Zloději zelených koní

Zloději zelených koní

Příběh nového českého filmu

Zloději zelených koní pojednává o jednom ryze českém fenoménu, a tím je hledání a vykopávání vltavínů, tmavě zelených polodrahokamů, které se bůhvíproč jinde na světě nevyskytují. Jejich původ je nejasný, odhaduje se jen jejich stáří na přibližně pětadvacet milónů let.

Nejde o typicky zlatokopeckou činnost, jak ji známe z amerických westernů. Pátrání po vltavínech je specifické, dost fyzicky namáhavé, a jsou již z valné části povrchově vytěženy. Je nutné kopat stále hlubší šachty a štoly, čímž se toto počínání stává životu nebezpečné, navíc není zcela legální.

Námětem ke vzniku tohoto snímku byl stejnojmenný román Jiřího Hájíčka z roku 2001. Z původního dobového příběhu tvůrci filmu nadčasově vydestilovali kromě zákulisí těžby vltavínů především postupně se drsně komplikující napjaté vztahy mezi protagonisty. I v charakteristikách postav došlo oproti románu k úpravám, jsou mladší a barevnější.

Nepříliš úspěšný zemědělec Kača (Pavel Liška) vyhledá a přesvědčí svého dávného známého Pavla (Marek Adamczyk), který je asistentem na katedře geologie, aby se s ním pustil do těžby vltavínů. Což Pavel nakonec, když porovná svůj mrzký plat na vysoké škole s vidinou luxusních výdělků za polodrahokamy prodané na sběratelských burzách přijme, a začnou žít ze dne na den báječně dobrodružný život. Zde je třeba zdůraznit, že film je v prvním plánu především o přátelství a svobodě. Stát se svým pánem, nemuset poslouchat nenáviděného šéfa, vydělat si, kolik kdo umí, to je snem mnoha lidí, ale málokdo má odvahu se tou riskantní cestou vydat. Prostě žít svobodný život zlodějů koní, v tomto případě zelených a neživých.

Už bylo na čase, že Pavel Liška konečně dostal příležitost opustit svoji dlouhodobě okoukanou pózu zadrhávajícího srandisty v Návratu idiota a přesvědčit všechny o svém hereckém talentu a schopnosti vykreslit postavu v její rozmanitosti. I herecký výkon Marka Adamczyka je autentický a věrohodný, stejně tak jeho filmové manželky Karolíny, představované Jenovéfou Bokovou. Ta zde představuje energickou, trochu dominantní přímou mladou ženu, i když se ukáže, že ne tak úplně upřímnou. Zajímavé, že si v postelové scéně se zcela nahým Markem ponechala kalhotky, asi se před svým filmovým manželem stydí. Malou a bezvýznamnou epizodní roli dostal Bolek Polívka, těžko říct proč, vzhledem k tomu, že v ní nepředvedl nic, co by stálo za pozornost. Naopak pochválit zaslouží nápaditá, chvílemi neotřele poetická kamera, a také výrazná, trefná a vyvážená hudba Juraje Dobrakova.

Zloději zelených koní stále existují

Režisér Dan Wlodarczyk k hledání vltavínů říká: „Naleziště vltavínů jsou obecně známá, několik desetiletí navštěvovaná, a také většinou už vytěžená. Co se týče ekosystémů: ano, pro soukromé majitele lesů a polí to je problém, ty díry jim ničí jejich majetek. Ale v porovnání s dálnicí nebo kilometry čtverečními betonových skladišť na okrajích měst, je to naprosté nic. Vždyť taky co: vykopete malou díru v zemi, ta po několika měsících erozí zase sama zanikne. Žádný beton, žádná chemie, žádné narušení přírodní rovnováhy.

Ani s tím kriminálním aspektem bych to tak dramaticky neviděl. Za posledních padesát let, pokud vím, to zasypalo snad dva lidi, statisticky je to pořád bezpečnější povolání než třeba profesionální řidič. Ta pseudo-kriminální dramatičnost je dána prostou tajemností řemesla zlatokopectví: chlapík, co ho chytli s krumpáčem a pytlíkem polodrahokamů, je pro zpravodajství zábavnější figura, než ospalý kamioňák, který přehlédl značku. A pro nás koneckonců taky, proto jsme natočili film o zlatokopech, ne o kamioňácích.

Myslím že pro kopání vltavínů a jejich polo-legálnost je typická situace z jednoho nejmenovaného naleziště: dlouhé roky to tam místní policajti pečlivě a přísně hlídali, po nocích chytali kopáče, dávali jim pokuty, zabavovali nářadí i kameny. Až přijela pražská firma s povolením k těžbě, pozemky koupili, les srovnali se zemí, a celé území vytěžili průmyslově pomocí rypadel a bagrů. A zase odjeli. Policajti si připadali jako debilové: celé ty roky honili a trestali kluky ze sousedství, aby na tom zbohatnul investor z Prahy. Vlastně ty vltavíny hlídali pro něj.“

Je příjemné, že vznikl film z prostředí neokoukaného, zajímavého, přinášejícího nádavkem ponaučení o činnosti, kterou asi většina lidí moc nezná. Nechybí napětí, ani kvalitní herecké výkony, příběh má dynamiku i správný rutmus. Zloději zelených koní jednoznačně patří k tomu lepšímu, co se v českém filmovém rybníčku urodilo. Koneckonců i podtitul je vtipný: Nikdy nevíš, co vyhrabeš.

7/10

JJ

Zloději zelených koní, ČR, 2016

žánr: drama

režie: Dan Wlodarczyk

scénář: Hana Wlodarczyková, Dan Wlodarczyk, Petr Jarchovský, na motivy románu Jiřího Hájíčka

kamera: Richard Řeřicha

hudba: Juraj Dobrakov

hrají: Pavel Liška, Marek Adamczyk, Jenovéfa Boková, Gabriela Míčová, Šárka Vaculíková, Bolek Polívka

délka: 90 minut

www.zlodejizelenychkoni.cz

 

 

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...