Zraněná srdce – nadčasový příběh o osudových rozhodnutích

Zraněná srdce – nadčasový příběh o osudových rozhodnutích

Když se jedna žena ocitne

se dvěma muži, je pravděpodobné, že vznikne pnutí, které nakonec přeroste v konflikt. Rachael (Keira Knightley) následuje svého muže Lewise Morgan (Jason Clarke), britského důstojníka, do vybombardovaného Hamburku. Je krátce po druhé světové válce, ve které na obou stranách došlo k těžkým ztrátám. Zraněná srdce vypovídají právě o nich.

Oba manželé se nastěhují do luxusního domu německého architekta Stefana Luberta (Alexander Skarsgard). Rachael nesouhlasila, aby zůstal původní majitel s dcerou bydlet v podkroví, ale Lewis si tohle řešení prosadil. Má za úkol pomoci s konsolidací města ovládaného chaosem a drancováním, ubytovacích kapacit je všude žalostně málo.

Osobní ztráty

Každý z nich ve válce ztratil někoho blízkého. Manželé Morganovi přišli při náletu o syna, Stefan zase o manželku. Všichni se však budou muset naučit žít dál i s těmito ranami osudu. Rachaelina nenávist k německému „nepříteli“ Stefanovi se začíná pozvolna měnit.

Zraněná srdce všech

Že se tímto směrem vztah Rachael a Stefana vyvine je nabíledni od samého počátku. To však v tomto ději není podstatné. Sledujeme, jak se všichni učí vypořádat se svojí novou životní situací a jak se nikomu nedaří najít optimální řešení. Pro jasné uvažování mají mysli příliš zatemněné stále živou bolestí. Jenže ta se ukazuje jako zcela nevhodný základ nových vztahů a je jen další slepou uličkou.

Nadčasový příběh

V tomto filmu zazářila v hlavní roli Keira Knightley, na které celý děj stojí. Postava Rachael a její vývoj má pro příběh zcela zásadní důležitost. Nejspíš změní život nejen sobě, ale i dvěma mužům a jedné dospívající dívce. Přitom doznívající projevy války všude kolem nich vypadají v čerstvé mírové atmosféře obzvlášť odporně. Zraněná srdce režíroval James Kent a producentem byl i Ridley Scott.

Film je v podstatě je romantickým, komorním dramatem lidí v osudově těžké životní situaci. Každý ze zúčastněných musí učinit rozhodnutí, která navždy změní jejich životy. Rozhodnou se však správně? Snímek díky skvělým hereckých výkonům, citlivé režii a nádherným záběrům kamery ani chvilku nenudí. A jak nečekaně silně je příběh nadčasový, si uvědomíte, když skončí. Zajímavý je i fakt, že tento film se natáčel v Česku.

7/10

JJ

Zraněná srdce (The Aftermath, Velká Británie, USA, Německo, 2019)

žánr: drama, romantický, válečný

režie: James Kent

předloha: Rhidian Brook (kniha)

scénář: Joe Shrapnel, Anna Waterhouse, Rhidian Brook

kamera: Franz Lustig

hudba: Martin Phipps

hrají: Keira Knightley, Alexander SkarsgårdJason Clarke, Fionn O’Shea, Kate Phillips, Martin Compston, Alexander Scheer, Anna Katharina Schimrigk, Jack Laskey, Flora Thiemann, Logan Hillier, Jannik Schümann, Ivan Shvedoff, Pip Torrens, Jim High, Tom Bell, Abigail Rice, Claudia Vašeková, Iva Šindelková

délka: 109 minut

O jiném nedávno uvedeném filmu s Keirou Knightley si můžete přečíst zde.

Zraněná srdce

Keira Knightley ve filmu Zraněná srdce

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...