podaří získat zlaté medaile na mistrovství Evropy v Ženevě a už je tu nová komplikace. K moci se dostanou bolševici, poměřující vše absurdními ideologickými měřítky a bezbřehou devótností k Sovětskému svazu.

Sportovní nadšení

Franta se v Ženevě seznámil se svou osudovou láskou Michelle. Pracovala v hampejzu, kde byli kluci kvůli nízké ceně ubytovaní, ovšem byla tam jen jako kuchařka. Ta když vidí, kam politické dění v Československu směřuje, přemlouvá Frantu k emigraci. Ten však nechce opustit stárnoucí rodiče, kterým nastupující proletářský režim rovněž uštědřil ošklivé rány. Přestože by v Americe hravě získal sportovní angažmá, nechce se Franta vzdát a zbaběle prchnout. Riskuje svoji budoucnost, jak s Michelle, tak basketbalovou.

Smutná historie

Jak už z historie víme, český člověk nepatřil k nejstatečnějším a vždy spolupracoval s okupačními režimy více než jiné národy. Češi donášeli na své sousedy a kolegy jak Němcům, tak později bolševickým funkcionářům, udávali s vidinou vlastních výhod státní tajné policii. Mnoho životů a rodin bylo za čtyřicetileté bolševické totality zmařeno. Proto je jasné, že ani osudy mladých basketbalistů nezůstaly nepostiženy.

Neztratit důstojnost

Představitel hlavní role Franty Filip Březina po natáčení připustil, že zprvu vůbec nemohl uvěřit, jaké absurdity se děly. Například zcela vážně míněný požadavek prezidenta Zápotockého. Povinně sepsaný a všemi hráči podepsaný závazek, že v žádném případě nezvítězí nad týmem Sovětského svazu. Franta ho nepodepsal a odmítl donášet na své spoluhráče, čímž si zpečetil rozsudek.

Zlatý podraz jako varování

Tento snímek se Radimu Špačkovi i všem zúčastněným neobyčejně povedl. A na české filmařské poměry zejména. Ocenění zaslouží přesvědčivé výkony nejen zkušených herců, ale především mladých představitelů a jejich houževnatost naučit se hrát basketbal. Za jejich výkony pochopitelně stojí i práce profesionálních hráčů a trenérů. Upoutají nádherné záběry kameramana Vladimíra Smutného i nápaditá hudba včetně odvážné kombinace státní hymny s moderně elektronickým varujícím podkresem.

Tento snímek je velmi zdařilým, nečekaně aktuálním a důstojným příspěvkem ke stoletému výročí vzniku samostatné československé republiky. Zároveň budiž holdem českým sportovcům, především těm, kteří v těžkých dobách reprezentovali svoji vlast aniž ztratili charakter.

Zajímavosti o natáčení

Producent Jaroslav Bouček se rozhodl natočit dobový film se vším všudy. Dbal na každý detail, nic neošidil, protože, jak tvrdí, když se něco ve výpravě ošidí, je to vidět. A takové filmy producent filmů Je třeba zabít Sekala, Babího léta nebo Václava nedělá.

Tréninky herců před začátkem natáčení českého filmu Zlatého podrazu byly tvrdé a náročné. Herci odjeli i na skutečný kemp do Nymburka, kde hrají mnohonásobní basketbaloví šampioni. Trenéři spočítali, že během tréninků a natáčení udělal každý mimo jiné skoro 10 000 kliků. A také nastříleli stovky košů.

Během natáčení se ke klikování přidal i režisér Radim Špaček. A proč tolik kliků? Nejen kvůli svalům. Při natáčení se pot stříkal z rozprašovače, ale to správné zarudnutí tváře a únavu si herci navozovali právě permanentním klikovaním.

8/10

JJ

Zlatý podraz, Česko, 2018
žánr: drama, romantický, sportovní
režie: Radim Špaček
scénář: Jakub Bažant, Kristina Nedvědová, Jiří Závozda
kamera: Vladimír Smutný
hrají: Filip Březina, Ondřej Malý, Stanislav Majer, Patrycja Volny, Zdeněk Piškula, Jiří Roskot, Chantal Poullain-Polívková, Jaromír Dulava, Jan Hartl, Alena Mihulová, Simona Lewandovská, Jan Jedlinský, Jiří Vojta, Ihor Krotovych, Alan Weissabel, Jan Smetana, Petr Mareček, Jiří Štrébl, Karel Freund, Milan Aulický
délka: 106 minut

O jiném zdařilém českém filmu ze sportovního prostředí si můžete přečíst zde.

Zlatý podraz

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...